Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Metoda kasowa VAT pomoże firmom. Zmiany juz przesądzone

0
Podziel się:

Przedsiębiorców pogrążają niezapłacone faktury. A Waldemar Pawlak i Jacek Rostowski szukają recepty na zatory płatnicze.

Metoda kasowa VAT pomoże firmom. Zmiany juz przesądzone
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Tylko co trzecia polska firma dostaje większość należnych jej pieniędzy w terminie. Pomóc może zmiana sposobu płacenia podatku VAT przez przedsiębiorców. Zmiany są pewne. Szczegółów dowiemy się z tzw. _ drugiego expose _ premiera Donalda Tuska, które szef rządu wygłosi w przyszłym tygodniu.

Wszystko wskazuje na to, że Waldemar Pawlak przekonał Jacka Rostowskiego do wprowadzenia ułatwień. Przedwczoraj ministrowie rozmawiali między innymi o możliwości zapłaty podatku dopiero po otrzymaniu pieniędzy, a nie jak teraz po wystawieniu faktury.

- _ Końcowy efekt jest lepszy niż ten, który wynikałby z przyjęcia propozycji jednej albo drugiej strony _ - powiedział wczoraj, przed debatą gospodarczą SLD, minister finansów Jacek Rostowski. Waldemar Pawlak, wicepremier i minister gospodarki zdradził nieco więcej - _ Jeżeli chodzi o sprawy VAT-u kasowego, to myślę, że mamy uzgodnienia co do zasady. Natomiast, jeżeli chodzi o szczegóły, to jeszcze są dopracowywane przez naszych współpracowników _ - zaznaczył po rozmowie z ministrem finansów. - _ Co do zasady, VAT kasowy dla małych podatników, czyli dla tych firm, które mają obroty 1,2 mln euro, a więc około 5 mln zł, jest uzgodniony _ - dodał Pawlak.

Jacek Rostowski nawrócony?

Jeszcze niedawno minister finansów nie chciał słyszeć o zmianie forsowanej przez lidera koalicyjnego PSL. Tłumaczył, że może ona zachwiać płynnością budżetu państwa. Z kolei według ministra gospodarki w sprawie kasowego rozliczenia VAT nie ma _ żadnego problemu z budżetem _. Pawlak wyjaśniał, że w takiej sytuacji podatnik, który nie zapłacił faktury, nie może odliczyć VAT, więc nie ma groźby ubytków dla budżetu. A VAT to największe źródło dochodów budżetu. W tym roku ma mu dać przeszło 120 mld zł.

Skąd zmiana postawy przez ministra finansów? Wpływ na to może mieć ostatnia propozycja Pawlaka. Wicepremier ogłosił, że zamierza spotkać się z szefami partii opozycyjnych, by rozmawiać o możliwościach współpracy. - _ Jacek Rostowski nas po prostu wkurza _ - mówi wprost Eugeniusz Kłopotek w rozmowie z Money.pl. Poseł PSL nie ukrywa, że propozycje Pawlaka są tylko po to, żeby _ utrzeć nosa _ Rostowskiemu. - _ Zgłaszamy pewne propozycje, ale kompromis polega na tym, że jedna i druga strona trochę odpuszcza _ - mówił Kłopotek.

Przedsiębiorcy mówią: Jak najszybciej zmiany

Szybkich zmian domagają się przedsiębiorcy, dla których metoda memoriałowa, czyli w pewnym sensie kredytowanie budżetu, oznacza kłopoty, zwłaszcza że w czasie kryzysu rośnie liczba transakcji nierozliczonych na czas.

Jak pokazuje raport Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor: tylko 35 procent firm dostaje większość pieniędzy w terminie. - _ Najtrudniej jest w branżach budowlanej, turystycznej oraz wśród małych i średnich przedsiębiorców _ - mówi Money.pl Mariusz Hildebrand, szef Biura Informacji Gospodarczej.

Tylko 39 proc.ankietowanych przez BIG InfoMonitor firm otrzymuje w terminie więcej niż 76 proc. płatności. Aż 53 proc. otrzymuje na czas mniej niż połowę należności.

