Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|
aktualizacja

Wielka rewolucja w emeryturach? Rzecznik rządu reaguje na medialne doniesienia

119
Podziel się:

Czy rząd pracuje nad powiązaniem emerytury z zarobkami dzieci emeryta? Zgodnie z takim systemem im więcej zarabiają dzieci, tym wyższe emerytury dostają ich rodzice. O prowadzonych w tym kierunku analizach napisała w piątek "Rzeczpospolita". - Absolutnie nie ma takiego pomysłu - deklaruje rzecznik rządu Piotr Müller.

Wielka rewolucja w emeryturach? Rzecznik rządu reaguje na medialne doniesienia
Wielka rewolucja w emeryturach? Rzecznik rządu reaguje na medialne doniesienia (Adobe Stock, Seventyfour)

- Dementuję informację, że takie rozwiązanie miałoby być wprowadzone - powiedział w piątek jednoznacznie Müller. Tymczasem piątkowa "Rzeczpospolita" napisała, że Ministerstwo Rodziny I Polityki Społecznej analizuje wprowadzenie systemu emerytalnego zwanego w literaturze fachowej alimentacyjnym. Najbardziej prawdopodobne miałoby być powiązanie wysokości świadczeń nie tyle z dochodami, ile składkami emerytalnymi płaconymi przez dzieci.

Prac nie ma, jest chęć dyskusji

To jeden z niewielu konkretów - napisał dziennik i dodał, że resort na razie chciałby tylko zacząć debatę na temat możliwych zmian. W odpowiedzi na burzę, jaką wywołała publikacja "Rzeczpospolitej", Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zakomunikowało, że obecnie nie pracuje nad rozwiązaniami polegającymi na uzależnieniu świadczeń emerytalno-rentowych od dochodów dzieci świadczeniobiorców. Przyznało jednocześnie, że "dyskutowane i analizowane są różne rozwiązania w obszarach polityki prorodzinnej i prodemograficznej".

Głos zabrała też wiceminister Barbara Socha, pełnomocniczka rządu ds. polityki demograficzne, która w czwartek zamieściła na Facebooku post o tym, że "warto rozpocząć debatę w Polsce nad wypracowaniem koncepcji komponentu rodzinnego w systemie emerytalnym".

Ciekawy pomysł, ale czy sprawdziłby się w Polsce?

"Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie pracuje nad takimi rozwiązaniami. Potrzebna nam debata na ten temat. Podobna na Słowacji trwała wiele lat, zanim rozpoczęły się prace legislacyjne. Jest to jeden z obszarów zidentyfikowanych w Strategii Demograficznej 2040" - napisała w piątek na Twitterze Socha.

Zdaniem ekspertów, z którymi rozmawiał money.pl, jest to pomysł ciekawy, ale w polskich realiach może pogłębić nie tylko nierówności ekonomiczne, ale także jeszcze bardziej dyskryminować m.in. mniejszości seksualne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
praca
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(119)
K.
4 miesiące temu
Jak czytam te komentarze to jestem za tym, aby emerytura była wypłacana od ilorazu inteligencji. Oczywiście im wyższy tym wyższa emerytura. ZUS stanął by na nogi. Przecież to news z GW. Mi to wystarcza ale wiem, że dla niektórych GW jest jak biblia dla fanatyków religijnych. Temat wałkowany jak podatek katastralny powielany przez ten pseudoportal ekonomiczny. Nie ma żadnego nawet najmniejszego dowodu czy poszlaki że ktoś, poza GW oczywiście myśli o czymś takim, a tu już ekonomiści wyliczają ile stracą, a sąsiadka co się puszczała i ma 6 dzieci, każde z innym ojcem zyska. No masakra. GW jest tak samo wiarygodna jak TVP.
Ja emeryt
4 miesiące temu
A mnie pasi.
Maja
4 miesiące temu
czy już całkiem PISowi i Kaczyńskiemu odbija? to jak powiążą wysokość emerytury rodziców od składek dzieci to Kaczyński nie powinien nic dostać bo kot nie odprowadzał składek.
Logik
4 miesiące temu
Dezinformacja a po polsku,ogłupianie,to domena rządu pisowskiego Ministrowie propagandy pisu,po cichu,puszczają w obieg ,taką inforacje,że emerytura będzie zależal od dochodów ich dzieci.Dziennikarze nie sprawdzą ,skąd pochodzi i od kogo,tylko trąbią na okrągó,co też ten pis wyrabia.Po kilku dniach minister . jakiegos resortu dementuje tą plotkę.Efekt został osiągnięty.kłamie nie rząd tylko dziennikarze i Tusk.
emeryt
4 miesiące temu
pora zmienić rząd i to szybko
...
Następna strona