Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Przedsiębiorcy dobrze oceniają projekt reformy OFE

0
Podziel się:

Minister Michał Boni proponuje m.in. wprowadzenie subfunduszy.

Przedsiębiorcy dobrze oceniają projekt reformy OFE
(kprm.gov.pl)

Przygotowany przez ekspertów zespołu ministra Michała Boniego projekt zmian w ustawie o funkcjonowaniu otwartych funduszy emerytalnych idzie w dobrym kierunku - przede wszystkim dlatego, że jego celem jest poprawa konkurencyjności funduszy - uważa PKPP Lewiatan.

Projekt przygotowany przez zespół szefa doradców premiera, ministra Michała Boniego, zakłada m.in. wprowadzenie tzw. subfunduszy A (inwestujących dynamicznie, głównie w akcje) i subfunduszy C (tzw. bezpiecznych, inwestujących przede wszystkim w obligacje). Efektywność funduszy emerytalnych ma być porównywana w oparciu o zewnętrzną stopę referencyjną, czyli wskaźnik oparty na indeksach wybranych instrumentów finansowych na rynkach polskim i zagranicznym.

Inna z propozycji zawartych w projekcie zespołu Boniego zakłada obniżenie od 1 lipca 2011 r. opłat na rzecz OFE z 3,5 proc. do 2,3 proc. Od 1 lipca 2012 r. ma nastąpić kolejna obniżka opłat - do 2 proc. Ograniczona byłaby akwizycja prowadzona przez OFE, a od 1 stycznia 2014 r. zostałaby ona w ogóle zakazana.

Projekt zespołu Boniego został rozesłany do konsultacji społecznych. Ich termin upływa 19 listopada.

Jak pisze w swojej opinii Lewiatan, _ działalność OFE wymaga dalszych modyfikacji. Zmiany powinny zapewnić przede wszystkim najwyższą efektywność pomnażania składek gromadzonych w kapitałowej części systemu emerytalnego, w czym kluczowe znaczenie ma zwiększenie stóp zwrotu osiąganych przez poszczególne OFE _.

Lewiatan zgłosił jednak zastrzeżenia do projektu. Zdaniem dyrektorki Departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy Lewiatana, Małgorzaty Rusewicz, źle rozwiązano np. zasady przenoszenia aktywów z subfunduszu B (fundusze działające obecnie, inwestujące w sposób mieszany, tj. częściowo w akcje, częściowo w obligacje-PAP) do subfunduszu A.

Projekt zakłada, że dla osób z grup wiekowych do 40 lat i od 40 do 55 lat przenoszenie środków z subfunduszu B do A będzie rozłożone na 20 lat. Zdaniem Lewiatana okres ten powinien być skrócony do 15 lat.

Lewiatan jest też przeciwny pozostawieniu w projekcie rozwiązania, zgodnie z którym z losowania nowych członków OFEmają być wyłączone fundusze, których aktywa przekraczają 10 proc. udziału w rynku. _ W interesie ubezpieczonych leży, by trafiali oni do tych OFE, które wypracowują najwyższe zyski. Dla ubezpieczonego znaczenie ma zysk, a nie wielkość funduszu _ - argumentuje Lewiatan. Dodaje, że _ najbardziej opłacalne dla ubezpieczonych byłoby, gdyby w losowaniu brało udział minimum 5 OFE, które osiągnęły najlepsze wyniki inwestycyjne _.

Zdaniem Lewiatana, przedwczesna jest też propozycja wprowadzenia od 1 stycznia 2014 r. zakazu prowadzenia przez OFE akwizycji na rynku pierwotnym. _ Słuszny jest natomiast zakaz akwizycji na rynku wtórnym, bo pozwoli to ograniczyć koszty i występujące w takich wypadkach patologie _ - ocenia Lewiatan.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/150/t115350.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/tysiac;zlotych;rocznie;doplacasz;do;emerytur;rolnikow;gornikow;mundurowych;,71,0,688455.html) Tysiąc złotych rocznie dopłacasz do emerytur: rolników, górników, mundurowych... KRUS to nie jedyny system emerytalny, który drenuje budżet państwa. Blisko 21 mld złotych rocznie dopłacamy do emerytur innych uprzywilejowanych grup. Gdyby nie te przywileje można by zasypać niemal cała dziurę w budżecie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/180/t86452.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/fedak;ma;kolejny;pomysl;na;ofe;zabrac;i;kazac;inwestowac,113,0,698737.html) Fedak ma kolejny pomysł na OFE: Zabrać i kazać inwestować Minister pracy szuka sposobu na ratunek dla budżetu.
emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)