Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zawadzka
|

Kontrole fiskusa coraz przyjaźniejsze

0
Podziel się:

Dwie trzecie przedsiębiorców ocenia kontakt z kontrolerami jako dobry.

Kontrole fiskusa coraz przyjaźniejsze
(Dmitriy Shironosov/Dreamstime.com)

Podstawowym problemem przy kontrolach podatkowych i skarbowych pozostaje słaba znajomość specyfiki branży u przeprowadzających je urzędników - wynika z badań, przeprowadzonych przez Deloitte.

Ankiety wypełniło 300 osób, reprezentujących 230 firm z całej Polski.
Przedsiębiorcom przeszkadza też, że kontrolujący nie ujawniają bezpośrednio swoich wątpliwości. Te dwa problemy powodują, że z zastrzeżeniami fiskusa przedsiębiorca może się zapoznać dopiero po sporządzeniu protokołu pokontrolnego.

Podstawowy wniosek z badania nieco zaskakuje: ogólnie przedsiębiorcy kontroli się nie boją. Aż 81 procent ankietowanych pozytywnie ocenia swoje do niej przygotowanie. Przy tym co dziesiąty z nich uznaje swoje przygotowanie za bardzo dobre.

źródło: badanie Delo

Wśród badanych spółek 42 proc. kontrolowano w ciągu ostatnich 3 lat wielokrotnie.

Zaledwie w 8 procentach wielokrotne kontrole nie dotyczyły samej spółki, były jedynie sprawdzeniem faktur jej kontrahentów - czyli były to tzw. _ kontrole krzyżowe _.

Wynika stąd, że w swoich działaniach organy podatkowe nie kierują się kryterium częstotliwości kontroli przeprowadzanych u danego podatnika, a raczej specyfiką jego działalności i raportowanych transakcji.

źródło: badanie Deloitte

_ - Przykładowo, kontrole w zakresie rozliczeń z tytułu podatku od nieruchomości są dokonywane zdecydowanie rzadziej niż kontrole dotyczące innych podatków – przyczyną jest odrębność organów podatkowych. Tylko 8 procent ankietowanych przez nas przedsiębiorców wskazało, że w ciągu 5 lat byli kontrolowani w zakresie podatku od nieruchomości. Naszym zdaniem, w najbliższym okresie należy spodziewać się intensyfikacji działań kontrolnych w tym zakresie _- mówi Tomasz Konik, dyrektor w dziale doradztwa podatkowego Deloitte.

Co kontrolowano najczęściej?

W 2009 roku urzędy kontroli skarbowej przeprowadziły łącznie 10 168 kontroli. W ich trakcie kontrolerzy ujawniły ponad 81 tysięcy fikcyjnych faktur na łączną kwotę 4,5 miliarda złotych.

Źródło: Ministerstwo Finansów

W ubiegłym roku kontrolerzy ponad 14 tysięcy razy sprawdzali dokumenty u kontrahentów kontrolowanego podatnika. W uzasadnionych przypadkach urzędy zabezpieczały majątki nieuczciwych podatników na poczet zaległości podatkowych. Łącznie zabezpieczono ponad 500 mln zł.

Czym różni się kontrola skarbowa od podatkowej?

Celem kontroli podatkowej jest sprawdzenie, czy kontrolowani wywiązują się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego.

Natomiast zakres kontroli skarbowej jest znacznie szerszy ponieważ kontrola skarbowa jest wykonywana w celu ochrony interesów i praw majątkowych Skarbu Państwa oraz zapewnienia skuteczności wykonywania nie tylko zobowiązań podatkowych, lecz i innych należności stanowiących dochód budżetu państwa lub państwowych funduszy celowych.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)