Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

ZUS wypłaca czternaste emerytury. Trafiły już do 6 milionów Polaków

316
Podziel się:

ZUS pracuje pełną parą przy wypłacie "czternastek". Czternaste emerytury trafiły już do 6 milionów Polaków, przy czym większość seniorów otrzymała świadczenie w pełnej wysokości - przekazała PAP prezes ZUS Gertruda Uścińska. W najbliższych dniach dodatkowe pieniądze trafią do kolejnych emerytów.

ZUS wypłaca czternaste emerytury. Trafiły już do 6 milionów Polaków
Czternaste emerytury trafiły już do 6 milionów Polaków - poinformowała prezes ZUS Gertruda Uścińska (na zdjęciu) (Flickr, Adam Guz, KPRM)
- Kolejna grupa naszych klientów otrzymała czternaste emerytury. Te dodatkowe świadczenia są wypłacane od końca października i terminowo trafiają do emerytów oraz rencistów - przekonuje prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska w przesłanym PAP stanowisku.

Co istotne, "czternastka" jest przyznawana z urzędu. Senior, który spełnia warunki do przyznania świadczenia, nie musi wypełniać żadnych wniosków. Pieniądze trafią do niego wraz z listopadową emeryturą.

Jak przekazała prezes ZUS, pieniądze otrzyma w sumie ponad 9 milionów osób, w tym prawie 8 milionów w pełnej wysokości. Na ten moment czternasta emerytura trafiła już do ponad 6 milionów emerytów i rencistów, w tym blisko 5 mln w pełnej wysokości, co kosztowało ZUS blisko 7 miliardów złotych.

Zobacz także: Emerytury stażowe szkodliwe dla systemu? "Projekt trzeba zmienić"

Czternasta emerytura. Wypłaty ruszyły

Czternasta emerytura w 2021 roku wynosi dokładnie 1250 złotych i 88 groszy brutto. Przysługuje osobom, które do 31 października 2021 roku miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych, czyli m.in. emerytury, renty, renty socjalnej, świadczenia przedemerytalnego.

Pieniędzy jednak nie dostaną osoby, których prawo do świadczeń będzie zawieszone. Nie wszyscy otrzymają również pełną kwotę świadczenia. Ta przewidziana jest wyłącznie dla osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza kwoty 2900 złotych brutto.

W przypadku, gdy nasza emerytura lub renta przewyższa wspomnianą kwotę, "czternastka" także będzie wypłacona, ale w mniejszej wysokości. Przy wypłacie tego świadczenia obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że kwota świadczenia będzie pomniejszona o tyle, o ile nasze świadczenie przekracza kwotę 2900 złotych brutto.

Jeżeli więc co miesiąc na nasze konto wpływa emerytura w wysokości 3000 złotych brutto, to nasza "czternastka" będzie pomniejszona o 100 złotych.

Czternasta emerytura podlega opodatkowaniu

Trzeba też pamiętać, że czternaste emerytury podlegają opodatkowaniu i oskładkowaniu na ogólnych zasadach. Nie ma tutaj znaczenia, czy "czternastka" jest wypłacana razem świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku.

Natomiast czternastej emerytury nie może zająć dłużnikowi komornik. To świadczenie nie podlega potrąceniom i egzekucjom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(316)
Jak
2 lata temu
Na emerytury stażowe po 40 tu latach pracy pieniędzy nie ma ale na 14 pensje są.
TED55
2 lata temu
ZUS to również mafia, współpracująca z PIS-em. Zachodzi pytanie. Czy to wypłacane świadczenie - uratuje emerytów przed biedą? Niestety, nie. Stan ubóstwa emerytów w Polsce - jest rekordowy. Tak jeszcze nie było w okresie powojennym w Polsce. Natomiast, rządzący w Polsce, żyją w coraz większym bogactwie. Tym się powodzi. Nie oddadzą władzy, w sposób parlamentarny. Dojdzie, do protestu ogólnokrajowego.
***** ***
2 lata temu
Jak dostaniecie te 14 to wam gały wyjdą dostałem 200 zł Kaczyński 10 000 podwyżki !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
222
2 lata temu
Jak żeście zniszczyli reformę PO emerytalną , tak teraz łatacie swoje głupoty. Ale te 13 ..14 to efemeryda , dziś są za rok może ich nie być. Emeryci chcą stabilnego prawa emerytalnego , a nie wyborczego.
wstyd mi za P...
2 lata temu
emerytom to kapią po 20-30zł a sobie politycy PIS i duda dali nawzajem podwyżkę po ok. 7000 zł ...... a ceny poleciały paliwo o 40% , węgiel o prawie 100% w stosunku do cen Tuskowych, o lekach, wodzie, prądzie nie wspomnę ....
...
Następna strona