Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Firma windykacyjna. Co warto o niej wiedzieć?

43
Podziel się:

Jak działa firma windykacyjna? Komu pomaga? Jakie są uprawnienia windykatora? Tego dowiesz się z naszego materiału.

Firmy windykacyjne nie zajmują majątku dłużnika - jest to zadanie komornika
Firmy windykacyjne nie zajmują majątku dłużnika - jest to zadanie komornika (ARKADIUSZ ZIOLEK)

Przedstawiciel firmy windykacyjnej, czyli windykator, działa w celu uświadomienia dłużnikowi, że powinien spłacić swój dług. Windykator więc nakłania do spłaty, a także proponuje rozłożenie należności na raty. Głównym zadaniem firmy windykacyjnej jest odzyskanie należności. Firma windykacyjna nie jest komornikiem, nie może więc zająć majątku dłużnika. Od komornika różni się przede wszystkim tym, w którym momencie kontaktuje się z dłużnikiem.

Działania firmy windykacyjnej

Firma windykacyjna jest pierwszym z etapów procedury odzyskiwania długów. Dopiero, jeśli efekt pracy firmy windykacyjnej się nie powiedzie, to sprawa trafi do sądu. Ostatecznie odzyskaniem długu zajmuje się komornik.

Część firm windykacyjnych ma w swojej ofercie również możliwość reprezentowania w sądzie. Trzeba jednak wiedzieć, że tylko komornik ma prawo zajęcia rachunku bankowego, sprzętów, samochodu albo mieszkania. Komornik może też "wejść" na pensję. W takiej sytuacji pracodawca dowie się o problemach finansowych pracownika. Komornik to funkcjonariusz publiczny, firma windykacyjna jako podmiot prywatny działa na zlecenie wierzyciela.

Firma windykacyjna po sprawdzeniu, czy wierzytelność faktycznie się należy, kontaktuj się z dłużnikiem. Wysyła wtedy listy, e-maile, a także SMS-y. Ma prawo też dopisać dłużnika do różnych rejestrów dłużników. To z tych rejestrów dane pobierają banki, sprawdzając wiarygodność kredytową.

Niedawne zmiany w prawie pozwalają obciążyć kosztami windykacji dłużnika. To jednak może spowodować, że zobowiązanie dłużnika będzie jeszcze wyższe. Oprócz podstawowego długu będzie musiał też opłacić wynagrodzenia firmy windykacyjnej.

W sytuacji, gdy sprawa przekazywana jest do sądu, wierzyciel ponosi jej koszty. W sytuacji wygranej, koszty te dolicza się do zadłużenia. Ten argument jest głównym, który podnoszą firmy windykacyjne, negocjując spłatę długu.

Dla kogo jest firma windykacyjna?

Z firmy windykacyjnej może skorzystać każdy, komu ktoś jest coś winien. Wierzycielem może być więc osoba fizyczna lub prawna. Wystarczy, że może żądać od kogoś pieniędzy. Sporo firm windykacyjnych nie przyjmuje jednak wierzytelności osób prywatnych. Skupiają się na tzw. portfelach wierzytelności masowych. Kupują je od banków, pożyczkodawców, albo firm telekomunikacyjnych.

Jakie branże trafiają do windykacji?

Praktycznie każda branża jest klientem firmy windykacyjnej. Często jednak zdarzają się firmy budowlane albo transportowe. Zobowiązania odzyskiwane są najczęściej wobec banków, czy ubezpieczycieli.

Najczęściej zdarza się, że firmy windykacyjne najczęściej odkupują duże pakiety długów od wierzycieli. Wtedy płacą za nie część kwoty. Zarabiają na tym, że odzyskują należności. Firmy windykacyjne przede wszystkim kontaktują się z firmami, które są w problemach finansowych. Sporo jest też takich, które celowo unikają spłacania zobowiązań. Firmy windykacyjne korzystają często z usług detektywów. Działają oni, analizując dokumentację spółek w KRS albo prasie lub Internecie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(43)
Ada
2 lata temu
Kruk najlepszy bez dwóch zdań, skorzystałam z ich usług kiedy byłam masakarycznie zadłużona... Sama nie byłam w stanie już tgeo ogarnąć... Dzieki ich pomocy wszystko udało mi się spłacić bez większych stresów
Damian
3 lata temu
Zgadzam się. Deputo jak najbardziej ok.
latoos
3 lata temu
Ja korzystam od dawna z usług firmy Deputo. Zajmują się wszystkim kompleksowo, wiec nie mam czym się martwić.
KleV
3 lata temu
Warto zgłosić się do takiej, która ma wiedzę, doświadczenie, empatię, i umiejętność rozmowy z ludźmi. Moim zdaniem to są najważniejsze cechy, oczywiście poza uczciwością i szybkością działania. Moja sprawdzona firma windykacyjna to Windykacja BON
Maciej
3 lata temu
Korzystałem z usług firmy Deputo i udało się odzyskać kasę, więc myślę że warto im zaufać. Samemu nie ma co się ciągać po sądach, bo to tylko strata czasu i nerwów.
...
Następna strona