Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Bank Światowy poprawił ocenę Polski. Podniósł prognozę PKB

13
Podziel się:

Wzrost gospodarczy Polski wyniesie w tym roku 4 proc. prognozuje Bank Światowy. Oznacza to podwyższenie prognoz wobec oczekiwań z października ub.r. o 0,1 pkt na 2019 rok.

Bank Światowy poprawił ocenę Polski. Podniósł prognozę PKB
(East News, ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)
bEJRmnjF

To dobra informacja płynąca z Banku Światowego. Jednak nie zmienia faktu, że zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów polska gospodarka systematycznie zwalnia. Wobec szacowanych prognoz na 2018 rok PKB prognoza na 2019 spada o 1 punkt procentowy.

W kolejnych latach wciąż zwolni gospodarka zwolni jeszcze bardziej. Jak prognozuje Bank Światowy, wzrost PKB Polski w 2020 r. będzie już na poziomie 3,6 proc. i a w 2021 r. 3,3 proc.

bEJRmnjH
Zobacz także: Spowolnienie gospodarcze może pojawić się za kilkanaście miesięcy

"Wzrost w gospodarkach Europy Środkowej spowolnił w 2018 r. Słabnący eksport i braki na rynku pracy ograniczyły wzrost w Bułgarii, Chorwacji i Rumunii. Z kolei pomimo braków w zasobach kadrowych wzrost w Polsce nieco przyspieszył ze względu na silną konsumpcję i inwestycje" - czytamy w raporcie "Global Economic Prospects".

bEJRmnjN

Spowolnienie dotyka jednak nie tylko Polski, ale i całego regionu. Według Banku Światowego, wzrost w Europie Środkowej wzrost PKB spowolnił w 2018 r. do 4,5 proc. z 4,9 proc. rok wcześniej, zaś w tym roku obniży się dalej - do 3,6 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEJRmnki
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(13)
luksato
2 lata temu
To jest nieuchronne. Spada tempo wzrostu gospodarczego i za jakiś czas wyjdą zaniedbania, jakich dokonano w gospodarce polskiej w czasie koniunktury. Beneficjenci darmowych datków, będą bardzo poruszeni.
fas
3 lata temu
PO się potnie
olo
3 lata temu
to tylko dobra zmiana takie plotki niesie
bEJRmnkj
antybankster
3 lata temu
ocene obniżyli po ogłoszeniu ustawy antylichwiarskeij - ustawa padła, banki kradną jak kradły i są bezpieczne - można ocenę podnieść ,
anma
3 lata temu
Pracę banku światowego poprawił syn Kamińskiego