Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Jak prawidłowo wypełnić druk ZUS Z-3?

1
Podziel się:

Zaświadczenie ZUS Z-3 wydaje się, by ustalić prawo do zasiłku chorobowego, a także obliczyć jego wysokość. W zaświadczeniu ZUS Z-3 podajemy dane płatnika składek, ubezpieczonego i spis zarobków, które uzyskuje ubezpieczony.

Druk ZUS Z-3 wypełnia się w celu ustalenia prawa do zasiłku chorobowego
Druk ZUS Z-3 wypełnia się w celu ustalenia prawa do zasiłku chorobowego (EAST NEWS)

Co to jest ZUS Z-3?

W sytuacji, gdy przedsiębiorca zatrudnia nie więcej niż 20 pracowników, obowiązek wypłaty wszelkich zasiłków przypada Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych. Jednak żeby taki zasiłek można było wypłacić, najpierw trzeba złożyć do ZUS-u druk Z-3. Potrzebny jest on w celu obliczenia, w jakiej kwocie zasiłek ma dostać osoba ubezpieczona. Dokument ZUS Z-3 musi być wypełniony przez pracodawcę, w sytuacji, gdy pracownikowi należy się zasiłek chorobowy, opiekuńczy, macierzyński albo rehabilitacyjny. Druk ZUS Z-3 pozwala dokładnie określić, jakie świadczenie ma być wypłacone, a także za jaki czas jest ono należne. W sytuacji składania druku ZUS Z-3 można też podać informacje związane z zatrudnieniem, które pozwolą określić wysokość świadczenia bardzo dokładnie.

Właściwie wypełniony dokument ZUS Z-3 powinien zawierać poprawne dane płatnika (muszą być takie same jak w formularzu ZUS ZPA lub ZUS ZFA) i dane pracownika (takie jak w ZUS ZUA)
. Oprócz tego koniecznie trzeba zaznaczyć okres, w którym pracownik podlega ubezpieczeniu. Jeśli staramy się o zasiłek chorobowy, trzeba wpisać okresy, kiedy pracownik był niezdolny do pracy.

Jeżeli ZUS Z-3 będzie wypełniony błędnie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych może zawyżyć wymiar zasiłku. Bez wątpienia opóźni to znacznie całą procedurę. Wprawdzie możliwe jest odwołanie od decyzji, która nie była satysfakcjonująca, ale i tak wydłuży to czas całego postępowania. Jeśli pracownik, którego zaświadczenie dotyczy, jest zatrudniony i jest związany umową o pracę, to formularz trzeba złożyć w oddziale ZUS, który jest właściwy dla siedziby płatnika składek. W sytuacji, gdy pracownik już nie pracuje, formularz składa były pracodawca. Musi go złożyć w ZUS, który obsługuje miejsce zamieszkania osoby, która nie jest zdolna do pracy.

Jak wypełnić dokument ZUS Z-3?

Oczywiście podstawą jest poprawne wpisanie danych takich jak NIP, REGON, a także PESEL. Zamiast tego można podać serię i numer dowodu osobistego. Kolejnym krokiem jest podanie w druku ZUS Z-3 danych pracownika. Później wpisujemy informacje o zatrudnieniu, zarówno tym aktualnym, jak i poprzednim.

Jednym z ważniejszych punktów jest podanie daty, w którym rozpoczęło się aktualne zatrudnienie. Przy okazji wpisujemy też czas pracy. Gdy umowa jest terminowa, trzeba podać datę oznaczającą koniec stosunku pracy. Jeśli umowa zawarta jest na czas, który nie jest określony, warto to zaznaczyć w formularzu ZUS Z-3.

Duże problemy może nastręczać obliczenie wysokości należnego ubezpieczonemu zasiłku. Żeby ułatwić to zadanie, w tabeli podajemy wynagrodzenie za pracę, wraz z premiami i innymi dodatki, które są wypłacane raz w miesiącu. W drugiej tabeli zaznaczamy elementy wynagrodzenia, które są przekazywane kwartalnie. Kolumna nr 4 służy określeniu liczby przepracowanych dni przez pracownika. I tu mamy pewne zagrożenie. Choć urlop wypoczynkowy to dzień wolny od pracy, w tym przypadku będzie wliczać się do dni przepracowanych. Podobnie będzie w przypadku urlopu okolicznościowego. Do dni przepracowanych nie zalicza się jedynie urlop bezpłatny. Podobnie jak macierzyński czy wychowawczy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Już od dawna ...
4 lata temu
Zamiast wypełniac ten druk niech lepiej wszyscy się zgraja i wypisza petycje o likwidacje tego oszukańczego molocha trwoniącego nasze pieniadze.