Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Choroba pracownika na przełomie roku a świadczenie

0
Podziel się:

Choroba pracownika na przełomie roku może budzić wątpliwości pracodawcy, co do tego czy w nowym roku należy wypłacić wynagrodzenie czy zasiłek.

Choroba pracownika na przełomie roku a świadczenie
(Nyul/Dreamstime.com)

Jeżeli pracownik zacznie chorować pod koniec roku i jego niezdolność do pracy trwa także w nowym roku, to przy ustalaniu, czy należy wypłacić w nowym roku kalendarzowym wynagrodzenie chorobowe, czy zasiłek chorobowy, istotne jest to, czy w ostatnim dniu roku kalendarzowego miał prawo do:

  • wynagrodzenia za okres choroby,
  • zasiłku chorobowego.

W przypadku gdy dnia 31 grudnia pracownik miał prawo do wynagrodzenia chorobowego, ponieważ nie chorował w tym roku dłużej niż 33 dni, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia, nie chorował dłużej niż 14 dni, to od 1 stycznia nadal przysługuje mu wynagrodzenie – przez kolejny okres nie dłuższy niż 33 lub odpowiednio 14 dni. Wtedy okres 33 lub 14 dni liczone jest od 1 stycznia danego roku.

Jeżeli na przełomie roku choruje pracownik, który 50. rok życia ukończył w bieżącym roku i w dniu 31 grudnia przysługuje mu wynagrodzenie, o którym mowa w art. 92 kp, to od 1 stycznia następnego roku należy wypłacać mu wynagrodzenia za okres choroby przez okres krótszy, tj. przez okres do 14 dni.

Pracownik, któremu 31 grudnia przysługuje zasiłek chorobowy, ponieważ w tym roku kalendarzowym chorował przez okres dłuższy niż okres zachowywania prawa do wynagrodzenia, od 1 stycznia ma prawo nie do wynagrodzenia chorobowego, lecz nadal do zasiłku za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy.

Jeżeli jednak w niezdolności do pracy wystąpi przerwa, choćby nawet jednodniowa, po przerwie pracodawca jest zobowiązany wypłacić wynagrodzenie za okres odpowiednio do 33 lub 14 dni choroby. Okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego w nowym roku kalendarzowym powinien być liczony nie od 1 stycznia, lecz od pierwszego dnia niezdolności do pracy, przypadającej po przerwie.

Ponieważ 31 grudnia pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego, zasiłek ten przysługuje mu za cały okres nieprzerwanej niezdolności do pracy w nowym roku, tj. do 25 lutego. Ponownie zachorował 1 marca i był niezdolny do pracy do 15 kwietnia. Za okres od 1 marca do 2 kwietnia (33 dni) ma prawo do wynagrodzenia chorobowego, a od 3 do 15 kwietnia - do zasiłku chorobowego.

Czytaj więcej o prowadzeniu kadr w firmie
Wypadek w pracy - kiedy pracodawca płaci odszkodowanie Osoba, który uległa wypadkowi podczas pracy może domagać się dodatkowego odszkodowania od pracodawcy.
Kiedy podróż służbowa traktowana jest jako czas pracy? Z rozliczeniem wyjazdów służbowych mają trudności zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. Nie za wszystkie wyjazdy podwładnego szef musi płacić.
Za taką pracę musisz dostać dzień wolny Sytuacja wygląda inaczej niż przy rekompensacie za pracę w niedziele i święta, gdzie możliwa jest wypłata dodatku do wynagrodzenia.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)