Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fundujesz pracownikom dowóz do pracy? Uważaj na podatek

0
Podziel się:

Jednoznaczna interpretacja przepisów w tym względzie nie jest wcale oczywista.

Fundujesz pracownikom dowóz do pracy? Uważaj na podatek
(sludgegulper/CC/flickr)

Obecnie coraz popularniejsza staje się praca poza miejscem zamieszkania, a stopień migracji siły roboczej jest znaczący. Wielu pracodawców, w związku z zatrudnieniem osób spoza bliskiego sąsiedztwa siedziby firmy, oferuje swoim pracownikom możliwość nieodpłatnego zorganizowanego dowozu do miejsca zatrudnienia. Jak zatem traktować tego typu świadczenie? Czy jest to dla pracownika dodatkowy przychód, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym?

Niektórzy pracodawcy decydują się na sfinansowanie swoim pracownikom możliwości skorzystania przez nich z zorganizowanej, grupowej formy transportu. Spółki opłacają firmy transportowe, które przywożą pracowników do pracy i z powrotem do miejsca zamieszkania specjalnymi autobusami kursującymi w ściśle określonych porach, w ramach ustalonych tras przejazdu. Bardzo często jest to jedyna możliwość, aby osoby te mogły wykonywać świadczenie pracy. Kwestią sporną, wynikającą z takiej oferty, jest opodatkowanie wartości oferowanego świadczenia. Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, czy możliwość korzystania z nieodpłatnej formy transportu powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Interpretacje podatkowe niejednoznaczne

Przeglądając indywidualne interpretacje podatkowe podatnik może spotkać się z tym problemem. Niestety, i tu pojawiają się sprzeczne opinie na temat tego, czy możliwość transportu do pracy autobusami i busami finansowanymi przez pracodawcę powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Chociaż w ostatnim czasie przeważają te niekorzystne dla podatników zakładające opodatkowanie takiego świadczenia.


W myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodami podlegającymi opodatkowaniu są wartości nieodpłatnych świadczeń otrzymywanych przez osoby fizycznej. Świadczenia te powinny być wycenione w cenach zakupu lub cenie rynkowej stosowanej przy świadczeniu usług tego samego rodzaju. Z drugiej jednak strony, bardzo ciężko jest jednoznacznie wycenić wartość usługi oferowanej konkretnym pracownikom, jeżeli wsiadają oni w różnych miejscach oraz podróżują nieregularnie ze względu na pracę w systemie zmianowym.

Ponadto istnieje wątpliwość, czy fakt oferowanej możliwości korzystania z transportu opłaconego przez pracodawcę powinno się traktować na równi z otrzymanym świadczeniem. Prawo podatkowe zakłada, iż dla opodatkowania nieodpłatnych świadczeń konieczne jest ich otrzymanie. Możliwość skorzystania z dojazdu do pracy środkiem transportu opłaconym przez pracodawcę, wcale nie oznacza, że pracownik musi z niej skorzystać.

Wartość świadczeń powinna być spersonalizowana

Podatnik powinien również pamiętać, że w sytuacji, kiedy nie można jednoznacznie określić wartości świadczeń, a także przyporządkować ich konkretnemu pracowników, i ze względu na opłatę za transport wnoszącą ryczałtowo za wszystkich pracowników – brak jest podstaw do ustalenia kwoty przychodu uzyskanego z tytułu finansowania przez pracodawcę kosztów dojazdu i powrotu z pracy.


KALKULATOR PŁAC

Typ umowy:
Miesięczne zarobki:

Biorąc pod uwagę powyższe nieścisłości, nie można jednoznacznie stwierdzić, czy możliwość korzystania z opłaconego przez pracodawcę dowozu do pracy, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Jest to kwestia, którą należy rozpatrywać indywidualnie w każdym przypadku.

Należy jednak zwrócić uwagę, że coraz częściej podkreśla się zarówno w wydawanych interpretacjach podatkowych, jak również w orzecznictwie, że przychód u pracownika powstanie nawet jeśli ten z takiego transportu nie skorzystał, a jedynie miał taką możliwość.

Można jednak wskazać orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego (z 18 maja 2011r., sygn. IIFSK 22/10) korzystne dla podatników. Zdaniem składu orzekającego podatnik powinien pamiętać, że w sytuacji, gdy faktycznie nie istnieje możliwość przypisania danemu pracownikowi konkretnej kwoty otrzymanego nieodpłatnego świadczenia - nie występuje konieczność opodatkowania świadczenia. Należy jednak podkreślić, że wszystko zależy od postępowania dowodowego.

Co powinien zrobić podatnik?

Jeżeli podatnik nie jest w stanie ocenić czy pracownik otrzymuje przychód czy też nie, a chce mieć jednocześnie pewność co do prawidłowości swoich rozliczeń podatkowych powinien postarać się o interpretację w swojej indywidulanej sprawie.

Czytaj więcej na temat kadr w firmie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/164/t86180.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kiedy;pracodawca;moze;odwolac;z;urlopu,76,0,895820.html) Kiedy pracodawca może odwołać z urlopu Odwołanie z urlopu może zostać dokonane w każdej formie, w tym również mailem. Przyczyną może być choroba innego pracownika albo kontrola w firmie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t115983.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/ubezpieczenie;pracownika;mozna;zaliczyc;do;kosztow,56,0,886840.html) Ubezpieczenie pracownika można zaliczyć do kosztów Konieczne jest jednak spełnienie kilku dodatkowych warunków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/t98852.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/kiedy;mozna;badac;trzezwosc;pracownika,80,0,886864.html) Kiedy można badać trzeźwość pracownika Pracodawca nie musi już uzyskiwać zgody badanego.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)