Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zmiany w OFE. Komorowski będzie zadawał pytania

0
Podziel się:

Prezydent Bronisław Komorowski jest zdania, że zmiany w systemie
emerytalnym należy wprowadzać bardzo ostrożnie.

Premier Tusk i prezydent Komorowski
Premier Tusk i prezydent Komorowski (Witold Rozbicki/Reporter)

Prezydent Bronisław Komorowski jest zdania, że zmiany w systemie emerytalnym należy wprowadzać bardzo ostrożnie. Jak podkreślił, będzie pytał rząd o skutki ewentualnych proponowanych zmian w systemie otwartych funduszy emerytalnych.

- _ Będę otwarty na dyskusję, ale chcę wiedzieć, jakie będą skutki proponowanych zmian nie tylko w perspektywie lat trzech, ale i trzydziestu _ - podkreślił Komorowski w RMF FM.

Zapowiedział: - _ Będę zadawał rządowi pytania o skutki wprowadzenia zmian, jakie rząd zaproponuje. Na razie nie wiemy, jakie propozycje rząd wysunie _.

Wyraził opinię, że zmiany w systemie emerytalnym należy wprowadzać bardzo ostrożnie, bo - jak argumentował - _ jego zasadniczym walorem jest to, że ma względną stabilność, co dla przyszłych emerytów ma ogromne znaczenie _.

- _ Widzę ogromną ilość mankamentów, które ujawniły się w systemie OFE, ale widzę również to, że był to zamysł, który otwierał nową perspektywę, jeśli chodzi o zbudowanie nowocześniejszego systemu emerytalnego w Polsce _ - powiedział Komorowski.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/34/241186.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wywiady/artykul/rzad;szykuje;skok;na;kase;emerytow,44,0,1286956.html) *Rząd szykuje skok na kasę emerytów * Szef klubu PiS przestrzega przed zamiarami gabinetu Donalda Tuska.

Jak zaznaczył, będzie bronił _ racjonalności _. - _ Jedni mówią, że OFE to błąd, inni wciąż chwalą. Trwa spór ekonomistów i tym bardziej należy się sprawie ostrożnie przyglądać _ - dodał prezydent. Zapewnił, że jest otwarty na różne sugestie i opinie.

Premier Donald Tusk zapowiedział na początku kwietnia, że pod koniec czerwca powinna się zakończyć debata na temat przyszłości OFE w Polsce. Jak podkreślał, _ gwarancją bezpiecznej emerytury jest ZUS i państwo _. Jak dodał, otwarte fundusze emerytalne - niezależnie od intencji ich twórców - nie są instytucjami, które gwarantują wysokie emerytury. _ Poziom bezpieczeństwa przyszłych emerytur w OFE jest identyczny jak w ZUS. Niezależnie od nie zawsze mądrych komentarzy i wypowiedzi, system emerytalny w Polsce w tej części ZUS-owskiej nie naraża obywatela w przyszłości na brak emerytur _ - mówił Tusk.

Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych niedawno zaproponowała, by emerytury z OFE były wypłacane w formie tzw. wypłaty programowanej w miesięcznych ratach przez określony z góry czas. Wysokość emerytury wynikałaby z podzielenia sumy oszczędności zgromadzonych na koncie w OFE i liczby miesięcy tzw. przeciętnego dalszego trwania życia osoby w wieku emerytalnym.

Tusk powiedział wtedy, że rząd przedstawi w maju propozycje dotyczące przyszłości OFE. Dodał, że obecnie nie ma planów likwidacji funduszy, ale też nie muszą one za wszelką cenę dalej funkcjonować.

Zgodnie z przepisami w 2013 r. rząd miał przeprowadzić przegląd systemu emerytalnego, co nakazuje ustawa o systemie emerytalnym. W ramach przeglądu planowane jest m.in. rozwiązanie sprawy wypłat emerytur z drugiego filara. Ministerstwo pracy ma przekazać do konsultacji społecznych projekt dokumentu w sprawie przeglądu OFE, jak tylko zakończy nad nim prace.

Czytaj więcej w Money.pl
Wszystkie partie oburzone na OFE Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych zaproponowała, by OFE wypłacały emerytury tylko przez np. 10 lat.
Nasz rząd się nigdy na to nie zgodzi _ - To pomysł szokujący _- tak minister finansów Jacek Rostowski nazwał propozycje Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych.
Minister gospodarki uspokaja w sprawie OFE Zgodnie z zapowiedzią Donalda Tuska, propozycje dotyczące przyszłości OFE rząd ma przedstawić w maju.
emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)