Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

ZUS straszy. Może wstrzymać wypłatę emerytury

200
Podziel się:

Dorabiasz do emerytury lub renty? Jeżeli nie przekroczyłeś ustawowego wieku emerytalnego, to musisz uważać. ZUS może zmniejszyć wysokość emerytury lub renty, lub nawet czasowo ją zawiesić. Podpowiadamy, jak można uniknąć "cięć" świadczenia.

ZUS straszy. Może wstrzymać wypłatę emerytury
Emerytura zmniejszona, lub nawet zawieszona? ZUS ma do tego prawo. (Pixabay)

Zmniejszenie wysokości świadczenia, lub nawet czasowe zawieszenie wypłat emerytur i rent może dotknąć wszystkich, którzy przeszli na wcześniejszą emeryturę lub rentę. Jeżeli zatem kobieta ma mniej niż 60 lat, lub mężczyzna mniej niż 65 i dorabia do emerytury z ZUS-u, to musi uważać.

Jak przypomina "Super Express", osoby, które nie przekroczyły ustawowego wieku emerytalnego, muszą rozliczać się z ZUS-em ze swoich dodatkowych dochodów. A te obwarowane są limitami.

Dodatkowe przychody nie mogą wyższe niż 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jeżeli senior przekroczy ten próg, to ZUS obniży mu wysokość świadczenia lub całkowicie zawiesi jego wypłaty. Gorzej, jeżeli przekroczy próg 130 proc. Wtedy Zakład zawiesi wypłatę emerytury lub renty.

Zobacz także: 13. i 14. emerytury do likwidacji? "Nie można od tego uzależniać walki z epidemią"

Jakie są obecne progi? Na dziś 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia wynosi 3618,30 zł, a 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - 6719,70 zł - wylicza "SE".

Progi dochodowe zmieniają się co trzy miesiące. Obecny przewidziany został do końca lutego 2021 roku. ZUS aktualizuje progi dochodowe cztery razy w roku: w marcu, czerwcu, wrześniu i grudniu.

Jak zatem sprawdzić, czy nie przekracza się progu? Trzeba przede wszystkim znaleźć najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego dotyczące wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w ujęciu kwartalnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(200)
elbik
6 miesięcy temu
To są limity dla tych wszystkich emerytowanych milicjantów z komunistycznego systemu. Nie osiągnęli emerytalnego wieku ustawowego, wyszli po 15 latach, praca nierzadko się nie zmęczyli, zatem jak chcą dorabiać dalej do swojego ustroju, to bardzo dobrze, że obowiązują limity dorabiania. Komunizm to były zle założenia pracownicze, w służbach po prostu przywileje nieosiągalne dla zwykłych cywilów. Dzisiaj należy wygaszać ten system i te komunistyczne ustawy, niestety brakuje jeszcze odwagi, ale mam nadzieję, że w polityce pojawia się RADYKALNI LIBERALOWIE, którzy odetną komunistów na amen.
Kasia
2 lata temu
Dajcie spokoj schorowanym ludziom zróbcie lepiej coś pożytecznego
iza
3 lata temu
jakby donek rzadził to by tak było na bank
wojtek
3 lata temu
Jesli pracownik jest zmeczony praca bo ciezko pracuja ,to powinien zwrocic sie z tym do prezesa czy dyrektora zus ze on ciezko pracuje a sprzataczka w zus nie i ow pracownik bedzie odpoczywal w pracy a za niego bedzie pracowala sprzataczka w zus
Onn
3 lata temu
ZUS nie powinien byc OBOWIAZKOWY - jesli zgromadzonych przez 40 lat pracy pieniedzy nie chce wyplacac! To tak jakbys w banku na koncie oszczednosciowym skladal pieniadze a pozniej bank nie chcialby ci tego wyplacic! Kradziez w bialy dzien. Dlatego to nie moze byc dluzej obowiazek jak takie rzeczy sie dzieja!
...
Następna strona