Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KFM
|

ZUS na pomoc Ukraińcom. Pomoże odzyskać świadczenia emerytalne

Podziel się:

Obywatele Ukrainy, którzy mają problem z otrzymywaniem rent i emerytur powinni zgłosić się do dowolnej placówki ZUS. Będziemy próbowali bezpośrednio skontaktować się z Funduszem Emerytalnym Ukrainy, aby pomóc w umożliwieniu pobierania świadczeń - poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

ZUS na pomoc Ukraińcom. Pomoże odzyskać świadczenia emerytalne
Przemyśl, 24.03.2022. Uchodźcy z Ukrainy w Centrum Pomocy Humanitarnej w Przemyślu, 24 bm. Miesiąc po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w Przemyślu jest dużo mniej uchodźców niż w ostatnich tygodniach (dd/jm) PAP/Darek Delmanowicz (PAP, PAP/Darek Delmanowicz)

Jak przekazał PAP rzecznik ZUS, obecnie nie ma sygnałów, aby emeryci i renciści z Ukrainy, którzy opuścili swój kraj w związku z wojną, mieli problemy z otrzymywaniem świadczeń.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pomoc uchodźcom z Ukrainy od polskich firm. Czy rząd je wesprze?

"Nie ma przeszkód, aby osoby, które pobierają ukraińskie świadczenia emerytalno-rentowe na rachunki bankowe w Ukrainie, pobierały kwoty z bankomatów w Polsce, o ile tylko nie ma przeszkód po stronie banków. W normalnej sytuacji takie operacje kartą płatniczą są realizowane" - wyjaśnił Żebrowski.

ZUS pomoże uchodźcom odzyskać świadczenia

Zaznaczył jednocześnie, że ewentualne ograniczenia w takich wypłatach mogą być spowodowane problemem z wymienialnością hrywny. "Na ten moment nie mamy sygnałów, aby takie problemy występowały" - dodał.

Jeśli jednak obywatel Ukrainy będzie miał problem z otrzymywaniem świadczeń emerytalno-rentowych z Ukrainy, bo na przykład pobierał je przekazem pocztowym w Ukrainie, powinien zgłosić się do dowolnej placówki ZUS.

"Bezpośrednio współpracę z Ukrainą prowadzi Oddział ZUS w Rzeszowie. Po zgłoszeniu nam sprawy będziemy próbowali bezpośrednio skontaktować się z Funduszem Emerytalnym Ukrainy, aby pomóc w umożliwieniu pobierania świadczeń z Ukrainy" - zapewnił rzecznik Zakładu.

Z kolei osoby, które miały wypłacaną przez ZUS polską emeryturę lub rentę na rachunek bankowy w Ukrainie i znalazły się na terenie Polski, mogą zwrócić się o pomoc w sprawie zmiany rachunku do najbliższej placówki ZUS.

Można też przesłać prośbę o przekazywanie świadczenia na rachunek w Polsce za pośrednictwem poczty - do Oddziału ZUS w Rzeszowie, na adres: Oddział ZUS w Rzeszowie, Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych, ul. Piłsudskiego 12, 35-075 Rzeszów.

Świadczenie będzie wypłacone od momentu, gdy dana osoba przestała je pobierać.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl