Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Jak złożyć skutecznie czynny żal?

0
Podziel się:

Zapomniałeś złożyć deklarację, spóźniłeś się z jej przekazaniem do urzędu skarbowego, a może nie wpłaciłeś podatku? Możesz uniknąć kary, jeśli przyznasz się przed urzędnikami do popełnionego błędu. Musisz tylko złożyć czynny żal.

Złożenie czynnego żalu pozawala na uniknięcie kary podatkowej
Złożenie czynnego żalu pozawala na uniknięcie kary podatkowej (pixabay.com / CC0)

Co to jest czynny żal?

Czynny żal to przyznanie się do popełnienia czynu niezgodnego z prawem, który dotyczy podatków. Chodzi o wszelkiego rodzaju zaniedbania, które powodują, że podatki nie są rozliczane i płacone rzetelnie. Może to być sytuacja, gdy nie prowadzimy ksiąg podatkowych, nie składamy w terminie deklaracji podatkowej albo nie płacimy wszystkich zobowiązań w określonych terminach.

W czynnym żalu nie dość, że przyznajemy się do winy, jednocześnie deklarujemy szybkiego nadrobienie braków. Prosimy jednocześnie urząd, by nie rozpoczynał postępowania w tej sprawie. Istotne jest by czynny żal złożyć zaraz po tym, jak zauważymy swój błąd. Wszystko dlatego, że jakiekolwiek opóźnienia podatkowe są uznawane za wykroczenie, a to wiąże się z możliwością naliczenia grzywny. Czynny żal odniesie skutek tylko wtedy, jeśli urząd skarbowy nie rozpoczął jeszcze postępowania w sprawie błędu. Pismo nic nie da, jeśli złożone będzie po tym, jak urząd skarbowy sam stwierdzi nieprawidłowości.

A jakie są najczęstsze przyczyny, które powodują, że trzeba złożyć czynny żal? Zwykle chodzi o niezłożenie deklaracji podatkowej, niezapłacenie podatku albo zastosowanie niewłaściwych stawek podatku przy rozliczeniu.

Dlaczego warto złożyć czynny żal?

Czynny żal można złożyć, gdy nie złożymy deklaracji albo złożymy ją dużo po terminie. Nie ma znaczenia, czy jest to deklaracja roczna, czy miesięczna. I nie ma na to wpływu fakt, że nie wiedziałeś o tym, żeby ją złożyć czy też, że zapomniałeś, żeby to zrobić. Gdy zorientujesz się, że popełniłeś błąd, jak najszybciej wyślij zaległe deklaracje, zapłać podatek i wyślij czynny żal.

Skuteczność czynnego żalu. Czy zawsze unikniemy kary?

Czynny żal dokładnie opisany jest Kodeksie karno-skarbowym. Czynny żal będzie skuteczny, jeśli to ty sam wykryjesz swój błąd. I będziesz szybszy od urzędników.

Jak napisać czynny żal? Nie ma konkretnego wzoru takiego pisma. Powinny się w nim znaleźć twoje dane identyfikacyjne, dokładne dane twojego urzędu skarbowego. Trzeba też napisać, co złego zrobiłeś i w jaki sposób naprawiłeś swój błąd. Nie ma powodów, by obawiać się czynnego żalu. Każdy ma prawo go złożyć, jeśli tylko zauważy wykroczenie podatkowe.

Kto nie może skorzystać z czynnego żalu?

Przepisy regulują kilka sytuacji, gdy nie można złożyć czynnego żalu. Chodzi tu chociażby o sytuację, gdy ktoś zmusił inną osobę do tego, by takie wykroczenie skarbowego dokonać albo celowo i umyślnie nie złożyć deklaracji lub np. nie zapłacił podatku.

Wzór czynnego żalu. Jak napisać czynny żal?

Czynny żal musi być sporządzony w formie pisemnej. Jeśli błędy podatkowe są rzadkie, a co za tym idzie, czynny żal wysyłasz od czasu do czasu, to raczej urząd powinien spojrzeć na to łaskawie.

Jeśli czynny żal składa spółka, dokument musi być podpisany przez osobę, która odpowiada za niedopatrzenie podatkowe.

Kiedy złożyć czynny żal?

Nie ma ustalonego terminu, żeby przyznać się dobrowolnie do popełnienia wykroczenia skarbowego. Zawsze należy jednak pamiętać, że musi to być zrobione, zanim urząd znajdzie błąd i naliczy karę za jego popełnienie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)