Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Mały ZUS dla firm. Gowin: projekt jest już gotowy

24
Podziel się:

Chcemy tym projektem przywrócić zaufanie przedsiębiorców do państwa - powiedział Gowin.

Mały ZUS dla firm. Gowin: projekt jest już gotowy
(money.pl)

Pełna stawka ZUS wynosząca 1,2 tys. zł ma być płacona przez przedsiębiorców uzyskujących ponad 5 tys. zł przychodu miesięcznie - zakłada projekt ustawy o tzw. małej działalności gospodarczej, o której w poniedziałek w Sejmie mówił lider Polski Razem wicepremier Jarosław Gowin.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej szef Polski Razem i jednocześnie wicepremier, minister szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin nawiązał do obietnic złożonych w sobotę podczas konwencji programowej PiS oraz Zjednoczonej Prawicy, który odbył się w podradomskiej Przysusze.

Jak mówił najważniejszy z projektów dot. ustawy o tzw. małej działalności gospodarczej. - Ten projekt jest już gotowy. To bardzo ważna informacja dla wszystkich małych, drobnych przedsiębiorców. Oni od lat znajdują się w sytuacji skrajnie trudnej. Podatki zżerają większość przychodu, a efekt jest taki, że 200 tys. małych rodzinnych firm walczy od lat o przetrwanie, a bardzo wiele z tych firm bankrutuje lub przechodzi w szarą strefę - podkreślił wicepremier.

- Chcemy tym projektem przywrócić zaufanie przedsiębiorców do państwa. Chcemy, aby ci mali przedsiębiorcy przestali się czuć obywatelami drugiej kategorii - dodał Gowin.

Jak tłumaczył propozycja zakłada, że ZUS będzie rósł stopniowo, a 1200 zł pełnej stawki ZUS będą płacić tylko ci przedsiębiorcy, którzy osiągną pułap 5 tys. zł miesięcznie przychodu.

Gowin wskazywał, że efektem wprowadzenia tego rozwiązania będą istotne oszczędności dla małych przedsiębiorców. - Przykładowo, szewc zarabiający dzisiaj 1500 zł zaoszczędzi miesięcznie 556 zł, fryzjerka zarabiająca 2900 zł miesięcznie zaoszczędzi 332 zł, a krawiec zarabiający 3700 zł zaoszczędzi ponad 200 zł. To pozwoli tym firmom na osiągnięcie stabilizacji i z czasem - wierzymy - także na rozwój - stwierdził lider Polski Razem.

Zobacz także: List od ZUS o przyszłej emeryturze. Jak poprawnie odczytać dokument?

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(24)
Mikrobiznes
5 lata temu
w opolskim jest 2,5 tyś firm zadłużonych z tytułu składek. Można założyć że w skali całego kraju jest to 30 tyś firm, tych którzy poszli z wnioskiem o oddłużenie. Jest jeszcze grupa która jest zadłużona ale jeszcze się nie zgłosili. Jaki z tego wniosek. Ludzie utrzymują firmę nawet zadłużając z tytułu składek zus byleby tylko mieć jakiś zarobek. A mimo to rząd utrzymuje ten chory stan. Goli samozatrudnionych aż miło. Bo co z tego że pas startowy jest z preferencjami. Kiedy po zakończeniu okresu preferencyjnego firmy padają jak muchy lub zadłużają się pod obciążeniem zusu. Kiedyś jak hulały mafie vatowskie to najmniejsi płacili, a mafie i oszuści zabierali. Gdzie ta sprawiedliwość. Od 2016 mieli wprowadzić zmiany a tymczasem mamią nas i podtrzymują ten chory stan. Każdy następny rok to dla jednoosobowej działalności ponad 14tyś rocznie. Komu na tym zależy bo napewno nie najmniejszym przedsiębiorcom.
Maja
5 lata temu
Dochód a przychód to wielka różnica. Można mieć 10000 przychodu, a dochodu z tego 200zł :(
Dynks
5 lata temu
Wnioskuje, ze emerytury będą jeszcE niższe. Przy obecnych stawkach płacenia ZUS są głodowe, strach pomysleć jakie bedą po reformie.
casdfew3
5 lata temu
Dobra zmiana..... co to jest 5000 przychodu? W tych 5000 jest zakup towaru, wynajem pomieszczenia, koszty transportu, zus, .... Dla drobniutkiego krawca, który ma niewielkie koszty może i coś z tego będzie, ale dla straganiarza sprzedającego warzywa już nic. Ponadto zacznie się kombinowanie, co ty zrobić, żeby tej magicznej granicy nie przekroczyć, potem kontrole, szara strefa... patologia. Będzie z tym jak z obniżką podatków dla małych firm (ale tylko spółek zoo i SA), darmowymi leki dla seniorów czy 500 zł na KAŻDE dziecko. Taka sama proteza zrobiona tylko po to, żeby mieć paliwo dla propagandy sukcesu. Ale jak to mówił Kurski, ciemny lud to kupi.
mim
5 lata temu
Świetny pomysł! Na pewno szewc, który zaoszczędzi 200 zł poczyni inwestycje rozwojowe w swojej firmie
...
Następna strona