Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Druk PCC-3. Jak go wypełnić po kupnie samochodu?

0
Podziel się:

Jeśli nie złożysz odpowiedniej deklaracji, możesz dostać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych kary.

Druk PCC-3. Jak go wypełnić po kupnie samochodu?
(Stefan Marszewski/Reporter)

Przy umowie sprzedaży samochodu obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych spoczywa na kupującym. Jeśli w ciągu 14 dni nie wypełni on deklaracji PCC-3 i nie wpłaci pieniędzy do urzędu skarbowego, grozi mu grzywna nawet w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jeśli fiskus uzna, że jest to próba _ uszczuplenia należności podatkowych _, może podatnikowi zarzucić wykroczenie (kiedy niezapłacony podatek jest niższy niż pięciokrotność płacy minimalnej) lub nawet przestępstwo. Konsekwencją może być grzywna lub, gdy w grę wchodzą dużo wyższe kwoty, nawet kara pozbawienia wolności.

Podatkowi temu podlegają nie tylko umowy sprzedaży, ale również:

W zależności od rodzaju umowy inne są stawki podatku. Przy umowie sprzedaży wynosi ona w zdecydowanej większości przypadków 2 procent. Na złożenie druku i zapłatę podatku podatnik ma 14 dni.

Podatnicy najczęściej stykają się z tym podatkiem na przykład przy zakupie nowego samochodu. Zobacz, jak wypełnić deklarację, gdy kupiłeś auto o wartości 50 tysięcy złotych.

* *Instrukcja wypełniania deklaracji PCC-3 przy zakupie samochodu o wartości 50 tysięcy złotych (kliknij, aby pobrać druk)

W instrukcji występują tylko te rubryki, które podatnik przy zakupie pojazdu musi wypełnić.

Pola 1,4

Podatnik wpisuje w tym polu NIP lub PESEL oraz datę dokonania czynności. Nie jest to dzień wypełniania deklaracji, ale data widniejąca na umowie sprzedaży samochodu.

Część A

W tej części podatnik wskazuje właściwego dla jego miejsca zamieszkania naczelnika urzędu skarbowego oraz w polu 6 zaznacza, że celem jest złożenie deklaracji.

Część B

Część B.1.

W zależności od tego, czy kupujący jest osobą fizyczną, czy prawną – zaznacza to w polu 8 oraz wpisuje odpowiednio imię, nazwisko i datę urodzenia i imiona rodziców (dla osoby fizycznej) lub nazwę pełną, skróconą oraz REGON (dla osoby prawnej). W polu 7 natomiast powinien zakreślić punkt 5 – inny podmiot, chyba że w umowie po stronie kupujących występuje więcej niż jedna osoba. Wtedy wybiera punkt 1 i dołącza do deklaracji załącznik PCC-3A, w którym wskazuje drugiego kupującego.

Część B.2.

Podatnik wskazuje dokładny adres zamieszkania (gdy jest osobą fizyczną) lub siedziby (gdy jest osobą prawną).

Część C

W tej części obowiązkiem kupującego jest wskazanie przedmiotu opodatkowania. W polu 21 zaznacza zatem punkt 1 oraz informuje, gdzie będzie korzystał z samochodu (pole 22) i gdzie go kupił (pole 23). W rubryce 24 podatnik powinien dokładnie opisać auto, czyli podać jego markę, przebieg, numer rejestracyjny, rocznik, pojemność silnika, wyposażenie oraz ewentualne uszkodzenia, które obniżają wartość rynkową pojazdu.

Na następnej stronie przeczytasz, gdzie podatnicy najczęściej popełniają błędy przy wypełnianiu deklaracji PCC-3

Część D

Pole 25

Kluczowe dla wysokości podatku pole w deklaracji i jednocześnie źródło największej liczby pomyłek. Należy bowiem wpisać tu nie kwotę widoczną na umowie, lecz szacowaną wartość rynkową pojazdu, obliczaną na podstawie przeciętnych cen samochodów tego samego typu, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia. Ma to zapobiegać sztucznemu zaniżaniu cen w umowach w celu obniżenia podatku. Jeśli wpisana w tym polu wartość budzi wątpliwości urzędu skarbowego, może on powołać rzeczoznawcę. Gdy wycena specjalisty różni się o co najmniej 33 procent od wartości podanej w deklaracji, podatnik ma obowiązek nie tylko ją skorygować, ale również ponieść koszty sporządzenia wyceny. W naszym przykładzie kupujący powinien wpisać w tej rubryce kwotę 50 tysięcy.

Pole 26

Podatnik wpisuje stawkę podatku, która w przytoczonym przykładzie wynosi dwa procent.

Pole 27

Należy obliczyć kwotę podatku poprzez przemnożenie wartości z pól 25 i 26. W naszej sytuacji będzie to tysiąc złotych. Wynik należy następnie przenieść do pól 43 i 53.

Część H

Pole 63

Rubryka informuje o liczbie dołączonych do deklaracji załączników, wypełnionych w przypadku, gdy kupującym jest więcej niż jedna osoba. Za każdą kolejną trzeba wypełnić jeden załącznik.

Cześć I

W tej części kupujący podpisuje oświadczenie, podając swoje imię, nazwisko oraz datę wypełnienia deklaracji (a nie datę na umowie sprzedaży).

Czytaj więcej w Money.pl
Długi firmy? Ucierpi twoja rodzina Kiedy za biznesowe niepowodzenia odpowiesz prywatnym majątkiem? Sprawdź, jak wybrać taką formę prawną firmy, żeby później nie żałować.
Nie złożysz tego w skarbówce? Grozi ci kara Brak złożenia tego dokumentu w urzędzie skarbowym może skutkować grzywną w wysokości nawet 30 tysięcy złotych.
Urlop przez SMS-a? To możliwe Nie wystarczy, że zakomunikujesz szefowi chęć wzięcia urlopu na żądanie. W niektórych przypadkach pracodawca może się na to nie zgodzić. Sprawdź, jak poprawnie korzystać z tego przywileju.
giełda
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)