Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Bitcoin – co to jest?

0
Podziel się:

Bitcoin to kryptowaluta, która stała się jedną z najbardziej popularnych walut alternatywnych. Bitcoin jest walutą niezależną od instytucji finansowych, banków czy rządów. Bitcoina można wymieniać i płacić nim z każdego miejsca na świecie bez pośredników.

Bitcoiny można pozyskiwać m.in. w kantorach internetowych lub wydobywać je w wirtualnym systemie
Bitcoiny można pozyskiwać m.in. w kantorach internetowych lub wydobywać je w wirtualnym systemie (BTC Keychain / Flickr (CC BY 2.0))

Bitcoin to kryptowaluta, która stała się jedną z najbardziej popularnych walut alternatywnych. Bitcoin jest walutą, niezależną od instytucji finansowych, banków czy rządów. Bitcoina można wymieniać i płacić nim z każdego miejsca na świecie bez pośredników.

Czym jest bitcoin?

Bitcoin to jedna z najbardziej znanych kryptowalut, czyli waluty opartej na niezależnym od centralnej jednostki systemie peer-to peer, stworzonym przez komputerowy podłączone do sieci.

Z bitcoinem nierozerwalnie związana jest technologia blockchain, czyli bloków informacyjnych, utworzonych w otwartej sieci komputerowej. Komputery, które są podłączone do tej sieci, tworzą coś w rodzaju dużej księgi transakcji. Każdy ruch związany z bitcoinem jest w niej zapisywany i jest dostępny do wglądu dla każdego. Każdy właściciel bitcoina może przechowywać je w specjalnym portfelu. To specjalny plik księgi transakcji zapisany na komputerze osobistym lub w zewnętrznym serwisie, prowadzonym przez osoby trzecie.

Skąd wziąć bitcoiny?

Bitcoiny można kupić na kilka sposobów. Jednym z nich jest skorzystanie z oferty specjalnych kantorów internetowych, zwanych też giełdami. Można też dokonać rozliczenia właśnie w tej walucie. Istnieje też możliwość tworzenia nowych bitcoinów. Nowe bitcoiny można zdobyć poprzez "wydobywanie" lub "kopanie".

Wydobywanie bitcoinów polega przydzielaniu bitcoinów użytkownikom, którzy udostępnili zasoby swojego komputera. Im większa udostępniona moc, tym większe prawdopodobieństwo, że otrzymamy dużo bitcoinów.

Wartość bitcoina

Czy bitcoin jest walutą? Na pewno jest przeciwieństwem pieniądza, który znamy na co dzień (tzw. pieniądza fiducjarnego). Tradycyjny pieniądz musiał mieć pokrycie w złocie. Dziś jego kurs, czyli wartość zależy od polityki finansowej poszczególnych państw poprzez dodruk pieniądza czy zmiany stóp procentowych.

Wartość bitcoina regulowana jest przez wolny rynek. Nie można go dodrukować. Bazuje on na matematyce i kryptografii. Jego wartość zależy m.in. od jego popularności i trudności wydobycia. Można powiedzieć, że im więcej osób z niego korzysta, tym większa jest jego wartość. Bitcoin rozwija się szybko szczególnie tam, gdzie nie ma zaawansowanych systemów bankowych. Dość dobrze sprawdza się w transakcjach internetowych, ponieważ płacenie nim nie jest obarczone prowizjami ani skomplikowanymi przeliczeniami, dokonywanymi np. przy płatności internetowej tradycyjnym przelewem lub kartą bankową.

Niezwykłą zaletą bitcoina podkreślaną przez jego użytkowników, jest to, że może on przechowywać dowolne typy transakcji. To, co reprezentuje dany bitcoin, jest efektem umowy między użytkownikami. W związku z tym bitcoin może reprezentować walutę, mienie, akcje, czy nieruchomości. Bez kłopotu, użytkownicy mogą dogadać się, że bitcoin reprezentuje np. dolara, udziały w przedsiębiorstwie albo kredyt. Według potrzeb i ustaleń użytkowników mogą być też programowane zasady zachowania bitcoinów Mogą być np. kasowane po upływie terminu ważności, mogą być swobodnie zamieniane, albo wracać do właściciela, jeśli nie będą spełnione określone warunki, które ustalili użytkownicy bitcoinów.

Kto wymyślił bitcoina?

Wciąż jednoznacznie nie da się stwierdzić, kto jest twórcą bitcoina. Najwięcej źródeł mówi o Satoshim Nakamoto. Do tej pory ostatecznie nie potwierdzono, kto stoi za tym pseudonimem. Nie wiadomo nawet, czy jest to jedna osoba, czy grupa. Wiadomo tylko, że bitcoin miał się stać alternatywą dla tradycyjnego systemu finansowego opartego na bankach i dużych instytucjach finansowych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)