Notowania

reforma ofe
16.03.2011 13:51

Tusk o zmianach w OFE: Przyjdzie mi zapłacić

Premier zapowiedział, że PSL zaakceptowało rządowy projekt zmian w systemie emerytalnym, choć - jak przyznał - bez entuzjazmu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Premier powiedział, że PSL zaakceptowało rządowy projekt zmian w OFE, choć - jak przyznał - bez entuzjazmu. Przyznał też, że spodziewał się, iż przyjdzie mu zapłacić _ jakąś cenę _ za dążenie do zmian w systemie emerytalnym._ _

_ - Mam zapewnienie ze strony szefa PSL Waldemara Pawlaka, minister Jolanty Fedak, że PSL zaakceptowało kształt projektu ustawy (o OFE), może bez entuzjazmu _ - powiedział Tusk w Sejmie.

Również szef klubu PSL Stanisław Żelichowski powiedział, że w jego klubie nie będzie potrzeby wprowadzenia dyscypliny obecności i głosowania za rządowym projektem zmian w OFE, ponieważ wszyscy posłowie Stronnictwa zadeklarowali już poparcie dla tych rządowych propozycji.

W reformie OFE nie chodzi o politykę?

[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t126536.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/piechocinski;glebokie;zmiany;w;ofe;sa;nieuchronne,214,0,791254.html) Piechociński: Głębokie zmiany w OFE są nieuchronne
Premier podkreślił, że - chociaż jest za wcześnie, jeśli chodzi o rachunki czysto polityczne dotyczące sporu o reformę OFE - to zdawał sobie wcześniej sprawę, że _ nie idzie _ w kwestii zmian w OFE po polityczne triumfy.

_ - Miałem świadomość, że zmiany, jakie proponowaliśmy, będą bardzo ostro krytykowane przez OFE i tych, którzy są zwolennikami tego systemu. Tutaj kalkulacja mnie nie zawiodła, bo niczego nie kalkulowałem w sensie politycznym. Wiedziałem, że jakąś cenę przyjdzie mi za to zapłacić _ - mówił szef rządu.

Rządowy projekt zmian w OFE zakłada, że składka przekazywana z ZUS do OFE zostanie zmniejszona z 7,3 proc. do 2,3 proc., a potem będzie wzrastać, by w 2017 r. osiągnąć 3,5 proc. Pieniądze, które zamiast trafić do OFE, pozostaną w ZUS, pójdą na specjalne indywidualne subkonta. Pierwsze czytanie projektu ustawy zaplanowano na środę po południu, sejmowe głosowanie nad ustawą ma się odbyć 25 marca.

_ - Mam wrażenie, że o żadnej sprawie tak długo i otwarcie nie dyskutowaliśmy w Polsce w ostatnich latach, dlatego nie mam żadnego problemu z deficytem informacji na temat reformy OFE. Wydaje się, że słowa opozycji (o braku debaty - PAP) są tutaj mocno przesadzone _ - ocenił Tusk.

Rząd ma rację. Balcerowicz się myli

Premier był też pytany o słowa prezydenta Bronisława Komorowskiego, który powiedział w środę dziennikarzom, że w sprawie rządowego projektu dotyczącego OFE _ czeka na efekty pracy parlamentu _.

_ - Prezydent przeprowadził u siebie debatę z ekspertami m.in. także dlatego, aby w sytuacji, jeśli projekt (w Sejmie) się nie zmieni, mógł szybko podjąć decyzję. Ani prezydent, ani ja nie oczekujemy żadnych zmian w tym projekcie, natomiast jest rzeczą oczywistą i prezydent ma absolutnie rację, mówiąc, że gdyby projekt miał się zmienić, to siłą rzeczy będzie potrzebował czasu, żeby stwierdzić, czy z jego punktu widzenia jest on do zaakceptowania _ - powiedział Tusk.

Pytany o krytykę rządowego projektu ze strony prof. Leszka Balcerowicza Tusk powiedział, że - w jego opinii - Balcerowicz jest człowiekiem bardzo konsekwentnym, który trwa w swojej opinii. _ Ja jego opinii nie podzielam. W tej sprawie rząd wie, co robi, i ma rację _ - podkreślił premier.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t128674.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/19;proc;chce;zlikwidowac;ofe;16;proc;woli;likwidacje;zus-u;-;badanie;dla;money;pl,42,0,771882.html) 19 proc. chce zlikwidować OFE! 16 proc. woli likwidację ZUS-u - badanie dla Money.pl Polacy są skołowani w sprawie zmian w emeryturach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t134801.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/emerytury;po;zmianach;beda;nizsze;nawet;o;15;procent,21,0,791061.html) Emerytury po zmianach będą niższe nawet o 15 procent Kobieta po 35 latach pracy dostanie równowartość dzisiejszego tysiąca złotych. Mężczyzna może liczyć na kilkaset złotych więcej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t49375.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatkip/artykul/emeryci;dostana;ponad;4;5;mld;zl;wiecej;najbiedniejsi;po;20;zlotych,19,0,769555.html) Emeryci dostaną ponad 4,5 mld zł więcej. Najbiedniejsi po 20 złotych Minister finansów ma problem - musi zapłacić emerytom więcej, niż zamierzał. To może skłonić rząd do zmiany zasad waloryzacji.
Tagi: reforma ofe, emerytury, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, porady, najważniejsze, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz