Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rybiński: Rząd obniży nam emerytury

0
Podziel się:

Takie będą konsekwencje zmian, które zamierza wprowadzić rada ministrów.

Rybiński: Rząd obniży nam emerytury
(PAP/Paweł Kula)

- _ Jeśli rząd wprowadzi w systemie ubezpieczeń społecznych planowane zmiany, to emerytury Polaków będą niższe _ - powiedział dziś były wiceprezes NBP, Krzysztof Rybiński.

Rząd, aby ograniczyć przyrostu długu publicznego i deficytu, zamierza zmienić system emerytalny. Zamiast 7,3 proc. składki do Otwartych Funduszy Emerytalnych ma trafiać 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. będzie księgowane na indywidualnych kontach w ZUS.

_ - Propozycje rządowe doprowadzą do obniżenia emerytury bardziej, niż gdyby utrzymać obecny system. Miejmy nadzieję, że klamka jeszcze nie zapadła, że piłka jest w grze i że będzie można na skutek działań społecznych, obywatelskich zmusić rząd do prawdziwych reform, a nie pozwalać na to, żeby demontowano system emerytalny - powiedział Rybiński _.

Jego zdaniem nie ma żadnego znaczenia, czy część składki - która obecnie trafia do OFE, a po planowanych zmianach ma być gromadzona w ZUS - będzie waloryzowana w oparciu o wzrost nominalny PKB (tak planuje rząd) czy stopę zwrotu z obligacji.

_ - Dlatego, że dzisiaj dwie osoby płacą składki na jednego świadczeniobiorcę. Za kilkadziesiąt lat to będzie jeden do jednego. A są nawet prognozy, które mówią, że będzie to więcej niż jeden świadczeniobiorca na jednego płacącego składkę. Rząd może obiecać, że corocznie składka będzie rewaloryzowana w tempie 20 proc., czy 50 proc. Jeśli nie przeprowadzi się poważnych reform - wydłużenia wieku emerytalnego, służb mundurowych - to pierwszy filar będzie filarem bardzo deficytowym i wtedy żadna rewaloryzacja nie będzie miała znaczenia, bo rząd i tak się z niej nie wywiąże _ - wyjaśnił.

Jego zdaniem składki w OFE są bezpieczne, a te gromadzone w ZUS uzależnione od decyzji polityków.

_ - OFE inwestują realnie pieniądze, nawet jeśli inwestują w obligacje rządowe. Trzeba pamiętać, że te same obligacje rządowe, co OFE mają także inwestorzy zagraniczni, na przykład fundusze emerytalne z Wielkiej Brytanii czy USA _ - zaznaczył. Według niego rząd nie może odmówić spłaty odsetek od takich obligacji, bo oznacza to bankructwo kraju.

_ - Natomiast jeśli te pieniądze trafiają do ZUS i będą zapisane na kontach w ZUS, to rząd może powiedzieć obywatelom "niestety, nie mamy pieniędzy i cześć tych zapisów zmniejszamy". Na przykład ze 100 proc. do 80 proc. Jest to politycznie łatwiejsze do przeprowadzenia i w takiej sytuacji nie jest to bankructwo kraju, tylko oszukanie własnych obywateli _ - zaznaczył Rybiński.

Dlatego - w jego opinii - nie można porównywać inwestycji OFE w obligacje skarbowe do zapisów na kontach w ZUS. _ - To są zupełnie dwie inne rzeczy. Inwestycje w OFE są wiarygodne, chronione prawem międzynarodowym i bardzo trudno jest nie oddać tych pieniędzy. A zapisy w ZUS to wyłącznie dobra wola polityczna. Raz są takie, a raz są inne _ - zaznaczył.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/189/t127677.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/rybinski;koniec;zludzen;przejedza;emerytury,160,0,745632.html) Rybiński: Koniec złudzeń. Przejedzą emerytury Premier zapowiedział zmiany w OFE, które są demontażem systemu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/127/t96383.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/bruksela;pojdzie;polsce;na;reke;w;sprawie;ofe,185,0,697017.html) Bruksela pójdzie Polsce na rękę w sprawie OFE? Ministrowie finansów mogą poprzeć nasz postulat nie wliczania pieniędzy dla OFE do deficytu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/t129831.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/zmiany;w;ofe;to;52;miliardy;zlotych;mniej;na;gpw,1,0,759041.html) Zmiany w OFE to 52 miliardy złotych mniej na GPW Takiej kwoty w ciągu najbliższych 10 lat fundusze nie zainwestują, jeśli w życie wejdzie projekt Michała Boniego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/79/t91471.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/przekonaja;polakow;ze;rzad;popelnia;blad,17,0,754705.html) Przekonają Polaków, że rząd popełnia błąd? Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych rozpoczyna kampanię w sprawie OFE.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)