Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Koniec z przechowywaniem faktur. MF: to dla firm duża oszczędność

104
Podziel się:

Uruchomienie Krajowego Systemu e-Faktur zdejmie z przedsiębiorców obowiązek przechowywania faktur, co będzie dla nich oznaczać duże oszczędności – wynika z odpowiedzi MF na pytania PAP. System działa już od początku 2022 r., ale udział w nim jest dobrowolny. Od początku 2024 r. będzie to już obowiązkowy.

Koniec z przechowywaniem faktur. MF: to dla firm duża oszczędność
Zgodnie z planami Ministerstwa Finansów, od początku 2024 r. systemu e-Faktur będzie obowiązkowy (Unsplash.com, Wesley Tingey)

Za jego pośrednictwem przedsiębiorcy będą wystawiać faktury VAT, które następnie w czasie rzeczywistym będą udostępnianie kontrahentom. Obecnie trwają konsultacje projektu ustawy, która ma wprowadzić obowiązkowość systemu. Jedną z zalet KSeF ma być fakt, że będzie też służył do archiwizowania faktur elektronicznych.

"Zgodnie z art. 112aa ust. 1 ustawy o VAT faktury ustrukturyzowane będą przechowywane w KSeF przez 10 lat, licząc od końca roku, w którym zostały wystawione" – podano w odpowiedziach Ministerstwa Finansów na pytania PAP.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przestronny dom dla rodziny 2+2 - Pomysł na Dom #99

Obecnie przedsiębiorcy mają obowiązek przechowywania faktur przez 5 lat. W przypadku firm, które wystawiają dużą liczbę faktur, ten obowiązek wiąże się ze sporymi kosztami, związanymi z koniecznością m.in. wynajmu powierzchni magazynowych.

Wprawdzie, jak wskazało MF, można przechowywać faktury w wersji elektronicznej, ale muszą być one zabezpieczone przed ewentualną zmianą czy rozpowszechnieniem.

Usługa przechowywania oraz archiwizacji faktur ustrukturyzowanych przez okres 10 lat zapewniona przez administrację, daje możliwości dużych oszczędności związanych z brakiem obowiązku przechowywania tych dokumentów oraz zapewnia łatwy dostęp w każdej sytuacji gdy dany dokument będzie potrzebny – wskazało MF.

Przedsiębiorca musi sam zadbać o archiwizację faktur

Jeśli jednak z jakiegoś powodu konieczne będzie przechowanie faktury przez okres dłuższy niż 10 lat, przedsiębiorca będzie musiał sam zatroszczyć się o jej archiwizację.

"Po upływie 10 lat zgodnie z art. 112aa ust. 2, jeżeli zachodzi taka konieczność, podatnik powinien sam przechowywać faktury ustrukturyzowane poza Krajowym Systemem e-Faktur do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego" – podało Ministerstwo Finansów.

W razie awarii Krajowego Systemu e-Faktur, który będzie obowiązkowy dla przedsiębiorców od 1 stycznia 2024 r., podatnicy będą wystawiać faktury papierowe lub elektroniczne. Takie faktury będą musieli przesłać do KSeF w siedem dni od zakończenia awarii

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
firma
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(104)
Denis73
11 miesięcy temu
Więcej stresu przy wystawianiu nie wspomnę o korektach, i co z tego że tych 20 faktur sprzedaży elektronicznie przechowam, jak wszystkie faktury zakupu muszę trzymać. Druga sprawa przy naszym systemie poszanowania urzędnika do przedsiębiorcy będzie tak że za każdą pomyłkę elektroniczną kara. To nie jest normalny kraj, gdzie urzędnik za nasze pieniądze patrzy na nas jak na złodzieja. Ale tak jest że żaden rząd i ten obecny nie zrobili nic by poprawić kulturę obsługi i wyrozumiałość urzędnika. Ale patrząc jak kto niektórzy ministrowie w Pisie są kulturalni to nie ma się co dziwić na dole, takie traktowanie.
Esia
rok temu
A czy tych kosztów cyfryzacji my nie ponosimy? Przecież i pracownika trzeba nauczyć, albo doposażyć w komputer, telefon, internet Jak czytam że to dla naszego dobra to..... szkoda słów, żeby kogoś ważnego nie obrazić. To przecież fałszywa dobroć przemawia za tymi zmianami. Polski Ład też miał być super
lekarka
rok temu
ja bym otworzyla wiezienie do ktorego kazałabym wtracac na zawsze kazdego urzedasa z tego paranoicznego ninisterstwa
DDPozdrawia
rok temu
Kiedy wreszcie się skończą ciągłe zmiany. Przecież to jest chory system, przyznam szczerze, że ja już mam dość.
joanna
rok temu
Czy tak jest w całej Unii, czy znowu chęć śledzenia wszystkiego i wszystkich, wybija się tylko w pazernej partii starego podglądacza Polaków?
...
Następna strona