Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Dofinansowania firm. Dodatkowy kapitał na rozwój działalności

0
Podziel się:

Każdy przedsiębiorca potrzebuje od czasu do czasu dodatkowego kapitału na rozwój swojej firmy. Może go pozyskać poprzez pożyczkę z banku, pomoc Anioła Biznesu, a także z różnych programów publicznych.

Dofinansowania firm to różne formy pomocy finansowej na rozruch biznesu
Dofinansowania firm to różne formy pomocy finansowej na rozruch biznesu (pixabay.com / CC0)

Podstawowym źródłem dofinansowania firm są kredyty lub pożyczki bankowe. Przedsiębiorca może wnioskować o kredyt na określony cel. Dofinansowanie jest realizowane poprzez udzielenie dodatkowej gwarancji spłaty albo obniżenie odsetek. Taką ofertę ma sporo banków komercyjnych. Współpracują one np. z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który pomaga w uzyskaniu takiej pomocy.

Środki unijne – dotacje dla firmy

Sporym zainteresowaniem cieszą się dotacje unijne. Do 2020 roku programy unijne mają wartość 20 mld euro.

Pieniądze te pochodzą z:

  • Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Ma on zmniejszać różnice w rozwoju regionów poprzez wsparcie inwestycji. Fundusz ten wspiera też małe i średnie przedsiębiorstwa.
  • Europejski Fundusz Społeczny. Pomaga w walce z bezrobociem w krajach członkowskich. Są przeznaczone na wsparcie ludzi młodych, którzy wchodzą na rynek pracy.
  • Fundusz Spójności. Ma zmniejszać różnice gospodarcze poprzez inwestycje w zakresie infrastruktury transportowej i ochrony środowiska.

Firmy mogą też skorzystać z dofinansowania w ramach programów:

  • Jeremie2, który pozwala uzyskać małym i średnim firmom mikrofinansowanie.
  • Jessica2, która pomaga w rozwoju obszarów wiejskich.

Środki z Unii Europejskiej są przeznaczone dla przedsiębiorców, którzy złożą prawidłowo wniosek, a ten będzie dobrze oceniony.

Opłacając składki na ZUS, część z nich trafia do Funduszu Pracy. Jest to jedno ze źródeł pieniędzy, które potem są przeznaczane na pomoc finansową dla osób chcących założyć działalność gospodarczą. Środki te rozdysponowywane są przez urzędy pracy.

Żeby otrzymać takie pieniądze, trzeba być bezrobotnym zarejestrowanym w urzędzie pracy, a także spełnić kilka innych warunków. Między innymi przez 12 miesięcy przed złożeniem wniosku nie prowadził działalności gospodarczej, a jako bezrobotny nie odmówił przyjęcia propozycji zatrudnienia, a także nie dostał z Funduszu Pracy lub innych środków publicznych, pieniędzy na to, by założyć firmę.

Dofinansowanie do uruchomienia firmy przyznawane przez urząd pracy wymaga złożenia wniosku razem z biznesplanem przyszłej działalności.

Fundusze venture capital i private equity

Jeżeli przedsiębiorca jest zainteresowany zewnętrznym finansowaniem, może skorzystać z oferty funduszy venture capital i private equity. Zajmują się one inwestycjami na niepublicznym rynku kapitałowym. Fundusze takie wykorzystywane są przede wszystkim na nowe technologie albo też na zwiększenie kapitału obrotowego. Inwestycje takich funduszy są realizowane w bardzo wczesnej fazie rozwoju firmy.

Anioł Biznesu

Na rynku są osoby zamożne, które są w stanie dofinansować konkretne przedsięwzięcia biznesowe, nawet we wczesnej fazie rozwoju. To tzw. Anioł Biznesu. Poprzez dofinansowanie firmy otrzymuje pakiet udziałów w firmie. Coraz częściej aniołowie biznesu skupiają się w grupach inwestorskich, przez co mogą zachować anonimowość. Aniołowi Biznesu inwestują zwykle swój prywatny majątek. Zwykle to osoby, które sporo osiągnęły, a inwestycje w inne projekty biznesowe traktują jako sposób na swoją "biznesową emeryturę".

Inkubator przedsiębiorczości

Inkubator przedsiębiorczości to instytucja, która ma wspierać początkujących przedsiębiorców, młodzież i studentów, a także podmioty społeczne.

Obligacje

Obligacje to specyficzny rodzaj pożyczki, który ma pomóc przedsiębiorstwu uzyskać środki na rozwój. Pożyczkobiorcą jest firma, która pożycza od obligatariusza. Obligacje to papiery wartościowe, które muszą być wykupione. Zasady spłaty określa przedsiębiorca, który taką pożyczkę bierze. Obligacje mogą się okazać znacznie korzystniejszym rozwiązaniem niż tradycyjny kredyt bankowy. Pozyskiwanie pieniędzy przez obligacje rekomendowane jest firmom dużym, które mają stabilne przychody i dość dobrą pozycję finansową.

Forma dofinansowania dla przedsiębiorcy powinna być dopasowana do wielkości firmy czy jej formy organizacyjnej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)