Notowania

Bank Światowy poprawił ocenę Polski. Podniósł prognozę PKB

Wzrost gospodarczy Polski wyniesie w tym roku 4 proc. prognozuje Bank Światowy. Oznacza to podwyższenie prognoz wobec oczekiwań z października ub.r. o 0,1 pkt na 2019 rok.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
(Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)

To dobra informacja płynąca z Banku Światowego. Jednak nie zmienia faktu, że zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów polska gospodarka systematycznie zwalnia. Wobec szacowanych prognoz na 2018 rok PKB prognoza na 2019 spada o 1 punkt procentowy.

W kolejnych latach wciąż zwolni gospodarka zwolni jeszcze bardziej. Jak prognozuje Bank Światowy, wzrost PKB Polski w 2020 r. będzie już na poziomie 3,6 proc. i a w 2021 r. 3,3 proc.

Spowolnienie gospodarcze może pojawić się za kilkanaście miesięcy

"Wzrost w gospodarkach Europy Środkowej spowolnił w 2018 r. Słabnący eksport i braki na rynku pracy ograniczyły wzrost w Bułgarii, Chorwacji i Rumunii. Z kolei pomimo braków w zasobach kadrowych wzrost w Polsce nieco przyspieszył ze względu na silną konsumpcję i inwestycje" - czytamy w raporcie "Global Economic Prospects".

Spowolnienie dotyka jednak nie tylko Polski, ale i całego regionu. Według Banku Światowego, wzrost w Europie Środkowej wzrost PKB spowolnił w 2018 r. do 4,5 proc. z 4,9 proc. rok wcześniej, zaś w tym roku obniży się dalej - do 3,6 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: pkb, gospodarka, bank Światowy
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-01-2019

MMA co na to Balcerowicz i inni sławni analitycy finansowi, którzy za pieniądze TVN wieszczyli wielki krach finansowy w Polsce?

09-01-2019

tomZa co za podwyżki w sklepach, za drogie diesel, który lepszy jakościowo jest tańszy w Niemczech pomimo, że zarabiają 4,30 raza więcej od nas.

09-01-2019

blądynkakacham pis

Rozwiń komentarze (13)