Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Kalkulator wynagrodzeń – umowa zlecenie. Co jest potrzebne do wyliczenia wynagrodzenia?

0
Podziel się:

Umowa zlecenie jest bardzo popularną w Polsce umową cywilnoprawną. Dzieje się tak nadal, pomimo że na skutek zmian przepisów wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia stało się uzależnione od wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Przy umowie zleceniu można skorzystać z kosztów uzyskania przychodu
Przy umowie zleceniu można skorzystać z kosztów uzyskania przychodu (Shutterstock.com)

Zmiany w przepisach nie przyniosły nowości w zakresie urlopów wypoczynkowych, wypłaty wynagrodzenia za okres choroby oraz przepisów odnośnie do ochrony przed wypowiedzeniem. To wszystko sprawia, że dla pracodawcy nadal jest to najwygodniejsza i tańsza forma zatrudnienia.

Czym jest umowa zlecenie?

Umowa zlecenie to umowa cywilnoprawna, która uregulowana jest przepisami Kodeksu cywilnego. W tym przypadku pracownik ma prawo tylko do tego, co jest bezpośrednio zagwarantowane w treści umowy. Jednocześnie nie oznacza to, że zleceniobiorca nie jest chroniony. Za każdym razem zleceniodawca jest zobligowany do stworzenia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Technicznie rzecz ujmując, nie ma bowiem pomiędzy dwiema stronami nawiązania stosunku pracy, a jedynie podpisanie umowy na realizację konkretnego zlecenia.

W celu wyliczenia całkowitych kosztów pojawiających się na podstawie umowy zlecenia trzeba wykorzystać kalkulator wynagrodzeń umowa zlecenie. Narzędzie to w bardzo szybki sposób pozwala na wyliczenie należnych składek ZUS oraz składek na podatek dochodowy. To szczególnie istotne dla zleceniobiorcy, który musi dowiedzieć się, jaka kwota zostanie mu wypłacona za dane zlecenie.

Co składa się na wynagrodzenie przy umowie zleceniu?

W skład wynagrodzenia wypłacanego za wykonane zlecenie wchodzi wynagrodzenie netto oraz brutto. Netto jest kwotą, którą bezpośrednio otrzyma się na swoje konto. Brutto natomiast jest wartością jeszcze przed odliczeniem składek i zaliczki na podatek dochodowy.

Umowa zlecenie także upoważnia do skorzystania z kosztów uzyskania przychodu, które obniżają wartość należnego podatku. Zwykłe koszty wynoszą 20%. Można również skorzystać z kosztów podwyższonych, których wartość to 50%. Dotyczy to sytuacji, w której zleceniobiorca przekazuje prawa majątkowego do wykonanego przez siebie dzieła.

Dochód, który pozyskuje się w oparciu o umowę zlecenie, podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Podatek progresywny wynosi 18% przy pierwszym progu dochodowym oraz 32% przy drugim progu.

Wynagrodzenie przy umowie na pojedyncze zlecenie

Odmiennie wygląda to w sytuacji, gdy kwota brutto za pojedyncze zlecenie nie jest wyższa niż 200 złotych. Wówczas jest od niej pobierany zryczałtowany podatek wysokości 18%. Nie dotyczy to umów, w których wskazano wynagrodzenie godzinowe.

Składki do ZUS-u w przypadku umowy zlecenia różnią się zależnie od indywidualnej sytuacji. Nie trzeba ich odprowadzać w przypadku uczniów i studentów, a także pracy na umowę o pracę, posiadania własnej działalności gospodarczej oraz przebywania na emeryturze. W takiej sytuacji nie są pobierane składki na ubezpieczenie społeczne.

Kalkulator wynagrodzeń umowa zlecenie prosi o podanie takich danych jak:

  • rok, którego dotyczą wyliczenia;
  • kwotę zarobków brutto;
  • koszty uzyskania przychodu 20 i 50%;
  • dodatkowe informacje takie jak: brak odliczenia składki ZUS, uwzględnienie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, brak uwzględnienia składki na ubezpieczenie zdrowotne, zleceniobiorca, który jest pracownikiem zleceniodawcy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)