Notowania

zus
10.02.2010 08:18

ZUS przekaże OFE 23 miliardy złotych

ZUS nie pożycza już pieniędzy w bankach - zapewnia Mirosława Boryczko, wiceprezes Zakładu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

ZUS nie pożycza już pieniędzy w bankach komercyjnych, a jedynie spłaca wcześniej zaciągnięte zobowiązania - zapewnia Mirosława Boryczko, wiceprezes Zakładu (na zdjęciu).

Nie oznacza to jednak, że ZUS-owi wystarcza pieniędzy na wypłaty emerytur. Jak informuje Boryczko, teraz jej instytucja otrzymuje nieoprocentowane pożyczki z budżetu państwa.

Szefostwo Zakładu zapewnia, że wypłata emerytur i rent nie jest zagrożona. Zgodnie z prawem gwarantem wypłaty świadczeń z ubezpieczeń społecznych jest państwo.

- _ Polska jest natomiast stabilnym i dobrze rządzonym krajem więc zagrożenia nie ma _- zaznaczyła wiceprezes Boryczka.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Dziura w kasie ZUS. Pożyczył już 200 mln złotych ]( http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/dziura;w;kasie;zus;pozyczyl;juz;200;mln;zlotych,54,0,486966.html )
* [ Posłowie popierają pożyczki na emerytury ]( http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/poslowie;popieraja;pozyczki;na;emerytury,144,0,563088.html )
Raporty Money.pl
*Rząd załata dziurę w ZUS pieniędzmi z drugiego filaru? * Odkładanie w ZUS wciąż opłaca się bardziej, niż w najlepszym funduszu ) emerytalnym - wynika z analizy Money.pl. Jolanta Fedak, szefowa resortu pracy chce zabrać OFE część składek i zostawić pieniądze na koncie państwowego ubezpieczyciela.
*Dziura w kasie ZUS może sięgnąć 4 mld zł * Deficyt Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w tym roku nie przekroczy 4 mld zł, a ZUS nie planuje otwierać kolejnych linii kredytowych do końca 2009 roku - poinformował prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Zbigniew Derdziuk.
*Dziura w budżecie NFZ urosła przez cenę żyta * Budżet NFZ na 2010 rok ma być o co najmniej 1,3 mld złotych mniejszy od tegorocznego. Spadek tłumaczony jest rosnącym bezrobociem i malejącą liczbą składek zdrowotnych. Okazuje się, że spora część tej dziury spowodowana jest spadkiem cen żyta.
Tagi: zus, emerytury, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, porady, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz