Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

ZUS wysyła emerytom ważne listy. Dotyczą pieniędzy

6
Podziel się:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wysyłkę listów do emerytów i rencistów. W jednej przesyłce pocztowej otrzymają decyzję o nowej wysokości emerytury lub renty po waloryzacji oraz o przyznaniu tzw. trzynastki.

ZUS wysyła emerytom ważne listy. Dotyczą pieniędzy
Emeryci i renciści otrzymają w jednej przesyłce dwa listy od ZUS-u (East News, ARKADIUSZ ZIOLEK)

W najbliższych dniach i tygodniach emeryci i renciści w swojej skrzynce pocztowej znajdą informację, o jaką kwotę ZUS zwiększył im od marca emeryturę lub rentę. Dowiedzą się również, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznał im i wypłacił w kwietniu dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli "trzynastkę".

ZUS wysyła listy

- Wysyłka listu to standardowa procedura, która wynika z prawnego obowiązku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Każdy emeryt i rencista otrzyma decyzję z ZUS z informacją o nowej wysokości swojego świadczenia. Tak jak w ubiegłym roku decyzję o nowej wysokości emerytury lub renty po waloryzacji oraz o przyznaniu tzw. trzynastki seniorzy otrzymają w jednej przesyłce pocztowej - mówi rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Europejska emerytura w Polsce. "Będzie odporna na zakusy polityków"
Wiemy, że obie informacje są dla naszych seniorów bardzo ważne, więc listy musimy wysłać, ale jedna przesyłka znacznie zmniejsza koszty wysyłki - dodaje.

Waloryzacja rent i emerytur

Od 1 marca emerytury i renty wzrosły o 14,8 proc. Była też zastosowana gwarantowana kwota podwyżki - 250 zł brutto, dzięki czemu od marca minimalna emerytura wynosi 1588,44 zł brutto.

Waloryzacja dotyczy takich świadczeń jak: emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinne, emerytury pomostowe, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, a także dodatki do tych świadczeń, np. dodatek pielęgnacyjny czy dodatek dla sierot zupełnych, świadczenia i zasiłki przedemerytalne oraz renty socjalne. Zwaloryzowane zostały świadczenia, których prawo do wypłaty przysługiwało na 28 lutego 2023 r.

Tegoroczna wysokość "trzynastki" to 1588,44 zł brutto, a to oznacza, że wypłata została zmniejszona o podatek i składkę zdrowotną. Kwota netto dodatkowej emerytury nie dla wszystkich była jednakowa, ponieważ uzależniona była od wysokości emerytury i renty, którą ZUS wypłaca każdego miesiąca.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
assa
10 miesięcy temu
Sprawiedliwy system emerytalny byłby taki…. Najlepiej gdyby wszyscy płacili jednakowe składki ZUS. Potem jednakowa wypłata dla wszystkich co płacili, proporcjonalna do lat składkowych np. za 20 lat składkowych 1000zł na rękę, za 30 lat - 2500zł, 40 lat – 3500, a potem waloryzacja o inflację. Byłaby motywacja do dłuższej pracy. Jak ktoś chce mieć większą emeryturę, to musi sam sobie ją uzbierać.- oszczędzać. Ci, co zarabiają więcej, będą mogli sobie odłożyć więcej. Musimy zrozumieć też, że nie ma szans na wysokie emerytury. Trzeba samemu zadbać o godne życie na starość i nie ma co liczyć, że Państwo i politycy jakiejkolwiek opcji nam w tym pomogą. Zależy im na kontrolowaniu nas. A finansowa świadomość obywatela jest tu przeszkodą. Dlatego nie czytajcie czasami ksiązki pt. Emerytura nie jest Ci potrzebna, bo moglibyście uniezależnić się finansowo, zbudować majątek, wyjść spod wpływu rządzących, a takie coś nie bardzo im się podoba. Nie mieliby jak was przekupić.
pan emeryt
10 miesięcy temu
ZUS wysyła listy i jakoś nie mogą one dotrzeć do emerytów. Waloryzacja emerytur była w marcu, a już jest maj. Do końca roku może listy dotrą do zainteresowanych.
Co za brednie
10 miesięcy temu
I po co ten artykuł? Każdy i bez tego wie, ile ZUS mu dołożył, a jeśli nie wie, to się dowie, jak otrzyma decyzję.
ftuhj
10 miesięcy temu
zus antyolska organizacja od dziesiecioleci niszczaca Polske Polakow!!!!!! zus trzeba jak najszybciej zlikwidowac i musza powstac ZDROWE struktury ubezpieczen Polakow takie jak chocby w W.B, indywidualne ubezpieczenia a nie kociol z ktorego bandyci polityczni biora ile chca i kiedy chca a placy sa zebrakami pracujac czy bedac na emeryturze
Niezadowolona
10 miesięcy temu
Ta albo może okazać się, że tak jak mojemu tacie nagle po 6 latach zatrzymają emeryturę bo dopatrzyli się błędów. Nie dają też podwyżki, co z tego że dalej pracuje by móc w ogóle mieć na leki. Podwójna składka na NFZ, podwójna emerytalna ba nawet składka rentowa. Dalej za mało pieniędzy człowiek oddaje na Państwo.