Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Jednorazowe odszkodowanie z ZUS

0
Podziel się:

Jednorazowe odszkodowanie z ZUS przysługuje osobom, które z powodu wypadku przy pracy albo choroby zawodowej stały się niezdolne do pracy. Jak się o nie starać?

Jednorazowe odszkodowanie z ZUS można otrzmać, gdy doznało się uszczerbu na zdrowiu na skutek wykonywania obowiązków zawodowych
Jednorazowe odszkodowanie z ZUS można otrzmać, gdy doznało się uszczerbu na zdrowiu na skutek wykonywania obowiązków zawodowych

Komu przysługuje jednorazowe odszkodowanie z ZUS?

Jednorazowe odszkodowanie ZUS rekompensuje utratę zdrowia i sprawności. Mogą o nie wnioskować osoby, które uległy wypadkowi przy pracy. Dzięki ubezpieczeniu chorobowemu i wypadkowemu mogą zapewnić sobie wypłatę z powodu czasowej niezdolności do pracy.

Osoby, które doznały długotrwałego uszczerbku na zdrowiu na skutek choroby zawodowej, otrzymują jednorazowe odszkodowanie z ZUS, jeśli wypadek lub choroba wywołały trwałą niezdolność do pracy.

Co to jest stały i długotrwały uszczerbek na zdrowiu?

Według definicji stały uszczerbek na zdrowiu jest takim naruszeniem sprawności organizmu, powodującym upośledzenie czynności organizmu, a rokowania nie wskazują na możliwość poprawy. Jeśli mówimy o długotrwałym uszczerbku na zdrowiu mamy na myśli ograniczenie sprawności organizmu, które trwa ponad 6 miesięcy, ale rokowania wskazują na możliwość poprawy stanu zdrowia.

Pozostaje jeszcze poznać definicję wypadku przy pracy. Wypadek przy pracy to zdarzenie, które wystąpiło w związku z pracą i w wyniku którego powstał uraz lub śmierć. Uraz, uszkodzenie ciała spowodowane czynnikami zewnętrznymi. Jest traktowany jako wypadek przy pracy, gdy przytrafił się np. w czasie podróży służbowej albo podczas wykonywania zadań zleconych przez przełożonego. Wypadkiem przy pracy jest też np. zdarzenie, które przytrafiło się podczas uprawiania sportu, gdy pobierane jest stypendium sportowe.

Wniosek o odszkodowanie z ZUS-u

Gdy już znamy podstawowe definicje, możemy przejść do informacji związanych z przyznawaniem przez ZUS odszkodowania. Wniosek o wypłatę takiego świadczenia można złożyć dopiero wtedy, gdy zakończy się leczenie. Musi to orzec lekarz prowadzący. Jeśli złożymy wniosek wcześniej, to nie będzie on w ogóle rozpatrzony. Warto więc pamiętać. Najpierw trzeba postarać się o potwierdzenie końca leczenia, a dopiero potem składamy dokumenty do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wniosek o odszkodowanie możemy złożyć w dowolnym oddziale ZUS-u. Po wstępnym rozpatrzeniu będzie skierowany do oddziału najbliższego osoby, która ubiega się o odszkodowanie. Dokumenty składamy za pośrednictwem pracodawcy, który jest płatnikiem składek. Żeby otrzymać odszkodowanie, musimy napisać pismo, żeby ustalono procentowy uszczerbek na zdrowiu, który będzie decydował o* wysokości odszkodowania*. Potrzebne będzie też zaświadczenie potwierdzające stan zdrowia i wskazujące zakończenie leczenia lub rehabilitacji. Musi ono być wydane przez lekarza, który prowadzi leczenie. Konieczna będzie też pełna dokumentacja medyczna, a także wszystkie inne dokumenty, które mogą mieć znaczenie przy wydawaniu orzeczenia o niezdolności do pracy. W zestawie dokumentów znaleźć muszę się też: protokół wypadku i karta wypadku oraz wyrok sądu pracy.

Decyzja o wypłacie odszkodowania

Po złożeniu wszystkich dokumentów wnioskujący zostanie wezwany do lekarza orzecznika ZUS, który stwierdzi jakiego uszczerbku na zdrowiu doznano w wyniku wypadku. Można się oczywiście od jego decyzji odwołać. ZUS decyduje o wypłacie odszkodowania. Według tabeli ZUS do 31 marca 2019 za każdy procent uszczerbku na zdrowiu należy się odszkodowanie w wysokości 854 zł. W sytuacji, gdy ubezpieczony zmarł w wyniku wypadku przy pracy, uprawnionymi do odebrania odszkodowania jest małżonek lub dziecko. Kwota takiego odszkodowania w tym wypadku wynosi 76 887 zł.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)