Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiany w OFE. Kosiniak-Kamysz o systemie emerytalnym

0
Podziel się:

- Mimo zmian fundusze nie zaczęły bardziej aktywnie inwestować na giełdzie ani nie zaproponowały klientom lepszych warunków.

Zmiany w OFE. Kosiniak-Kamysz o systemie emerytalnym
(Matloch/Reporter)

Mimo zmian z 2011 roku Otwarte Fundusze Emerytalne nie zaczęły bardziej aktywnie inwestować na giełdzie ani nie zaproponowały klientom lepszych warunków - mówił dziś w Sejmie minister pracy.

Rząd przedstawił posłom informację nt. funkcjonowania systemu emerytalnego, do czego został ustawowo zobowiązany na mocy zmian, wprowadzonych w 2011 r. Prezentując ją Kosiniak-Kamysz przypomniał, że w 2011 r. rząd PO-PSL ograniczył maksymalne prowizje od składki, pobierane przez OFE oraz wprowadził kolejne ograniczenia, ale i - jak zaznaczył - podniósł limit inwestowania w akcje.

Minister pracy oświadczył jednak, że uwolnienie limitów inwestycji w akcje nie wpłynęło w zauważalny sposób na kształt portfeli OFE. Obligacje dalej stanowiły w nim ponad 55 proc., a _ udział akcji wręcz spadł _, z 36 proc. na koniec 2011 r. do 35 proc. na koniec 2012 r. _ - Zarządzający woleli wręcz włożyć pieniądze na bankowe lokaty _ - mówił Kosiniak-Kamysz.

Podkreślał też, że mimo ograniczenia w 2011 r. składki do OFE z 7,3 do 2,3 proc. płacy brutto, aktywa funduszy systematycznie rosły, szybko też rosła kwota przekazywana funduszom przez ZUS - z ok. 8 mld zł po ograniczeniu do ok. 11 mld w 2012 r.

Kosiniak-Kamysz mówił też, że przy wprowadzaniu tamtej reformy instytucje finansowe oskarżały rząd o zmianę umowy społecznej, groziły bankructwem OFE, ale nic takiego się nie stało. _ Przeciwnie, interes na emerytach był złoty _ - stwierdził, dodając, że w 2012 r. OFE pobrały 300 mln zł w formie opłat i prowizji.

Jak mówił, jest to dużo, ale i tak kwota jest mniejsza niż prawie 2 mld zł, które OFE zainkasowały w 2009 r. _ - Prawie 2 mld Polacy zapłacili wtedy instytucjom finansowym i o tyle mniej znalazło się na ich kontach _ - mówił minister pracy, dowodząc, że system OFE kosztuje obywateli bardzo dużo, natomiast był znakomitym interesem dla instytucji finansowych. Stworzenie tego systemu kosztowało je bowiem zaledwie 3 mld zł, a zainkasowały już 17 mld opłat - przypomniał Kosiniak-Kamysz.

Zaznaczył, że w 2011 r. rząd wprowadził dla OFE zakaz akwizycji, koszty działania funduszy zostały więc ograniczone o prowizje akwizytorów, a mimo to, żaden fundusz nie zaproponował klientom lepszych warunków. Minister dowodził również, że wybór OFE po raz pierwszy bądź zmiana funduszu były w największej mierze efektem działania akwizytorów, a nie świadomej decyzji obywateli.

Po wprowadzeniu zakazu akwizycji liczba zmieniających fundusz spadła z ponad 100 tys. rocznie do 1,6 tys. na ostatniej sesji, a odsetek samodzielnie wybierających OFE po raz pierwszy spadł do ok. 20 proc. - argumentował Kosiniak-Kamysz.

Odnosząc się do planowanych przez rząd dalszych zmian filara kapitałowego stwierdził natomiast, że jest to propozycja, _ w wyniku której spadnie dług publiczny i wzrośnie wiarygodność Polski na rynkach finansowych, nie tylko jest eliminacją problemów uciążliwych społecznie, ale tworzy fundamenty pod stabilny system emerytalny _.

Rządowa propozycja zmian zakłada przekazanie część obligacyjnej OFE do ZUS, gdzie środki te trafiłyby na subkonta. Byłyby waloryzowane i dziedziczone, podobnie jak pozostałe środki na tych subkontach. Ponadto obywatele będą mogli dokonywać wyboru, czy chcą, by ich składki emerytalne trafiały do ZUS, czy do OFE. Do części akcyjnej OFE wpływałaby składka w wysokości 2,92 procent.

Po wprowadzeniu zmian w systemie emerytalnym OFE nie będą mogły inwestować w obligacje Skarbu Państwa lub obligacje gwarantowane przez Skarb Państwa. Zapowiedziano ponadto liberalizację polityki inwestycyjnej OFE.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd zmieni zdanie w sprawie OFE? "Jest jeszcze czas" Premier pytany po spotkaniu z Jerzym Buzkiem, czy chce złagodzić swoje stanowisko w sprawie emerytur, odpowiedział: - _ Pracujemy _.
Zmiany w OFE korzystne dla Polski? Oto, jak ocenia je Fitch To ta sama agencja ratingowa, która w sierpniu obniżyła perspektywę ratingu Polski z pozytywnej do stabilnej.
Co z naszymi emeryturami? Premier zapowiedział ważny termin _ - Nie ma żadnych wątpliwości, że wszyscy zdążą się przygotować do tego wyboru _- zapewnia Tusk.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)