Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kto korzysta z ulgi na zdrowotne?

0
Podziel się:

Po spełnieniu określonych w ustawie warunków przedsiębiorca może obniżyć składkę zdrowotną do wysokości zaliczki na podatek lub w ogóle jej nie naliczać.

Niektórzy przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnienia w opłacaniu składek zdrowotnych.

Taką ulgę przewiduje ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. Nr 210, poz. 2135).

Po spełnieniu określonych w ustawie warunków przedsiębiorca może obniżyć składkę zdrowotną do wysokości zaliczki na podatek lub w ogóle jej nie naliczać.

Kto może skorzystać z takiej ulgi?

Z ulg w ubezpieczeniu zdrowotnym korzystają przedsiębiorcy oraz osoby z nimi współpracujące, którzy są emerytami, rencistami lub osobami ze znacznym bądź umiarkowanym stopniem niepełnosprawności.

Zaliczenie do tej grupy nie przesądza jednak o zastosowaniu ulgi. By zaoszczędzić na składce zdrowotnej przedsiębiorca musi spełnić dodatkowe warunki.

Warunki do spełnienia

Składki zdrowotnej nie płaci przedsiębiorca, którego świadczenie emerytalne lub rentowe nie przekracza miesięcznie kwoty minimalnego wynagrodzenia, oraz:

  1. uzyskuje dodatkowe przychody z tego tytułu w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50 % kwoty najniższej emerytury lub
  2. opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej.

A zatem zdrowotnego nie zapłaci rencista lub emeryt, którego świadczenie nie przekracza kwoty 936 zł *i jednocześnie z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej osiąga przychody nie wyższe niż *298,73 zł miesięcznie (najniższa emerytura to obecnie 597,46 zł) lub rozlicza się w formie karty podatkowej.

*Niepełnosprawny przedsiębiorca *zwolniony jest ze składki zdrowotnej, jeśli zalicza się do grupy osób z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności i firma przynosi mu przychody w wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 50 % kwoty najniższej emerytury (czyli 298,73 zł miesięcznie) lub opłaca podatek dochodowy w formie karty podatkowej.

Zdrowotne obniża się do wysokości zaliczki na podatek u przedsiębiorców zaliczonych do umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności, którzy uzyskują przychód tyko i wyłącznie z działalności gospodarczej.

emerytury
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)