Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Co to są raje podatkowe?

1
Podziel się:

Raje podatkowe to kraje lub miejsca, w których przepisy podatkowe są bardzo łagodne dla przedstawicieli innych krajów, a także kapitału zagranicznego. Lokowanie biznesów i pieniędzy w rajach podatkowych jest jednym ze sposobów optymalizacji podatkowej.

Raje podatkowe często są wykorzystywane do optymalizacji podatkowej
Raje podatkowe często są wykorzystywane do optymalizacji podatkowej (WP)

Dodajmy, sposobów dość kontrowersyjnych.

Pojęcie raju podatkowego może być różne. Chodzi bowiem o to, że obciążenia podatkowe, które są stosowane w jakimś kraju, mogą być dla jednego przedsiębiorcy korzystne, a dla innego nie. Według definicji OECD, rajem podatkowym jest kraj, który tak układa prawo, żeby warunki prowadzenia biznesu były atrakcyjne dla konkretnych państw.

Chodzi tu przede wszystkim o ustanawianie bardzo niskich podatków i mało przejrzyste przepisy podatkowe, a także możliwość opodatkowania dochodów w tym kraju bez prowadzenia działalności na jego terytorium.

Co to są raje podatkowe?

Raje podatkowe to przede wszystkim kraje egzotyczne takie jak Malediwy czy Seszele. W Europie będą to np. Monako czy Liechtenstein.

Raje podatkowe umożliwiają optymalizację podatkową. Nie jest to niezgodne z prawem. Optymalizacja podatkowa zakłada bowiem unikanie zapłaty podatku, a nie uchylanie się niego. Wszystko dlatego, że uchylanie się od opodatkowania jest działaniem niezgodnym z prawem. Traktuje się je jak przestępstwo, ponieważ takie działanie doprowadza do zmniejszenia obciążeń podatkowych. Unikanie opodatkowania jest legalne. Najczęściej wiąże się z optymalizacją podatkową. Jej celem jest zmniejszenie obciążeń podatkowych. Optymalizację podatkową podejmuje się za pomocą dozwolonych prawnie środków.

Optymalizacja podatkowa w raju podatkowym najczęściej polega na tym, że uruchamia się w raju podatkowym spółkę, która świadczy usługi doradcze dla określonej części przedsiębiorstwa i pobiera za to wysokie opłaty. W efekcie spółka matka ma bardzo wysokie koszty podatkowe, co powoduje oszczędności na podatkach.

Optymalizacja podatkowa w rajach podatkowych

Choć optymalizacja w rajach podatkowych jest legalna, nie zawsze musi się opłacać. Polscy podatnicy objęci są tzw. nieograniczonym i ograniczonym obowiązkiem podatkowym.

Ten pierwszy zakłada, że całość dochodów opodatkowujemy w Polsce niezależnie od źródła, z którego pochodzą. Obejmuje on wszystkich mieszkających w Polsce. Są to ci, którzy przebywają na terenie kraju przynajmniej 183 dni w roku, a także mają tutaj tzw. ośrodek interesów życiowych.

Jeśli podatnik osiąga dochody z działalności, która jest wykonywana poza terytorium naszego kraju, a Polska nie ma z tym krajem umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, to dochody takie trzeba wykazać w Polsce i opodatkować. Jeśli kraje mają podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, to podatki rozliczamy w jednym z krajów. Jeśli podatnik nie ma żadnych dochodów w Polsce, a uzyskuje je wyłącznie za granica, to taki dochód nie podlega opodatkowaniu w naszym kraju. Trzeba jednak złożyć roczne zeznanie podatkowe.

Ograniczony obowiązek podatkowy

Ograniczony obowiązek podatkowy mówi o tym, że niektóre usługi, choć są świadczone przez podmiot zagraniczny, mogą być opodatkowane w Polsce. Wtedy polski podatnik może być zmuszony do zapłacenia tzw. podatek u źródła.

Choć raje podatkowe wzbudzają sporo kontrowersji, to trzeba pamiętać, że nie zawsze korzysta się z nich, by oszukiwać na podatkach. Wykorzystywane są do optymalizacji podatkowej, która jak wiadomo jest legalna.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Adrian
5 lata temu
Kto poza Szwajcarią robi raje podatkowe profesjonalnie? W Polsce Grupa Tax&Law z Warszawy natomiast uważajcie na "renomowane" kancelarie z pierwszych stron Googla bo o niektórych prawie otwarcie mówi się że stoją za nimi służby i potem będzie płacz.