Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Grafik pracy - co musisz o nim wiedzieć?

0
Podziel się:

Większość właścicieli firm lub osób, które pełnią funkcje menadżerskie, co miesiąc głowi się nad zaplanowaniem odpowiedniego grafiku pracy. Tak naprawdę grafik pracy jest jednym z podstawowych dokumentów w pracy i absolutnie nie należy go pomijać.

Odpowiedni grafik pracy pomocny jest w miejscach pracy takich jak restauracje
Odpowiedni grafik pracy pomocny jest w miejscach pracy takich jak restauracje (kgelati1/iStockphoto)

Zazwyczaj jego planowanie kończy się na wykorzystaniu Excela. Jego tabelki, chociaż posiadają wiele istotnych i pomocnych funkcji, to jednak często są mało obrazowe. Grafik pracy to w dużej mierze kwestia wprawy i dobrej organizacji. Dlaczego jest to tak ważne?

Grafik pracy pracowników

Planowanie czasu pracy znajduje swoje odbicie także w przepisach. Kodeks pracy wyraźnie określa, jak wiele godzin pracownik może przepracować w ciągu jednej doby albo miesiąca, jaka jest długość odpoczynków dobowych i tygodniowych oraz jaka jest długość okresów rozliczeniowych. Jest to więc bardzo ważne. Grafik pracy ułożony zgodnie z prośbami i oczekiwaniami swoich pracowników to także powód do ich zadowolenia. W końcu każdy woli pracować wtedy, kiedy jest to dla niego najwygodniejsze.

Pracodawca niestosujący się do przepisów Kodeksu pracy może być obarczony karą. Jej wysokość to nawet trzydzieści tysięcy złotych, a więc kwota z pewnością odczuwalna.

Dobrze ułożony grafik pracy jest bardzo ważny ze względu wizerunkowych. Firma dbająca o potrzeby swoich pracowników jest odbierana jako godna szacunku. Dlatego kolejne osoby będą się w niej tym chętniej zatrudniać.

Źle ułożony * grafik pracy* to również całkowita dezorganizacja. To wszystko wpływa negatywnie na pracowników, którzy mogą mieć nawet wrażenie, że pracują podwójnie, a nikt nie zna do końca swoich obowiązków. Wszystko to skończyć się może na przykład problemami z terminowością wykonania zleceń. Ostatecznie więc wpływa to również na sytuację finansową przedsiębiorstwa.

Jakie skutki ma zły grafik pracy?

Długie godziny pracy i pracowanie także w soboty oraz niedziele (praca zmianowa)
to konieczność wnikliwego sprostania prośbom pracowników. W końcu mają oni swoje preferencje co do dni wolnych lub godzin, w których mogą danego dnia pracować.

Obecnie rynek pracy określa się mianem rynku pracownika, a dobry fachowiec będzie chciał pracować tylko dla przedsiębiorcy, który dba o jego potrzeby i traktuje go jak partnera. Grafik pracy nie może zakładać, że pracownik będzie dyspozycyjny przez cały czas. W końcu każdy poza pracą ma również inne obowiązki. To istotne także, jeżeli firma zatrudnia studentów, którzy grafik pracy muszą mieć dopasowany do swoich zajęć na uczelni, a także do egzaminów.

Równoważne rozłożenie sił

Istnieją rodzaje przedsiębiorstw, w których przez cały dzień nie ma takiej samej ilości pracy. Na przykład w restauracji przed południem, jeżeli przygotowywane są śniadania, potrzeba mniejszej liczby pracowników niż wieczorem, kiedy lokal staje się miejscem przygotowywania i wydawania kolacji. Dotyczy to także pracy weekendowej – wówczas jest zdecydowanie większy ruch. Dobry menager powinien tak układać grafik pracy, aby wziąć pod uwagę także takie zależności. Obserwacja ruchu w jakimś konkretnym odcinku czasu pozwala także na lepsze rozłożenie sił. Wszystko to wpływa na produktywność i wypracowywane zyski.

Grafik pracy i jego odpowiednie ułożenie jest problematyczne, bo czasami pod uwagę należy wziąć wiele zmiennych. Na szczęście istnieją narzędzia, które znacznie to upraszczają. Dzięki nim można na te czynności poświęcić o wiele mniej czasu, a comiesięczny grafik pracy przestanie kojarzyć się z przykrym obowiązkiem.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)