Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bilans po 5 miesiącach w UE

0
Podziel się:

Wzrost gospodarczy i rozwój rynku wewnętrznego, stabilna sytuacja walutowa, dobre wyniki handlu zagranicznego oraz spokojny przebieg zmian cenowych - to wyniki wstępnej oceny polskiej gospodarki po 5 miesiącach członkostwa w Unii Europejskiej

- Bilans doświadczeń pierwszych miesięcy członkostwa jest pozytywny. Obawy o ujemny bilans przepływów finansowych między Polską i Unią, o gwałtowne wahania cenowe i nadmierny odpływ pracowników za granicę nie potwierdziły się - powiedział minister Jarosław Pietras, szef Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej. Obroty handlu zagranicznego Polski szybko rosną, co dotyczy także handlu rolnego. Jeśli chodzi o rolnictwo, nie nastąpił zalew polskiego rynku tanimi towarami rolnymi z innych krajów UE. Wypłaty środków w ramach dopłat bezpośrednich dla rolników rozpoczęły się już 18 października br. Wyniki wstępnej oceny pokazały, że zmiany cen artykułów rolnych są dla rolników korzystne, a zbyt towarów łatwiejszy i pewniejszy.

Obawy o wzrost cen po przystąpieniu Polski do Unii sprawiły, że przed 1 maja popyt wewnętrzny na niektóre towary znacznie wzrósł i wówczas wahania cenowe były znaczne. Jednakże po dacie integracji popyt wyraźnie osłabł. Obecnie następuje powrót do zwiększonych zakupów.

- Najważniejszy wniosek wynikający z pierwszych miesięcy członkostwa to pozycja Polski jako beneficjenta netto w przepływach finansowych z UE. Saldo rozliczeń z Unią jest pozytywne: od maja do 31 sierpnia br., wyniosło 646 mln euro na korzyść Polski. 31 grudnia 2004 r. minimalna pozycja netto Polski wyniesie 993 mln euro - poinformował minister Jarosław Pietras.

Odnotowano także zjawisko aprecjacji złotówki i uznano, że będzie to tendencja długotrwała, wynikająca z napływu funduszy UE do Polski oraz wynikającego stąd wzrostu dostępności obcej waluty na rynku i obniżenie jej ceny.

Jeśli chodzi o przepływ polskich pracowników za granicę, to - według wstępnych szacunków - liczba legalnie pracujących Polaków we wszystkich państwach członkowskich Unii wynosi obecnie ok. 30 tys.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)