Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Łatwiej o pomoc dla małych i średnich firm

0
Podziel się:

Komisja Europejska zaproponowała złagodzenie zasad pomocy publicznej dla małych i średnich firm. Nie będzie trzeba zgłaszać wsparcia do 200 tys. euro albo gwarancji kredytowych do 1,7 mln euro.

Łatwiej o pomoc dla małych i średnich firm

*Komisja Europejska zaproponowała złagodzenie zasad pomocy publicznej dla małych i średnich firm. Władze państw członkowskich nie będą musiały zgłaszać wsparcia nie przekraczającego 200 tys. euro albo gwarancji kredytowych do wysokości 1,7 mln euro. *

Komisja Europejska tłumaczy, że w ten sposób chce dać krajom członkowskim więcej swobody w rozwijaniu niektórych gałęzi gospodarki, bez szkody dla konkurencji na wspólnym unijnym rynku, za to z korzyścią dla innowacji i wzrostu zatrudnienia. Właśnie z troski o konkurencję Komisja Europejska podejrzliwe patrzy na podejmowane w krajach członkowskich próby wspierania pojedynczych przedsiębiorstw specjalnymi dotacjami albo np. państwowymi gwarancjami kredytowymi. Dlatego każda pomoc publiczna (powyżej pewnego pułapu) musi być zgłoszona i zatwierdzona w Brukseli.

Te przepisy nie obejmują obecnie wsparcia w wysokości do 100 tys. euro przez trzy lata dla jednej firmy. Teraz KE proponuje podwyższyć pułap do 200 tys. euro.

Komisja Europejska zapowiada, że nie będzie traktowała wsparcia w tej wysokości jako pomocy publicznej, jeśli będzie ono "transparentne", czyli jego wysokość będzie z góry dokładnie określona.

Nowe przepisy, które trafią jeszcze do konsultacji w krajach członkowskich, mają wejść w życie z początkiem przyszłego roku.

msp
zarzadzanie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)