Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

Kiedy prowadzącemu firmę przysługuje chorobowe?

0
Podziel się:

Prowadzący działalność gospodarczą tracą prawo do świadczeń z ZUS, jeśli nie opłacili na czas ubezpieczenia. Mogą jednak zwrócić się z prośbą o zgodę na zapłatę po terminie.

Kiedy prowadzącemu firmę przysługuje chorobowe?
(Gelpi Diaz/Dreamstime.com)

Prowadzący działalność gospodarczą tracą prawo do świadczeń z ZUS, jeśli nie opłacili na czas ubezpieczenia. Mogą jednak zwrócić się z prośbą o zgodę na zapłatę po terminie.

Ubezpieczenie chorobowe jest dla prowadzących działalność gospodarczą nieobowiązkowe. Ci, którzy się na nie decydują, co miesiąc opłacać muszą składkę w wysokości 46,94 zł - a w przypadku firm nowo powstałych - 9,38 złotych.

Przedsiębiorcy muszą szczególnie uważać w tym przypadku na terminowość opłacania składek - nawet jednodniowe spóźnienie wiąże się dla nich z utratą prawa do wypłacanych przez ZUS zasiłków. Przywrócenie prawa do zasiłku chorobowego trwa - trzy miesiące.

Od 1 stycznia tego roku sytuacja przedsiębiorcy, który przerwał ubezpieczenie chorobowe (czyli, na przykład, nie zapłacił składki w terminie) jest jednak lepsza niż wcześniej.

Obecnie do terminu wyczekiwania na prawo do zasiłku wlicza się okres wcześniejszego ubezpieczenia - o ile przerwa nie była dłuższa niż 30 dni.

W przypadku, gdy składka nie została opłacona w terminie i przedsiębiorca stracił prawo do zasiłku, warto jednak, by złożył on wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o możliwość zapłaty po terminie, by nie przerywać okresu ubezpieczenia. Taki wniosek należy odpowiednio umotywować - na przykład trudną sytuacją firmy związaną z kryzysowymi problemami z płynnością finansową.

Zdecydować o ubezpieczeniu trzeba przed chorobą

Jeśli przedsiębiorca chciałby "oszczędzić" na dobrowolnym chorobowym i zacząć je opłacać dopiero po zachorowaniu, żeby uzyskać świadczenie ZUS, ustawodawca zadbał, by mu się to nie udało.

Jednak w przypadku, gdy zgłoszenie do ubezpieczenia chorobowego jest późniejsze niż data zachorowania, ale przedsiębiorca w ciągu poprzednich 30 dni podlegał ubezpieczeniu chorobowego z innego tytułu (na przykład umowy o pracę) - zasiłek będzie mu przysługiwał.

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)