Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Seria debat emerytalnych u prezydenta

0
Podziel się:

Najbliższa debata u prezydenta - pod hasłem "Jak zapewnić godziwe
emerytury" - odbędzie się 18 maja.

Seria debat emerytalnych u prezydenta
(PAP/Jacek Turczyk)

Kancelaria Prezydenta planuje cykl debat, w wyniku których powstać ma plan reform systemu emerytalnego. Najbliższa debata u prezydenta - pod hasłem _ Jak zapewnić godziwe emerytury _ - odbędzie się 18 maja.

W debatach będą uczestniczyć przedstawiciele rządu, eksperci, przedstawiciele partnerów społecznych i organizacji pozarządowych.

Irena Wóycicka z Kancelarii Prezydenta podkreśliła, że prezydent chce rozmawiać o tym, co zrobić, by zapewnić godziwe emerytury w przyszłości. - _ Jak usunąć bariery aktywności zawodowej osób w starszym wieku, jak skutecznie chronić przed ubóstwem na starość także tych, którzy zarabiają niewiele i nie z własnej woli mają krótkie okresy pracy zarobkowej, jak skutecznie zachęcać Polaków do dobrowolnego oszczędzania na starość _ - wyliczała.

Prezydent chce też dyskutować, w jaki sposób osiągnąć zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn._ - Wiadomo, że jest to sprawa kontrowersyjna, są na ten temat różne opinie, warto o tym dyskutować _ - powiedziała Wóycicka.

Jak podkreśliła, _ system emerytalny, w obecnym kształcie nie zapewnia w przyszłości sensownej wysokości emerytur, bez względu na to w jakiej proporcji wypłacane one będą z ZUS i z OFE _.

_ - Z prognoz wynika, że relacje emerytur do wynagrodzeń będą systematycznie spadać - do poziomu około 30 proc. za 50 lat. Ta tendencja jest niepokojąca i wymaga reakcji _ - powiedziała minister.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/83/t137043.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zmiany;w;ofe;przesadzone;komorowski;podpisal;ustawe,156,0,808092.html) Zmiany w OFE przesądzone. Komorowski podpisał ustawę

7 kwietnia Bronisław Komorowski podpisał ustawę w sprawie zmian w systemie emerytalnym, zmniejszającą składkę do OFE. Przez kilka dni konsultował się w tej sprawie m.in. z przedstawicielami związków zawodowych i organizacji pracodawców.

Konstytucjonaliści, w tym były prezes Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień, zgłaszali zastrzeżenia, że ustawa zmieniająca system emerytalny może nie być zgodna z konstytucją. Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta informowali, że w świetle ekspertyz, którymi dysponuje prezydent, takiego zagrożenia nie ma.

Oprócz systemu emerytalnego, tematem debat w Kancelarii Prezydenta, które odbędą się w najbliższych miesiącach, mają być m.in.: perspektywa wejścia Polski do strefy euro, katalog niezbędnych zmian w dziedzinie stanowienia prawa, czy kwestie związane z rozwojem małych i średnich przedsiębiorstw.

Czytaj w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)