Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
|
aktualizacja

Czy pracodawca może wysłać pracownika na przymusowy urlop?

148
Podziel się:

Epidemia koronawirusa sprawiła, że rząd pracuje nad rozwiązaniami chroniącymi gospodarkę. Przedsiębiorcy domagają się zapisów umożliwiających wysłanie pracownika na przymusowy urlop. Z tym nie zgadzają się związki zawodowe.

Przepisy nie zezwalają na to, by pracodawca mógł wysłać pracownika na przymusowy urlop wypoczynkowy. Może się to jednak zmienić ze względu na epidemię koronawirusa.
Przepisy nie zezwalają na to, by pracodawca mógł wysłać pracownika na przymusowy urlop wypoczynkowy. Może się to jednak zmienić ze względu na epidemię koronawirusa. (Pixabay.com, Pixabay.com)

Ze względu na rozprzestrzeniającą się epidemię koronawirusa polski rząd pracuje nad przepisami, które mają pomóc przedsiębiorcom i uratować wiele firm przed bankructwem. Jednym z założeń do kolejnej aktualizacji tarczy antykryzysowej jest możliwość wysłania pracownika na urlop wypoczynkowy bez jego zgody.

Jak ustalił money.pl, w planowanych rozwiązaniach jest zapis o możliwości oddelegowania pracownika na urlop do 14 dni.

Czy pracodawca może wysłać pracownika na przymusowy urlop?

Przepisy nie zezwalają na to, by pracodawca mógł wysłać pracownika na przymusowy urlop wypoczynkowy. Może się to jednak zmienić ze względu na epidemię koronawirusa. Pracodawcy chcą mieć możliwość wysłania pracownika na maksymalnie 14-dniowy urlop.

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Obecnie zgodnie z prawem istnieją dwie możliwości, w których pracownik musi iść na urlop w terminie wyznaczonym przez pracodawcę. Pierwszą jest okres wypowiedzenia umowy o pracę. Wtedy pracownik jest zobowiązany do tego, by wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca mu go udzieli.

Drugą opcją, w której pracodawca zobowiązuje pracownika do wykorzystania urlopu w odgórnie narzuconym terminie, jest zbliżający się okres wykorzystania zaległego urlopu wypoczynkowego. W każdym innym przypadku urlopu udziela się wyłącznie na wniosek pracownika.

Do kiedy trzeba wykorzystać zaległy urlop?

Pracodawcy mogą więc wziąć pod uwagę zapis o niewykorzystanym urlopie wypoczynkowym. Zgodnie z art. 168 Kodeksu pracy urlopu takiego należy pracownikowi udzielić najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego.

Niektórzy pracownicy dobrowolnie godzą się na urlop w terminie narzuconym przez pracodawcę, ale czasem wynika to z nieznajomości swoich praw. Pracodawca nie może wpływać na termin urlopu nawet w przypadku problemów ekonomicznych. Możliwe jest natomiast porozumienie wewnątrz firmy między zarządem a związkami zawodowymi, które w szczególnych wypadkach, takich jak pandemia, usankcjonuje oddelegowanie pracowników na urlopy. O przykładach takich porozumień już pisaliśmy.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(148)
kika
3 lata temu
Niech wysle WAS NA POSTOJOWE, DOSTANIECIE 1300ZL i sie cieszcie! Skoro firma jest zamknieta i nie wykonujecie pracy to trudno zebyscie dostali za fri wyplate! Pracodawca to nie matka Teresa!
Sam
3 lata temu
Proszę bardzo. Tylko zastępstwa nie ma a praca musi być wykonana.
www
3 lata temu
Na wszystkie nieszczęścia lekarstwem zawsze mają być zmiany w kodeksie pracy. Kryzys gospodarczy pierwsze co ma pomóc to zmiany w prawie pracy, bezrobocie, pandemia itp. zmiany w kodeksie niedługo będą zmieniać kodeks pracy ze względu na suszę albo gradobicie. Najlepiej wprowadzić niewolnictwo nie będzie trzeba nic już zmieniać, będzie to gotowe antidotum na wszystkie kryzysy.
ggjj11
3 lata temu
hahaha.zwiazki zawodowe.To jest nagminne.Więcej..wprost jest sygnał ze ktos ię nie zgodzi to pierwszy do zwolnienia.Problem w tym że to pracownik musi napisać o urlop bezpłatny i się pod nim podpisać..a jak nie napisze to jest zwalniany w pierwszej kolejności.Pracodawca powie ze on nie zmuszał i kółko się zamyka
Barbara
3 lata temu
Moja Corka pracuje w Niemczech i musiała wziąć przymusowy urlop 2-tygidnie, pomimo tego, ze musi normalnie pracować, bo prowadzi wazne projekty. W Polsce byłoby larum i wrzask i szczekanie. Tam można i nie ma jazgotu.
...
Następna strona