Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Jak założyć własną firmę?

5
Podziel się:

Wiele osób chce prowadzić własną firmę. To spora szansa na realizację marzeń i zarobienie większych pieniędzy. Żeby jednak zarabiać w ten sposób trzeba zarejestrować firmę. Jak założyć własną firmę?

Rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej można dokonać przez internet
Rejestracji jednoosobowej działalności gospodarczej można dokonać przez internet (ESB Professional, Shutterstock)

Zanim jeszcze założymy własną firmę, trzeba pomyśleć, jakie produkty będziemy sprzedawać albo jakiego rodzaju usługi świadczyć. Dobrze jest też od razu zaplanować wielkość przedsięwzięcia, które planujemy, a także oszacować, ile pieniędzy będzie na to potrzebne. Wszystko to ma związek z założeniem własnej firmy. W jaki sposób? W sporej mierze odpowiada za to, w jakiej formie prawnej uruchomimy firmę. A to ma wpływ na proces rejestracji.

Zdecydowanie najprostszym sposobem prowadzenia firmy jest jednoosobowa działalność gospodarcza.

Gdzie zarejestrować firmę?

Żeby zarejestrować jednoosobową działalność gospodarczą, wystarczy złożyć wniosek na druku CEIDG-1 o wpis do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Rejestr prowadzony jestprzez Ministerstwo Gospodarki, a wpisu do rejestru dokonuje urząd miasta lub gminy. Za rejestrację nic nie płacimy.

Rejestracji można dokonać również przez internet za pośrednictwem serwisu www.firma.gov.pl Konieczne będzie jednak potwierdzenie tego fakt, poprzez podpisanie wniosku. Jeśli masz bezpieczny podpis elektroniczny, to możesz to zrobić online. Kilka banków oferuje też
możliwość zarejestrowania firmy korzystając z platformy ePUAP.

Działalność niezarejestrowana

W określonych przypadkach nie trzeba rejestrować działalności, by legalnie działać. Dotyczy to agroturystyki, produkcji wina przez rolników i handlu detalicznego rolników. W takim przypadku przedsiębiorca nie musi tej działalności zgłaszać, nie musi rejestrować się w ZUS, ani rozliczać zaliczek na podatek dochodowy. W sytuacji, gdy twój biznes nie mieści się w tych wymienionych wcześniej, będzie wymaga rejestracja.

Jak nazwać firmę?

Firma może mieć dowolną nazwę. Nie może ona jednak wprowadzać w błąd co do rodzaju działalności. Z marketingowego punktu widzenia dobrze, by była krótka i łatwa do zapamiętania. Jeszcze przez założeniem firmy warto wymyślić dobrą nazwę firmy. We wniosku trzeba bowiem podać taką nazwę.

Trzeba pamiętać, że w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej, nazwa zawsze musi zawierać imię i nazwisko przedsiębiorcy. Nawet jeśli w formie skróconej nie jest tak oznaczana, to wszelkie dokumenty księgowe powinny mieć wpisaną pełną nazwę firmy, na którą składają się też imię i nazwisko.

Kody PKD działalności

W formularzu CEIDG-1 trzeba też wpisać odpowiednie kody PKD. PKD to skrót od Polskiej Klasyfikacja Działalności. Określają one rodzaj działalności firmy. Innymi słowy, mówiąn czym zajmuje się firma. Przedsiębiorca może wpisać dowolną liczbę kodów PKD. Jeden z nich musi być przeważający.

Jak założyć spółkę?

Jeśli zakładasz, że twoja firma będzie duża lub gdy przedsięwzięcie, które planujesz wiąże się zdużym ryzykiem gospodarczym, można otworzyć firmę w formie spółki. Najpopularniejszą będzie w takiej sytuacji spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Spółka z o.o. jest najprościej mówiąc osobnym podmiotem, którego ty będziesz reprezentantem. Spółka powstaje w momencie podpisania umowy spółki (w formie aktu notarialnego) i wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego.

Spółka z o.o. jest osobnym bytem, zupełnie niezależnym od swoich wspólników. Bo trzeba pamiętać, że istotą spółki jest to, że działa ona jako porozumienie kilku wspólników. Jeśli więc masz obok siebie kompetentne osoby, do których masz zaufanie, załóżcie razem spółkę.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(5)
Julian
5 lata temu
Pierwszym krokiem jest znalezienie biura rachunkowego, ja już wybrałem Eurokadrę Expert, powoli rozkręcam swój biznes.
elka
5 lata temu
Dawno nie miałam do czynienia z tak porządnymi ludźmi. Biuro gama zatrudni kompetentnych pracowników, którzy bardzo dobrze wykonują swoje obowiązki.
opiekunnestba...
5 lata temu
Szanowni Państwo, osoby zainteresowane własnym biznesem w branży bankowej zachęcam do zapoznania się z informacjami w kwestii otwarcia placówki partnerskiej na zasadzie franczyzy: nestbank pl/wspolpraca Korzyści jakie płyną z takiej formy współpracy, to m.in.: prowadzenie działalności konkurencyjnej poza placówką, prowadzenie sprzedaży mobilnej oraz telemarketingu czy też profesjonalne szkolenia produktowe. Gdyby pojawiły się jeszcze jakieś pytania, pozostaję do dyspozycji. Pozdrawiam, Opiekun Klienta Nest Bank nestbank pl
Milena
5 lata temu
Od kilku miesięcy korzystam z usług tego biura rachunkowego: Gama i jestem zadowolona. Praca wykonywana jest rzetelnie i zawsze na czas.
Piotr
6 lat temu
Trzeba zacząć od znalezienia porządnej firmy, która zajmie się prowadzeniem naszej księgowości, my od początku trafiliśmy super, bo od 4 lat współpracujemy z firmą Gama z Białołęki i na prawdę nasza współpraca się układa super :D