Notowania

rynek pracy
12.12.2019 07:06

Zachęta dla pracujących seniorów. Pakiet przywilejów

Rynek pracy się zmienia, również przez demografię. Starzejemy się jako społeczeństwo, więc pojawił się pomysł zachęty dla seniorów, by dłużej pozostali aktywni zawodowo. To projekt zarówno pracowników, jak i pracodawców w Radzie Dialogu Społecznego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Przywileje dla starszych pracowników. Pomysł na wydłużenie aktywności zawodowej

Dodatkowa przerwa od pracy, obniżony podatek i mniejsze składki do ZUS mają zachęcić osoby starsze do wydłużania aktywności zawodowej, a firmy do ich zatrudniania - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Stanowiska pracy starszych pracowników byłyby dostosowane do ich potrzeb ze środków Funduszu Pracy, poza podatkowymi ulgami również z tego funduszu mogłyby popłynąć pieniądze dla pracodawców, by zatrudniali kobiety po 55. i mężczyzn po 60. roku życia.

Takie założenia znalazły się w projekcie "Porozumienia strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego na rzecz aktywnego starzenia". Jeśli uda się do przeforsować może być to niewątpliwy sukces rady.

- Omawiane propozycje są zrównoważone. Zawierają zarówno dodatkowe uprawnienia dla pracowników, jak i zachęty dla firm. Rozmowy zapewne nie będą łatwe, ale przedstawione rozwiązania są kompromisowe - mówi "DGP" Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert Pracodawców RP, członkini zespołu ds. prawa pracy Rady Dialogu Społecznego.

Związkowcy i organizacje pracodawców usiądą do rozmów na piątkowym posiedzeniu rady.

Obejrzyj: Pracownicy z zagranicy. "Bądźmy odważni, bo inaczej będą kłopoty"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: rynek pracy, seniorzy, emerytury, starsi pracownicy, rada dialogu społecznego, pracodawcy, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-12-2019

Emeryt11Mam przepracowane 52 lata żadnej zachęty do pracy nie ma ani ze strony pracodawcy ani ze strony rządu, stworzony jest system promujący nierobów. Widać … Czytaj całość

12-12-2019

1620może zabierzmy połowę emerytur i od razu pójdą do pracy , pis już tak zrobił więc czemu by nie znów

12-12-2019

MietekNiech w pierwszej kolejności zagonią do pracy dzieciorobopijaków którzy całe 500+ przepuszczają pod sklepami. Od kiedy mamy politykę rozdawnictwa to u … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (128)