Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|
aktualizacja

Emerytura uzależniona od dochodów dzieci. Rewolucyjny pomysł rządu

3379
Podziel się:

Wysokość emerytury uzależniona od dochodów dzieci emeryta? Rząd analizuje taki pomysł - informuje piątkowa "Rzeczpospolita". Debatę na ten temat rozpoczęła pełnomocniczka rządu ds. polityki demograficznej Barbara Socha.

Emerytura uzależniona od dochodów dzieci. Rewolucyjny pomysł rządu
Pojawił się pomysł powiązania emerytury z zarobkami dzieci emeryta. (Getty Images, Omar Marques)

"Rzeczpospolita" przytoczyła wpis na Facebooku pełnomocniczki rządu ds. polityki demograficznej Barbary Sochy o tym, że "warto rozpocząć debatę w Polsce nad wypracowaniem koncepcji komponentu rodzinnego w systemie emerytalnym".

"W trakcie konsultacji strategii często pojawiały się głosy, że pomysł uwzględniania wkładu dzieci do systemu emerytalnego przy kalkulowaniu emerytury rodziców jest kontrowersyjny i bardzo rewolucyjny w stosunku do obecnie funkcjonujących systemów emerytalnych. Jednym z nielicznych krajów, który w jakikolwiek sposób uwzględnia dzisiaj liczbę dzieci przy kalkulacji emerytury do tej pory jest Francja. Tym bardziej cieszy, że w wygłoszonym w styczniu exposé nowy premier Czech zaproponował rozwiązanie idące w postulowanym przez nas kierunku. Wiemy też, że Słowacja po kilkunastu latach debaty publicznej na ten temat rozpoczęła w zeszłym roku prace legislacyjne dotyczące komponentu rodzinnego w systemie emerytalnym" - napisała na Facebooku Barbara Socha.

Podaje też kilka argumentów za takim rozwiązaniem. "Czy warto na ten temat rozpocząć debatę? W mojej opinii tak" - podsumowuje.

Wyższe zarobki dzieci to wyższa emerytura dla rodziców

Dziennik wyjaśnia, że Ministerstwo Rodziny analizuje wprowadzenie systemu emerytalnego zwanego w literaturze fachowej alimentacyjnym. Polega on na powiązaniu emerytury z zarobkami dzieci emeryta, czyli im więcej zarabiają dzieci, tym wyższe emerytury dostają ich rodzice.

Najbardziej prawdopodobne byłoby powiązanie wysokości świadczeń nie tyle z dochodami, ile składkami emerytalnymi płaconymi przez dzieci.

Zobacz także: Zawodowcy Żabka

To jeden z niewielu konkretów - podkreśla "Rzeczpospolita". Nie wiadomo, jak wysokość składek wpłynęłaby na świadczenia rodziców, bo w ministerstwie trwają jedynie analizy i nie ruszyły prace legislacyjne. Choć ich rozpoczęcie jest możliwe, bo przygotowywana przez rząd Strategia Demograficzna zakłada m.in. "dalszy rozwój systemu emerytalnego w kierunku zwiększenia partycypacji rodziców we wkładzie ich dzieci w funkcjonowanie systemu" - czytamy.

Resort na razie chciałby tylko zacząć debatę na temat możliwych zmian - pisze dziennik.

Ministerstwo: prac nad reformą nie ma, ale debata jest potrzebna

Informacje o pomyśle rządu wywołały w piątek rano falę komentarzy. Po doniesieniach medialnych Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zakomunikowało, że obecnie nie pracuje nad rozwiązaniami polegającymi na uzależnieniu świadczeń emerytalno-rentowych od dochodów dzieci świadczeniobiorców, ale przyznało jednocześnie, że "dyskutowane i analizowane są różne rozwiązania w obszarach polityki prorodzinnej i prodemograficznej".

Do sprawy odniosła się też na Twitterze wiceminister Socha. "Zgadza się. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie pracuje nad takimi rozwiązaniami. Potrzebna nam debata na ten temat. Podobna na Słowacji trwała wiele lat, zanim rozpoczęły się prace legislacyjne. Jest to jeden z obszarów zidentyfikowanych w Strategii Demograficznej 2040" - napisała.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3379)
ala
rok temu
Widzę, że ktoś już całkiem został odcięty od rzeczywistości. BRAK KONTAKTU Z BAZĄ.
Voytii
rok temu
Kto zrzuci się na składkę Jarka Kaczora ???
mariusz
rok temu
No to teraz nastanie czas stawiania nie na ilość dzieci a na ich wykształcenie i najlepszą pracę :p A jak komuś wiary mało we własne potomstwo, to kłaniają się ppk, poprzez które można sobie odłożyć dodatkowe oszczędności na starość.
Edekola
rok temu
Nasze emerytury są wypłacane ze składek wpłacanych teraz przez nasze dzieci. Tak jak nasze składki zostały wypłacone naszym rodzicom i dziadkom. Więc jest to sprawiedliwe
Edekola
rok temu
Większość piszących udaje, że nie wie gdzie są ich składki emertytalne: zostały wypłacone Waszym Rodzicom i Dziadkom. Czy takie rzeczy też trzeba tłumaczyć?
...
Następna strona