Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Firmy planują inwestycyjną ofensywę. Polska w czołówce

14
Podziel się:

W obliczu spodziewanego spowolnienia gospodarczego ważne będzie zaangażowanie przedsiębiorców. Z badania Grant Thorton wynika, że firmy nie zamierzają rezygnować z inwestycji. Dadzą pieniądze na maszyny i wykwalifikowanych pracowników.

Premier Mateusz Morawiecki może liczyć na przedsiębiorców.
Premier Mateusz Morawiecki może liczyć na przedsiębiorców. (East News)

Spowolnienie w Niemczech, gorsza koniunktura na świecie, a my sobie z tego nic nie robimy. PKB Polski w 2018 roku wzrósł o 5,1 proc. Tego tempa większość krajów Europy może nam tylko pozazdrościć. Ostatnio tak szybko rozwijaliśmy się dwanaście lat temu.

Motorem wzrostu polskiej gospodarki od dawna jest konsumpcja. Przez długi czas ekonomiści narzekali na inwestycje. Te w ostatnim czasie odbiły i według prognoz Grant Thornton w tym roku sytuacja powinna wyglądać bardzo dobrze. Mowa nawet o "inwestycyjnej ofensywie".

"Średnie i duże przedsiębiorstwa w Polsce zapowiadają odważne zwiększenie inwestycji w bieżącym roku. Priorytetem jest rozbudowa parków maszynowych" - czytamy w raporcie Grant Thornton'a.

Zobacz także: Paweł Borys: wzrost PKB ma silne fundamenty, ale widać chmury na horyzoncie

Z badania wynika, że polskie średnie i duże firmy w bieżącym roku planują wyraźne zwiększenie nakładów inwestycyjnych we wszystkich z pięciu analizowanych obszarach: inwestycjach w linie produkcyjne i maszyny, wykwalifikowanych pracowników, technologie IT, badania i rozwój oraz w nowe budynki.

Najwięcej, bo aż 58 proc. przedsiębiorców deklaruje zwiększone inwestycje w rozbudowę parku maszynowego. To najwyższy odsetek ze wszystkich 35 krajów objętych badaniem.

Wiele firm zamierza w 2019 roku również silniej inwestować w pracowników (48 proc.) i technologie IT (41 proc.) i badania i rozwój (40 proc.). Co ważne, w każdej z przebadanych kategorii Polska znajduje się powyżej średniej dla wszystkich badanych państw. Tak dobre wyniki sugerują, że w 2019 roku inwestycje prywatne utrzymają silny pozytywny wpływ na polską gospodarkę, co może złagodzić wpływ ewentualnego, zapowiadanego spowolnienia gospodarczego.

- Już w 2018 roku inwestycje w Polsce stały się motorem napędowym rozwoju gospodarki. Jeśli deklaracje polskich przedsiębiorców dotyczące zwiększenia inwestycji będą miały swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości, to 2019 rok również przedstawia się optymistycznie - komentuje Przemysław Polaczek, partner zarządzający w Grant Thornton.

Ekspert podkreśla, że wzrost gospodarczy oparty na inwestycjach prywatnych firm to najzdrowszy z możliwych modeli rozwoju, w odróżnieniu od wzrostu opartego na konsumpcji, zapasach czy krótkotrwałym boomie inwestycyjni publicznych.

- Miejmy nadzieję, że ambitne plany firm się spełnią i nic nie skłoni ich do weryfikacji w dół swoich prognoz - podkreśla Polaczek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

inwestycje
firma
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(14)
piada
4 lata temu
stoimy nad przepaściom jutro zrobimy skok do przodu
piada
4 lata temu
czyli Maybach dla prezesa to inwestycja w park maszynowy , pora na helikoptery
nikodem
4 lata temu
a co na wszystko najwybitniejszy ekonomista pan profesor Leszek Balcerowicz, jak to skomentuje?
Lolo
4 lata temu
W planowaniu 'polski' rząd jest mistrzem świata. Wybudujemy samochody elektryczne grafen autobusy elektrownie kupimy super rakiety helikoptery będzie super socjal
pytek
4 lata temu
i co te nowe inwestycje będą produkować jak niemcy zmiejszą zamówienia bo u nich pełza recesja.