Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jacek Mysior
|

Sejm obciął prowizje dla OFE. Dostaniemy wyższe emerytury

0
Podziel się:

Otwarte Fundusze Emerytalne od stycznia dostaną tylko 3,5 procent składki swojego klienta.

Sejm obciął prowizje dla OFE. Dostaniemy wyższe emerytury
(Amaxim/Dreamstime)

Otwarte Fundusze Emerytalne od stycznia dostaną tylko 3,5 procent składki swojego klienta. To spadek aż o połowę, ale wypłacane emerytury wzrosną tylko symbolicznie.

Do tej pory towarzystwa mogły pobierać od każdej wpłaconej składki nawet 7 procent. Wczoraj posłowie zdecydowali, że od przyszłego roku maksymalna stawka jaką będą mogły miesięcznie ściągnąć ze składki spadnie do 3,5 proc.

Oznacza to, że więcej pieniędzy będzie pracowało na nasze przyszłe emerytury, a mniej wpłynie do kieszeni towarzystw emerytalnych. Poprzednie plany również zakładały obniżanie opłat, ale miało to trwać stopniowo aż do 2014 roku.

Portal Money.pl wyliczył, że dzięki wprowadzonym zmianom emerytura 35-letniego mężczyzny, będącego od 10 lat uczestnikiem OFE wzrośnie o 15 zł miesięcznie. W przypadku kobiety w tym samym wieku i stażu będzie to już tylko niecałe 8,3 zł.

Różnica wynika z faktu, że kobiety statystycznie dłużej żyją od mężczyzn co ma wpływ na wysokość obliczanej i wypłacanej przez OFE emerytury. W przypadku kobiet zebrany kapitał plus ewentualne oszczędności wynikające z niższych prowizji, dzielą się na większą liczbę miesięcy.

O ILE WZROSNĄ NASZE EMERYTURY PO OBNIŻCE PROWIZJI
wiek i staż w OFE wzrost przyszłej emerytury
35-letni mężczyzna od 1999 roku w OFE 15,45 zł
35-letnia kobieta od 1999 roku w OFE 8,31 zł
25-letni mężczyzna od 2008 roku w OFE 2,56 zł
25-letnia kobieta od 2008 roku w OFE 1,38 zł

*wyliczenia własne przy założeniu miesięcznego wynagrodzenia w wysokości średniej krajowej - 3193,90 zł brutto, realnego rocznego wzrostu wynagrodzeń równego 4 proc. i realnej stopy zwrotu OFE na poziomie 4 proc.

Dla pracującego 25-latka z rocznym stażem w OFEzmiana ta będzie praktycznie nieodczuwalna. Jego przyszła emerytura w wyniku obniżenia opłat wzrośnie o zaledwie 2,5 zł. Jeszcze mniej zyska jego 25-letnia rówieśniczka - 1,4 zł miesięcznie.

Dlaczego młodsi zyskają mniej? Później weszli na rynek pracy, dlatego oszczędności wynikające z niższych prowizji rozłożą się na dłuższy okres oszczędzania. Na pocieszenie - emerytury dzisiejszych 25-latków i tak będą wyższe, ponieważ w sumie odłożą w OFE większą kwotę pieniędzy.

Raport Money.pl
*OFE gorsze od ZUS. Wszystko przez bessę i prowizje * Od początku 2000 do końca 2008 roku stopa zwrotu w przypadku najlepszego OFE Generali wyniosła 28,6 procent. Czytaj w Money.pl

OFE będą zarządzać taniej

Sejm przegłosował wczoraj również inną ważną zmianę. Ograniczona zostanie również prowizja OFE za zarządzanie. Jeśli aktywa funduszu przekroczą 45 mld zł, nie będzie on mógł pobierać od swoich klientów więcej niż 15,5 mln zł miesięcznie.

Natomiast ci ubezpieczyciele, których aktywa nie będą przekraczały 8 mld zł, będą mogli miesięcznie pobierać za zarządzanie OFE 0,045 proc. wartości swoich aktywów netto.

Przy aktywach od 8 mld zł do 20 mld zł będzie to miesięcznie 3,6 mln zł plus 0,04 proc. od nadwyżki ponad 8 mld zł. Przy aktywach od 20 mld zł do 35 mld zł miesięczna opłata wyniesie 8,4 mln zł plus 0,032 proc., od nadwyżki ponad 20 mld zł. Od aktywów w granicach od 35 mld zł do 45 mld zł będzie to 13,2 mln zł plus 0,023 proc. od nadwyżki ponad 35 mld zł miesięcznie.

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)