Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Jak sprzedać wierzytelność?

3
Podziel się:

W sytuacji, gdy kontrahent zalega z płatnością, przedsiębiorca może sprzedać wierzytelność, by próbę odzyskania długu mógł podjąć ktoś inny.

Sprzedać wierzytelności wiąże się z pojęciem cesji
Sprzedać wierzytelności wiąże się z pojęciem cesji (Vitaly Raduntsev)

Jak to zrobić, dowiesz się z naszego materiału.

Dochodzenie należności

Nieterminowe faktury zdarzają się w każdej branży. W pewnym momencie przedsiębiorca stanie przed koniecznością dochodzenia wierzytelności. Prawo umożliwia dochodzenie należności na różne sposoby. Samodzielna windykacja to zwykle konieczność ponoszenia kosztów. O swoje upominają się prawnik, sędzia i komornik. Przedsiębiorca ma szczęście, gdy dłużnik ma majątek. W takiej sytuacji łatwo dokonać egzekucji. Dłużnik musi wtedy oprócz głównej należności pokryć też koszty odsetek i samej egzekucji. Gorsza sytuacja jest wtedy, gdy nie wiemy, czy dłużnik ma jakiś majątek, który łatwo spieniężyć. Na szczęście na rynku dostępne są różne rozwiązania, które pozwalają np. sprzedać wierzytelność, zapewniając poprawę płynności firmy. Sprzedaż wierzytelności pozwala przerzucić ryzyko dochodzenia należności na inny podmiot.

Czy sprzedaż wierzytelności jest legalna?

Zanim dojdzie do sprzedaży wierzytelności, trzeba sprawdzić, czy to w ogóle jest możliwe. Czasem taka transakcja może nie opłacać się pierwotnemu wierzycielowi. Sprzedaż wierzytelności polega na dokonaniu tzw. cesji, czyli przeniesieniu długu na osobę trzecią przez podpisanie odpowiedniej umowy. Przeniesienie tego długu będzie obarczone opłatą. W umowie powinny się więc znaleźć szczegółowe warunki zapłaty. Trzeba określić, za jaką cenę dług zostanie sprzedany i kiedy będzie rozliczona transakcja. Przedsiębiorca, który chce sprzedać wierzytelność, musi wiedzieć, że firmy windykacyjne zdecydowanie unikają zakupu niepewnych roszczeń. Dokładnie analizują ryzyko związane z zakupem konkretnej wierzytelności.

Umowa cesji wierzytelności

W wyniku umowy cesji przenosi się na pewien czas własności wierzytelności. Nowym właścicielem staje się firma windykacyjna. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z cesją zwrotną, dobrze jest doprecyzować zapisy odnoszące się do sprawy zwrotu przelewu. Gdy całą sprawę rozpatrujemy z perspektywy przedsiębiorcy, który chce sprzedać wierzytelność, może się okazać, że opłacalnym rozwiązaniem będzie umowa cesji bezzwrotnej. W tym wypadku wierzytelność musi być ewidentnie bezsporna. Sporządzenie i przygotowanie umowy związanej z* przelewem wierzytelności* jest łatwe.

Wezmą te, które da się szybko wyegzekwować. Dlatego warto samodzielnie zatroszczyć się o zgromadzenie jak największej liczby dokumentów potwierdzających istnienie długu, ponieważ zwiększa to szanse na odzyskanie należności.

Ile kosztuje wierzytelność?

Cena wierzytelności zależy przede wszystkim od tego, jak długo może być ściągana od dłużnika. Najczęściej cena zakupu długów waha się w przedziale od 50 proc. do 90 proc. wartości faktury. Oczywiście im wyższe jest ryzyko związane z egzekucją należności, tym taniej firma windykacyjna zapłaci za przejęcie długu.

Przy sprzedawaniu wierzytelności trzeba zwrócić uwagę na klauzule w umowie, które odnoszą się do możliwych wad prawnych wierzytelności. Skutkują one możliwością odstąpienia przez firmę windykacyjną od transakcji. Jako powód podaje się brak informacji o tym, że toczy się postępowanie reklamacyjne albo w umowie z kontrahentem istniał zapis, że może on oddać towar, co powoduje, że roszczenie tak naprawdę jest sporne. Coraz więcej firm windykacyjnych stosuje mechanizm odroczonego terminu płatności. Pozwala on przesunąć rozliczenie zakupu długu, by w międzyczasie sprawdzić szanse na odzyskanie należności kontrahenta.

Pomysł ze sprzedawaniem długu jest dobrym rozwiązaniem dla firm, które mają problemy z płynnością finansową. Nawet za cenę rezygnacji ze znacznej części należności, wolą ją otrzymać szybciej i nie mieć kłopotów związanych z jej windykowaniem.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Michalł
6 lat temu
Wystarczy szybki telefon do mk-finanse, rozmowa z ich konsultantem (bardzo kompetentni ludzie) i o sprawie idzie bardzo szybko zapomnieć ;)
Lolek F
6 lat temu
Wystarczy skontaktować się z kompetentną firmą, która się tym zajmuje - polecam ze swojej strony mk-finanse ;)
dymka
6 lat temu
A może by tak najpierw sprawdzić kontrahenta? im więcej o nim wiemy, tym lepiej. Dla mnie sensownym rozwiązaniem jest certyfikat Rzetelna Firma. I wiemy czy ktoś na serio traktuje to co robi i czy ma długi. A to najważniejsze.