Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Dofinansowanie z urzędu pracy

1
Podziel się:

Jeśli masz pomysł biznesowy, chęci i wiedzę jak zarabiać jako przedsiębiorca, ale wciąż masz za mało kapitału by zacząć, możesz postarać się o dotacje. Jednymi z najpopularniejszych są dotacje oferowane przez urzędy pracy.

Dofinansowanie z urzędu pracy przeznaczone jest dla przyszłych przedsiębiorców, którzy spełniają odpowiednie warunki
Dofinansowanie z urzędu pracy przeznaczone jest dla przyszłych przedsiębiorców, którzy spełniają odpowiednie warunki

Dotacje z urzędu pracy na rozpoczęcie działalności

Powiatowy urząd pracy może wspomóc kapitałem przyszłych przedsiębiorców. Pieniądze mogą być wydane np. na sprzęt biurowy, doradztwo prawne albo na reklamę internetową. Dotacja z urzędu pracy może być przyznana osobie bezrobotnej, która zdecyduje się prowadzić własną firmę. Pieniądze pochodzą z Funduszu Pracy i nie trzeba ich oddawać. Wyjątkiem jest VAT, który odlicza się od zakupów sfinansowanych środkami pochodzącymi z dotacji. Maksymalna kwota dotacji to sześciokrotność miesięcznego średniego wynagrodzenia w Polsce. Dotacje to więc ponad 24 000 zł.

Dotacja z urzędu pracy – warunki

Podstawowym warunkiem jest bycie bezrobotnym. Tego warunku nie muszą spełniać opiekunowie osoby niepełnosprawnej, a także absolwenci centrum integracji społecznej. Oni mogą o dotacje starać się od razu.

Wystarczy być zarejestrowanym jako bezrobotny przez miesiąc, by móc złożyć wniosek o dotację. W niektórych urzędach wydłuża się ten czas do 3 miesięcy.

O dotację nie można się starać, jeśli:

  • jest się studentem studiów dziennych;
  • prowadziło się działalność gospodarczą w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku;
  • w ciągu 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku osoba wnioskująca odmówiła przyjęcia propozycji zatrudnienia lub stażu;
  • w ciągu ostatnich 5 lat wnioskujący otrzymał dofinansowanie lub pożyczkę z Funduszu Pracy lub z innych funduszy publicznych.

We wszystkich pozostałych przypadkach bezrobotny może starać się dotację na rozpoczęcie działalności. Procedura trwa około miesiąca. Wystarczy złożyć wniosek w odpowiednim dla miejsca zamieszkania urzędzie pracy.

Ale to nie wszystko. Urzędnicy mogą oczekiwać złożenia również biznesplanu. Oczywiście nie jest on obowiązkowy, ale zwiększa szansę na otrzymanie pieniędzy. Warto we wniosku zawrzeć wszelkie informacje o certyfikatach i uprawnieniach. Rozpatrujący wniosek będzie też brał pod uwagę wykształcenie bezrobotnego.

Jak rozliczyć dotację?

Jeśli bezrobotny, który chce być przedsiębiorcą, otrzyma pozytywną decyzję, zawiera z Urzędem Pracy umowę. Stroną tego kontraktu są jeszcze poręczyciele, którzy zabezpieczają zwrot finansowania, jeśli wnioskodawca nie będzie przestrzegał umowy. Pieniądze trafiają na konto młodego przedsiębiorcy w ciągu kilku dni od podpisania umowy.

Istotne jest, że działalność można założyć dopiero po otrzymaniu dotacji. Firmę trzeba potem prowadzić nieprzerwanie przez rok. Nie można firmy zawiesić ani podjąć pracy w innym miejscu.

Przedsiębiorca (już wtedy bowiem założona jest firma) musi rozliczyć się z tego, jak wydatkował pieniądze otrzymane na rozpoczęcie biznesu. W ciągu dwóch miesięcy musi przedstawić w urzędzie pracy dowody potwierdzające wydatki. Od otrzymanego dofinansowania nie trzeba płacić podatku dochodowego PIT.

Kiedy trzeba zwrócić dotacje z urzędu pracy?

Założenie dotacji jest takie, by nie trzeba było ich zwracać. Jeśli jednak przedsiębiorca nie przestrzega umowy, będzie musiał oddać dotację. Głównym obowiązkiem jest to, by prowadzić działalność przez 12 miesięcy bez przerwy. Jeśli zamkniemy firmę szybciej, urząd zażąda zwrotu pieniędzy. Zwrot pieniędzy będzie też wymagany, jeśli np. pieniądze wydamy niezgodnie z ich przeznaczeniem, zatrudnimy się gdzieś lub zawiesimy działalność.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Marcin_Olkusz
4 lata temu
W tej tematyce jest taka 1 GENIALNA książka. Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę. Autor Oskar Jażdżyk. Tam gościu wyczerpał ten temat, polecam bo wykręciłem 37/40 pkt o tą bezzwrotną dotację i Pani w UP stwierdziła że to najlepiej napisany wniosek w tym kwartale! :) Dotacje oczywiście dostałem :)