Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kontrola skarbowa sprawdza legalność oprogramowania

0
Podziel się:

Kontrole w firmach ruszyły w tym tygodniu. Eksperci popierają walkę z piractwem, twierdząc że negatywnie wpływa na gospodarkę.

Kontrola skarbowa sprawdza legalność oprogramowania
(Dmitriy Shironosov/Dreamstime)

W tym tygodniu rozpoczęto kontrole skarbowe, w ramach których jest weryfikowana legalność oprogramowania używanego w firmach. Eksperci popierają pomysł, twierdząc że piractwo komputerowe spowalnia nasz wzrost gospodarczy.

Od stycznia do zadań inspektorów kontroli skarbowej należy wykrywanie, zapobieganie i zwalczanie przestępstw i wykroczeń przeciwko prawom własności intelektualnej.Wynika to z ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o kontroli skarbowej w zakresie zapobiegania, wykrywania oraz zwalczania przestępstw i wykroczeń przeciwko prawom własności intelektualnej.

Nowe przepisy pozytywnie oceniają eksperci z Business Software Alliance. - _ Nowelizacja ustawy o kontroli skarbowej, jak i działania urzędów kontroli skarbowej mające na celu jej wykonanie, to krok w dobrą stronę, zważywszy iż pozwalają na skuteczne przeciwdziałanie dwóm negatywnym zjawiskom: szarej strefie i piractwu intelektualnemu. Oba mają zły wpływ na polską gospodarkę - mówi Bartłomiej Witucki, koordynatora i rzecznika BSA w Polsce . _

Jak dodaje, _ prowadzenie działalności gospodarczej z wykorzystaniem nielegalnego oprogramowania jest niestety w Polsce zjawiskiem dość częstym. Potwierdzają to zarówno wyniki badań skali piractwa komputerowego, jak i liczba wszczętych przez organy ścigania postępowań karnych dotyczących naruszenia praw własności intelektualnej w zakresie oprogramowania. _

Wtóruje mu Krzysztof Janiszewski, przewodniczący lokalnego komitetu BSA w Polsce komentuje. - _ Piractwo komputerowe ma negatywny wpływ nie tylko, jak sądzą niektórzy, na dochody przemysłu informatycznego, ale również na dochody Skarbu Państwa poprzez zmniejszenie przychodów z podatków oraz niższe tempo powstawania nowych miejsc pracy. W konsekwencji oddziałuje na całą gospodarkę. Należy je traktować także w kategoriach nieuczciwej konkurencji firm korzystających z pirackiego oprogramowania wobec firm, które używają wyłącznie licencjonowanego oprogramowania _- mówi Janiszewski i jednocześnie wyraża nadzieję, że nowa ustawa nie pozostanie martwym prawem.

Na poparcie swych argumentów eksperci przedstawiają oficjalne szacunki. Z opublikowanego w 2010 roku badania IDC _ Korzyści gospodarcze z ograniczenia piractwa komputerowego _ wynika, że redukcja 54-procentowej skali piractwa komputerowego w Polsce o 10 punktów procentowych w ciągu czterech lat przyczyniłaby się do stworzenia 1812 nowych, dobrze płatnych miejsc pracy w branży nowych technologii, wzrostu PKB o ponad 3 mld złotych i wzrostu dochodów państwa z tytułu podatków o ponad 446 mln złotych. W wypadku 10-punktowego spadku piractwa w ciągu dwóch lat wzrost PKB oszacowano na ponad 4 mld złotych, zaś wpływy z podatków na kwotę 602 mln złotych.

Według ostatniego badania skali piractwa komputerowego przeprowadzonego przez IDC w 2009 roku aż 54 procent oprogramowania używanego w Polsce jest nielegalnego pochodzenia podczas gdy średnia w Unii Europejskiej wynosi 35 procent. Z informacji opublikowanych przez Komendę Główną Policji wynika, że w latach 2005-2009 średnio zostało wszczętych rocznie 1352 postępowań karnych w związku z piractwem komputerowym.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/139/t93835.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kowalski;ma;pirackie;oprogramowanie;za;5;tys;zl,120,0,674424.html) "Kowalski" ma pirackie oprogramowanie za 5 tys. zł Problem dotyczy także instytucji i firm.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/161/t111777.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/resort;bedzie;szukal;pirackich;programow,177,0,796849.html) Resort będzie szukał pirackich programów Inspektorzy kontroli skarbowej zaczną sprawdzać legalność oprogramowania komputerowego w firmach
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t19672.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/fiskus;bierze;pod;lupe;drogie;wakacje;i;lokaty,242,0,655090.html) Fiskus bierze pod lupę drogie wakacje i lokaty Obiektem zainteresowania skarbówki są osoby wydające dużo gotówki.
wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)