Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dotacja na pozyskanie inwestora - trzeba się pospieszyć

0
Podziel się:

Już od 14 lutego przyjmowane są wnioski o dofinansowanie. W tym roku do podziału między chętnych jest wyjątkowo niska kwota - zaledwie 20 mln złotych.

Dotacja na pozyskanie inwestora - trzeba się pospieszyć
(Amaxim/Dreamstime)

Już od 14 lutego przyjmowane są wnioski o dofinansowanie kosztów pozyskania inwestora. W tym roku do rozdysponowania między chętnych jest wyjątkowo niska kwota - zaledwie 20 mln złotych.

Dofinansowanie otrzymać można na kwotę do 50 procent kosztów zakupu usług doradczych w zakresie przygotowania dokumentacji i analiz niezbędnych do pozyskania inwestora zewnętrznego o charakterze udziałowym.

Oznacza to, że dzięki temu programowi przedsiębiorcy mogą otrzymać dofinansowanie na pomoc przy procesie przeprowadzania nowej emisji akcji lub przygotowywania spółki do debiutu giełdowego.

Chętnych jest wielu

Zintensyfikowanie przez różne instytucje, w tym m.in. przez GPW w Warszawie S.A. działań promujących wśród mikro, małych i średnich przedsiębiorców Poddziałanie 3.3.2 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka spowodowało, że w IV kwartale 2010 roku znacząco wzrosła liczba przedsiębiorców zainteresowanych aplikowaniem o dofinansowanie w ramach tego konkursu.

W ramach naboru wniosków do Poddziałania 3.3.2 z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w 2010 roku wpłynęło 207 wniosków na łączną kwotę 32,4 mln złotych, co stanowi ponad 157 procent alokacji przeznaczonej na Poddziałanie w roku 2010. Zważywszy na to, że wiele spółek informowało o planach lub przełożeniu debiutu giełdowego na 2011 rok, zainteresowanie firm aplikacją o dofinansowanie w ramach Poddziałania 3.3.2. nadal będzie duże.

Dla porównania w latach wcześniejszych zainteresowanie dofinansowaniem z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, z Poddziałania 3.3.2 było znacznie mniejsze. W 2008 roku Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości podpisała umowy z przedsiębiorcami na łączną kwotę 2,1 mln zł, podczas, gdy alokacja wynosiła 15 mln euro. Z kolei w 2009 roku w ramach konkursu do Poddziałania 3.3.2 wpłynęły wnioski na łączną kwotę 37,3 mln złotych, z czego podpisano umowy o dofinansowanie na łączną kwotę 6,6 mln złotych. Warto zaznaczyć, że w 2009 roku kwota alokacji wynosiła 62,4 mln złotych.

Warto się pospieszyć

W roku 2011 nabór wniosków na Poddziałanie 3.3.2. rozpocznie się 14.lutego. Firmy, które planują w najbliższym czasie pozyskać dofinansowanie z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, Poddziałania 3.3.2, powinny pospieszyć się ze składaniem wniosków aplikacyjnych. Jeśli zainteresowanie przedsiębiorców pozyskaniem dofinansowania z Poddziałania 3.3.2 utrzyma się na takim samym poziomie, jak w IV kwartale 2010 roku, to może okazać się, że kwota alokacji, która jeszcze nie została przekazana do oficjalnej wiadomości może zostać przekroczona jeszcze w pierwszej połowie roku.

Ostatnia szansa na takie wsparcie?

Warto podkreślić, że łączna kwota środków unijnych przeznaczonych na wsparcie mikro, małych i średnich przedsiębiorców w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka Działanie 3.3 na lata 2007-2013 wynosi 50 mln euro. Z całej tej kwoty na Poddziałanie 3.3.2 wykorzystano już około 100 mln złotych, zatem w 2011 roku przedsiębiorcy będą mieli najprawdopodobniej już ostatnią szansę na pozyskanie wsparcia finansowego na zakup usług doradczych w zakresie przygotowania dokumentacji i analiz niezbędnych do pozyskania inwestora zewnętrznego o charakterze udziałowym.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/99/t115555.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/pozyskiwanie_kapitalu/artykul/dotacje;2011;jak;ubiegac;sie;o;wsparcie;krajowe,172,0,745388.html) Dotacje 2011: Jak ubiegać się o wsparcie krajowe Poza finansowaniem z programów unijnych na firmy czekają też pieniądze z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/200/t85704.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/zmarnujemy;unijne;dotacje;na;internet,191,0,744127.html) Zmarnujemy unijne dotacje na internet? Samorządy wydały tylko 2 procent z ponad dwóch miliardów złotych ze środków unijnych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t85979.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/czy;mozna;zmienic;biznesplan;po;otrzymaniu;dotacji,91,0,712283.html) Czy można zmienić biznesplan po otrzymaniu dotacji? Niezrealizowanie biznesplanu może spowodować utratę unijnych pieniędzy. Co powinien zrobić przedsiębiorca, by tego uniknąć?

_ _

_ Autorka jest _ specjalistą ds. PR I marketingu _ w Blue Tax Group S.A. _

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)