Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Czym jest przedawnienie długu?

2
Podziel się:

Gdy mija czas spłaty długu, możemy dochodzić jego spłaty przed sądem, wówczas mamy do czynienia z terminem, który nazywa się przedawnieniem długu. W tym przypadku zaległości nie zostają umorzone, lecz trwają na rachunku dłużnika, dopóki nie zostaną całkowicie spłacone.

Przedawnienie długu następuje po określonym terminie
Przedawnienie długu następuje po określonym terminie (Pixabay.com/Domena publiczna)

Gdy mija czas spłaty długu, możemy dochodzić jego spłaty przed sądem, wówczas mamy do czynienia z terminem, który nazywa się przedawnieniem długu. W tym przypadku zaległości nie zostają umorzone, lecz trwają na rachunku dłużnika, dopóki nie zostaną całkowicie spłacone.

Czym jest dług – wierzytelność?

Dług, inaczej zwany wierzytelnością, jest formą uprawnienia do żądania świadczenia, które powstało na mocy zobowiązania, jakie zaistniało pomiędzy wierzycielem a dłużnikiem. Gdy wierzyciel napotyka przeszkody z odzyskaniem należności od dłużnika, może on wówczas zgłosić tę sprawę do organów państwowych o zastosowanie przymusu państwowego w danej sprawie.

Przedawnienie długu (roszczeń) – kiedy występuje?

Tutaj musimy wiedzieć, że możliwość dochodzenia roszczenia jest ograniczona czasem, a Kodeks Cywilny oznajmia nam, że przedawnieniu ulegają tylko roszczenia majątkowe, z wyjątkiem roszczeń o zniesienie współwłasności, czy też wszelkie roszczenia windykacyjne.

Kim jest wierzyciel?

Wierzyciel jest osobą, która związana jest na mocy prawa stosunkiem zobowiązaniowym z dłużnikiem, dlatego też wierzyciel ma prawo żądać spłaty długu (świadczenia), w określonym terminie.

Jakie są terminy przedawnienia długu?

Z reguły wszelkie roszczenia, czyli długi przedawniają się z upływem 6 lat, od dnia gdzie dłużnik został zobowiązany do uregulowania tego świadczenia. Jednak są też różne wyjątki, jak w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, gdzie roszczenia przedawniają się wraz z upływem 3 lat. Tak więc przeważnie koniec terminu przedawnienia mija wraz z ostatnim dniem roku kalendarzowego. Są jednak wyjątki, gdzie roszczenia przedawniają się z upływem dwóch lat, są to roszczenia z tytułu prowadzenia gospodarstw rolnych, z tytułu sprzedaży płodów rolnych i leśnych.

Czy okres przedawnienia długu może zostać wstrzymany?

Tak, bieg przedawnienia długu może zostać wstrzymany przez:

  • wszelkie czynności wyrażone przed sądem lub innym organem upoważnionym do rozpatrywania spraw, egzekwowanie roszczeń przed sądem polubownym;
  • przez dobrowolne zrzeknięcie się roszczenia wobec dłużnika, ustalone przez wierzyciela;
  • przez rozpoczęcie mediacji.
  • W takich okolicznościach, termin przedawnienia zyskuje nowy bieg i wszystko liczy się od nowa.

Czy przedawnienie długu może zostać zawieszone?

Okres przedawnienia długu może zostać zawieszony, wtedy to nie rozpoczyna się, a jeśli został już rozpoczęty, wówczas nie wlicza się go do okresu, ze względu na zawieszenie. Zawieszenie dotyczy:

  • wszelkich roszczeń, które występują pomiędzy dziećmi i ich rodzicom (podczas trwania władzy rodzicielskiej);
  • wszelkich roszczeń przysługujących osobom, które nie mają pełnej zdolności do czynności prawnych przeciwko osobom, które sprawują nad nimi opiekę lub kuratelę (podczas trwania opieki lub kurateli);
  • wszelkich roszczeń, które przysługują jednemu małżonkowi, przeciwko drugiemu (przez cały czas trwania małżeństwa).

Przedawnienie długu – jakie ponosimy konsekwencje?

Przedawnione roszczenia tak naprawdę nigdy nie przestają istnieć, jednak muszą być uregulowane prawnie. Dlatego, też w takiej sytuacji sąd oddala powództwo wierzyciela, jeśli dłużnik ponosi zarzut przedawnienia. Dlatego też w tej sytuacji wierzyciel nie może domagać się zwrotu długu, który jest przedawniony, gdyż jego status w obrocie prawnym jest jako nienależne.* Przedawnione wierzytelności* nie będą mogły być również przez podatnika wliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Mirek
6 lat temu
Ja do takiego stanu nie dopuszczam korzystając z pomocy firmy mk-finasne, aby wszystkie należności dla mojej firmy zostały spłacone na czas :)
Łukasz
6 lat temu
Bardzo słabo napisane. Mylone pojęcia. Niby miało być jasno a wyszło bełkotliwie i mętnie.