Wprowadzenie zmiany w płaceniu VAT, zwłaszcza teraz, byłoby wielką ulgą dla przedsiębiorców. - _ Nawet w czasie koniunktury firmy mają problemy z płynnością finansową, w czasie osłabienia w gospodarce te problemy jeszcze bardziej narastają _ - zaznacza dr Małgorzata Krzysztoszek z Konfederacji Pracodawców _ Lewiatan _.

- _ VAT jest dla przedsiębiorców szczególnym problemem. To na przedsiębiorcy, który wystawił fakturę ciąży obowiązek zapłacenia podatku VAT i to bez względu na to, czy dostał za wykonaną prace pieniądze czy nie. Państwo rozwiązało swój problem przerzucając go na przedsiębiorców _ - dodaje Krzysztoszek.

A ci duszeni przez płatnicze zatory coraz częściej są zmuszeni ogłaszać upadłość. Z raportu firmy Euler Hermes wynika, że od początku roku do końca września upadło 681 przedsiębiorstw, czyli o 110 więcej niż pierwszych trzech kwartałach 2011 roku.

Analitycy Euler Hermes przewidują, że w tym roku upadnie w sumie co najmniej 850 firm. Rok wcześniej zbankrutowało 730 przedsiębiorstw. W przyszłym roku liczba upadłości firm w dalszym ciągu będzie wzrastać, ale prawdopodobnie w wolniejszym tempie niż w tym roku.

Jakie propozycje?

85 procent
tyle firm uważa, że nieterminowe płatności stanowią przeszkodę w prowadzeniu działalności gospodarczej.

35 procent
tyle firm dostaje większość pieniędzy w terminie

29 procent
tyle firm ocenia, że suma przeterminowanych należności z jakimi zalegają na ich rzecz kontrahenci przekracza 100 tysięcy złotych

Przedsiębiorcy nie upierają się jednak, żeby całkowicie wprowadzić metodę kasową - _ Można wprowadzić na przykład pewne rozwiązania, które zniechęcą nieuczciwych kontrahentów _ - mówi Małgorzata Krzysztoszek.

Konkrety? - _ Dobrą propozycją byłaby możliwość wliczania w koszty faktury dopiero wtedy, kiedy została ona zapłacona. Dzisiaj przedsiębiorca, który dostał towar razem z fakturą, której nie zapłacił, może sobie to wliczyć w koszty, mimo że realnie tych pieniędzy jeszcze nie wydał. To powoduje, że taki kontrahent ma mniejszą podstawę do opodatkowania, a co za tym idzie - płaci mniejszy podatek dochodowy _ - wymienia ekspertka _ Lewiatana _.

Kolejnym pomysłem jest wydłużenie terminu na zapłacenie podatku. Teraz małe przedsiębiorstwa mają 90 dni. - _ Jeżeli minister finansów nie chce zaakceptować od razu poważnego wydłużenia, można zastosować wydłużanie terminu zapłaty VAT sukcesywnie o tydzień _ - mówi Krzysztoszek.

Propozycja zmian w rozliczeniu podatku VAT znajduje się w przygotowanych przez resort gospodarki założeniach do ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych. Ludowcy przekonują, że dziś mamy tylko _ pozornie kasowy _ VAT, bo jeśli płatnik nie otrzyma zapłaty za fakturę po 90 dniach, to i tak musi zapłacić podatek. Rozszerzenia metody kasowej VAT chce też Ruch Palikota.

Czytaj więcej w Money.pl
Pawlak będzie negocjował z Rostowskim Wicepremier wystosował zaproszenia do wszystkich partii, by omówić możliwość współpracy w sprawach gospodarczych. Na pierwszy ogień idzie koalicjant.
Będą zmiany w VAT. Wkrótce Pawlak... Wicepremier chce także spotkać się z szefami partii opozycyjnych, by omówić możliwość współpracy m.in. w sprawach gospodarczych.
Rewolucja w VAT. Ujawnili plany rządu Radykalnie zmieni się filozofia rozliczeń podatkowych przedsiębiorców z urzędem skarbowym.
vat
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)