Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Reforma emerytur mundurowych. Minister nie rozumie, w czym problem

0
Podziel się:

Według projektu MSW, mundurowi będą przechodzić na emeryturę w wieku 55 lat.

Reforma emerytur mundurowych. Minister nie rozumie, w czym problem
(STANISLAW KOWALCZUK/</br>East News)

Miesiąc potrwają konsultacje społeczne projektu reformy emerytur mundurowych - powiedział minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki. Wczoraj - zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami - projekt został przeczytany przez prawników i wysłany z resortu do dalszych prac.

-_ W tym czasie jest czas na zgłaszanie uwag, refleksji, w tym okresie będziemy musieli te uwagi przeanalizować, zakładamy, że będzie potrzebna konferencja uzgodnieniowa także wewnątrz rządu, a później kierujemy go na komitet stały i Radę Ministrów _ - mówi Cichocki.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI JACKA CICHOCKIEGO:

Projekt przygotowany przez MSW, a wcześniej uzgadniany również ze stroną związkową zakłada, że funkcjonariusze służb mundurowych będą przechodzić na emeryturę najwcześniej w wieku 55 lat i po przepracowaniu 25 lat. Mimo wielu spotkań związkowcy mają nadal zastrzeżenia do propozycji resortu. Co chwila pojawiają się też doniesienia, że osoby, które obejmie nowy system, nie mają pełnej informacji na ten temat.
_ - Nie rozumiem takiej postawy _ - podkreślił minister Jacek Cichocki.

- _ Miałem spotkanie miesiąc temu z przedstawicielami związków i bardzo szczegółowo, razem z ministrem Siemoniakiem i przedstawicielem ministra sprawiedliwości tłumaczyliśmy, jakie są założenia tego projektu _ - tłumaczy Cichocki.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI JACKA CICHOCKIEGO:

Zmiany proponowane przez MSW obejmą tylko tych funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy zostaną przyjęci do służby po wejściu w życie nowych przepisów. Zreformowany system nie będzie włączony do powszechnego systemu emerytalnego.

Projekt zakłada też, że wysokość emerytury funkcjonariusza lub żołnierza będzie uzależniona od pensji z trzech wybranych lat, a nie tak jak obecnie - od wysokości ostatniej pensji. Funkcjonariusze i żołnierze pełniący służbę w dniu wejścia w życie ustawy będą mogli wybrać, czy obejmie ich stary czy nowy system. Rząd chce, żeby nowe rozwiązania weszły w życie 1 stycznia 2013 roku.

Obecnie na wypłaty świadczeń emerytalnych dla osób, które zakończyły służbę w różnych formacjach, budżet państwa przeznacza obecnie ponad 12,7 mld zł rocznie.Ponad połowa z blisko 259 tys. mundurowych emerytów stanowią obecnie osoby w wieku do 60 lat, czyli takie, które mogłyby jeszcze być aktywne zawodowo.

Źródło: Money.pl na podstawie GUS

Zarobki mundurowych, zwłaszcza tych wyższych rangą, to kwoty zazwyczaj przewyższające przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej. Przykładowo ponad 20 proc. wojskowych to kadra oficerska (w tym gronie jest 120 najwyższych ranga generałów) - wynika z raportu Sedlak & Sedlak. Generałowie w zależności od stopnia i grupy uposażenia zarabiają od 10,1 tys. zł brutto miesięcznie do 17,9 tys. Oficerowie w randze od pułkownika do podporucznika maja pensje odpowiednio od 4,5 tys. zł do 9,4 tys. zł brutto miesięcznie.

Z kolei w drugiej najliczniejszej formacji mundurowej - w policji - na stanowiskach kierowniczych i wykonawczych wyższego szczebla pracuje 14 proc. kadry - podaje Sedlak & Sedlak . Najniższe pobory maja kierownicy referatów - średnio 3,8 tys. zł netto. Komendanci wojewódzcy maja apanaże rzędu 8,1 tys. zł netto, a komendant główny - 14,2 tys. zł netto.

Więcej o emeryturach mundurowych w Money.pl
Rząd skonsultuje zmiany w mundurówkach Po 55. roku życia funkcjonariusze m.in. policji i żołnierze będą mogli przejść na emeryturę, pod warunkiem, że przepracowali co najmniej 25 lat - zakłada nowelizacja.
Żądają informacji. "Najgorsza niepewność" Nowy Komendant Główny Policji Marek Działoszyński zapowiedział, że zmiany w systemie emerytalnym nie będą godziły w funkcjonariuszy.
Emerytury mundurowych. Bliżej porozumienia Nadal kwestia sporną pozostaje sprawa fundamentalna, czyli wiek w jakim mundurówka będzie nabywała prawa do emerytur.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)