Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Wiek emerytalny. Do dłuższej pracy seniora skłonią pieniądze

37
Podziel się:

Jak zmotywować Polaków do dłuższej pracy? Rząd planuje zachęty dla tych, którzy osiągną wiek emerytalny, ale nie pójdą od razu na emeryturę.

Wiek emerytalny. Do dłuższej pracy seniora skłonią pieniądze
Senior powinien dłużej zostać na rynku pracy. (Flickr, Garry Knight CC-BY-SA-2.0)

Polacy na tle Europy pracują krócej. Średnio 33,6 roku. Dla porównania na Islandii to 44,9 roku, w Niemczech 39,1 roku, a w Czechach 36 lat - wskazuje "Rzeczpospolita".

Kłopot w tym, że w związku z krótszym okresem aktywności zawodowej mamy również niskie emerytury. Rozwiązaniem mógłby być wyższy wiek emerytalny, ale rząd nie chce o tym słyszeć.

Zobacz także: Szczepionka na COVID dla dzieci. Kiedy w Polsce? Odpowiedź z Ministerstwa Zdrowia

Mało tego wciąż rozważa się rozwiązania, które go de facto obniżają. Prezydent Andrzej Duda mówi o konieczności powrotu do kwestii tzw. emerytury stażowej. Warunkiem w przejścia na emeryturę byłoby przepracowanie 35 lat w przypadku kobiet i 40 lat w przypadku mężczyzn.

- Takie emerytury co do zasady nie będą wyższe niż minimalne - ostrzegał na łamach money.pl Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego.

W rządzie pomysł jest inny. Zachęty dla tych, którzy zdecydują się nie przechodzić od razu w stan spoczynku.

Ulga podatkowa dla pozostających na rynku pracy seniorów ma być elementem Krajowego Planu Odbudowy. Kwota z obniżki podatku dochodowego miałaby zostać automatycznie przekazywana na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE).

Każdy kolejny miesiąc pracy po osiągnięciu wieku emerytalnego będzie budował jego kapitał emerytalny.

Na łamach money.pl szacowaliśmy, ile zyskają emeryci. Przy założeniu, że senior będzie zarabiał 3 tys. zł brutto miesięcznie będzie musiał odprowadzić 17 proc. podatku. Oznacza to 160 zł miesięcznie. W skali roku będzie to już blisko 2 tys. zł zysku dla niego.

Przy wyższych zarobkach rzędu 5 tys. zł brutto oczywiście kwota ta będzie większa. Od takiego dochodu 17-procentowy podatek będzie wynosił 324 zł miesięcznie. Rocznie więc pracujący senior będzie odkładał dodatkowe 3 888 zł, które zapłaciłby w podatku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(37)
Przyszły emer...
rok temu
Ktoś musie zapracować na tzw uprzywilejowanych emerytów w wieku ok 50 lat!!!
Ciężko stary ...
rok temu
Dudę zwiakowca i Dudę prezydenta rozliczymy z obietnic
111
rok temu
Tak chcą żeby ludzie pracowali za marne grosze do samej śmierci co przy najniższej krajowej nie wiele pozabierają ludziom 14stki a ci co się nie splamili pracą dadzą prawie tyle co mają ludzie po 40 latach pracy rząd bardzo milosierny
barwil61
rok temu
To znaczy, że chcą nas zmusić żeby przystąpić do Indywidualnego konta emerytalnego?? Śmiechu warte kpiny!
mato
rok temu
Trzeba być idiotą, żeby dłużej pracować. Będziesz tyrał dłużej, może i trochę więcej dostaniesz, ale za to później dobre państwo dołoży tym co pracować im się nie chciało , a i wpłacili składek mało, a tobie pokażą figę. Ty nie dostaniesz 14- tki, a i z podatkami tez sprawa nie jest jasna.
...
Następna strona