Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|

Mniejsze składki na ZUS. Nowa propozycja Rzecznika MŚP

55
Podziel się:

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców proponuje mniejsze składki na ZUS. Propozycja pojawiła się w "Dziesiątce Rzecznika MŚP". Przedsiębiorcy skarżą się, że mają zbyt mały wpływ na regulacje prawne w tym zakresie.

Mniejsze składki na ZUS. Nowa propozycja Rzecznika MŚP
Rzecznik MŚP proponuje zmniejszenie składki na ZUS. Propozycja znalazła się w "Dziesiątce Rzecznika MŚP" (Getty Images)

Za nami pierwsza konferencja programowa z cyklu "Dziesiątka Rzecznika MŚP". Padły ważne propozycje dla przedsiębiorców. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców proponuje obniżenie składek na ZUS.

Adam Abramowicz wskazał, że najbardziej pożądane z punktu widzenia przedsiębiorców zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych to przede wszystkim wykreślenie z przepisów dotyczących "Małego ZUS+" limitu przychodowego w wysokości 120 tysięcy złotych oraz ograniczenia czasowego możliwości korzystania z tej formy opłacania składek.

Abramowicz podkreślił, że przychód nie jest dobrym miernikiem sytuacji finansowej przedsiębiorcy, a uzależnienie możliwości korzystania z "Małego ZUS+" od przychodu dyskryminuje przedsiębiorców prowadzących działalność np. w branży handlowej.

- Nie jesteśmy w stanie tego zrozumieć. Co ma przychód do możliwości płacenia składki? Przychód może być dowolny, najważniejszy jest dochód - przekonywał Adam Abramowicz.

Zobacz także: Budowa sieci 5G a problemy z zasięgiem. Jak to rozwiązać?

Dziesiątka Rzecznika MŚP

"Dziesiątka Rzecznika MŚP" to 10 postulatów dotyczących najważniejszych systemowych zmian w obszarze prawa gospodarczego, które ułatwią odbudowę gospodarki po pandemii koronawirusa.

Postulaty zostały wyłonione spośród propozycji zgłoszonych przez Radę Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP, która skupia blisko 300 organizacji zrzeszających przedsiębiorców i pracodawców.

Na konferencji zaprezentowano też kilka przykładów europejskich systemów ubezpieczeń społecznych dla przedsiębiorców. Obecni na spotkaniu przedsiębiorcy podkreślali, że ich zdaniem mają zbyt mały wpływ na regulacje prawne w tym istotnym dla nich zakresie.

W podsumowaniu Adam Abramowicz podkreślił, że zabezpieczenie finansowe na starość jest ważne, ale nadmierna troska o przyszłą emeryturę nie powinna prowadzić do eksmisji przedsiębiorców z mieszkań lub wypychania ich do szarej strefy.

- Wszystkim stronom powinno zależeć na zbudowaniu systemu, w którym obywatele będą czuć się dobrze od momentu narodzin do śmierci - podkreślił Rzecznik MŚP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(55)
hehe
3 lata temu
no jak biorą na ministrów jakichś harry potterów albo harcerzy to potem takie cuda są w przepisach. mierny bierny ale wierny - nic się nie zmieniło od PRL
dgen
3 lata temu
Przykład mojego kolegi ; jednoosobowa działalność gospodarcza. Niepracująca żona + dwoje dzieci. Składka zdrowotna na te cztery osoby to jakies 380 zł. czy za te pieniądze można mieć nielimitowany i bezkolejkowy dostęp do lekarza ? Leczenie chorób przewlekłych ? Super szpital i drogie procedury ?
Tim
3 lata temu
albo dlaczego na Karcie podatkowej nie można płacić małego ZUSu, mimo, że wykazuje się przychód na kasie fiskalnej ?
Anastazja P.
3 lata temu
Za płacenie daniny w ramach podatku państwo powinno wypłacać świadczenie emerytalne dla wszystkich na jednakowym poziomie w wysokości np 1000 zł. Zaspokoi ono podstawowe potrzeby. Jeżeli chcesz wiecej - odkładaj na konto emerytalne. Ile sobie uskładasz w ramach swojej aktywności zawodowej o tyle wzrośnie twoje podstawowe świadczenie emerytalne. I nie potrzebny ZUS. Urząd Skarbowy rozliczy podatek i wypłaci podstawową emeryturę każdemu emerytowi. Proste rozwiązanie. Państwo w ramach solidarności społecznej zapewnia minimalne świadczenie, które pozwala na bardzo skromne przeżycie. I nie ma dodatkowego socjalu na który musza inni się zrzucać albo mówić iż podnosi sie najniższe emerytury.Wszystko jest w twoich rękach. Pracując strącane są składki i przekazywane na konto emerytalne i masz potem dodatkowe świadczenie i wyższą emerytę nie pracujesz klepiesz bidę na emeryturze za 1000 zł.
Dan ☼
3 lata temu
Krecia robota Rzecznika MŚP!!
...
Następna strona