Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Na co muszą zwrócić uwagę przedsiębiorstwa powiązane?

0
Podziel się:

Jak oszacować wartość świadczeń niematerialnych i prawnych?

Na co muszą zwrócić uwagę przedsiębiorstwa powiązane?
(PAP/Paweł Kula)

Najczęściej zawierane transakcje pomiędzy przedsiębiorstwami należącymi do tej samej grupy kapitałowej obejmują świadczenia niematerialne. Przeważnie dotyczą korzystania przez podatnika z licencji na znak towarowy, marki, technologię lub ze wsparcia grupowych centrów usługowych. Niezależnie czy grupa jest międzynarodowa, czy o kapitale polskim.

Zakup świadczeń niematerialnych należy też do transakcji najczęściej badanych przez organa podatkowe. Stosunkowo często, w przypadku nieodpowiedniego przygotowania podatnika, organa podatkowe są w stanie skutecznie zakwestionować zasadność pobieranych opłat i doszacować dochód podatnika. Jest to typ transakcji obarczonych szczególnie dużym ryzykiem sporu z władzami podatkowymi.

ZOBACZ TAKŻE:

Z reguły władze podatkowe w pierwszej kolejności badają możliwość uznania wydatku na świadczenia niematerialne za koszt uzyskania przychodu. Przedsiębiorca musi udowodnić, że usługi były faktycznie świadczone, że mają związek z jego działalnością gospodarczą i że nie pokrywają się z innymi świadczeniami nabywanymi przez dane przedsiębiorstwo lub funkcjami samodzielnie realizowanymi.

W przypadku licencji szczególne znaczenie ma wykazanie, że podatnik czerpie korzyści z udostępnianej mu własności intelektualnej. W praktyce to na podatniku spoczywa obowiązek udowodnienia, że płatności na rzecz przedsiębiorstw powiązanych związane są ze świadczeniami, w przypadku których podatnik może racjonalnie oczekiwać uzyskania korzyści ekonomicznych.

Władze podatkowe oczekują, że podatnik przedstawi dowody bezpośrednio wykazujące zasadność zaliczenia opłat do kosztu uzyskania przychodu. Charakterystyka działalności centrali, szczegółowy opis działalności jednostek organizacyjnych i opis wpływu własności intelektualnej na możliwość rozwoju firmy - stanowiące często element dokumentacji podatkowej sporządzanej przez przedsiębiorstwa zagraniczne - nie są wystarczające w sporze z urzędem skarbowym w Polsce. *Materiał przedstawiany władzom podatkowym musi jednoznacznie wykazywać pozytywny wpływ uzyskanych od firmy powiązanej świadczeń na działalność gospodarczą podatnika. *

Jeżeli podatnik przedstawi dowody, że dane świadczenie niematerialne ma wpływ na jego przychody - władze skarbowe mogą skupić się na analizie wartości jaką przypisał jej podatnik.

Podatnik musi podczas kontroli wyjaśnić i *uzasadnić sposób kalkulacji opłaty*. Jeżeli opłaty są wyliczane na podstawie stawek należy uzasadnić ich poziom. Jeżeli w oparciu o metodę koszt plus musi podatnik określić podstawę kosztową, wartość narzutu zysku i klucz alokacji.

Natomiast wprowadzanie nowych obciążeń za świadczenia niematerialne ma - ze względu na specyficzne uregulowania polskich przepisów podatkowych - wpływ na ocenę rozliczeń podatkowych za okresy wcześniejsze. Konieczne jest, by uzasadnić, czemu nie pobierano takich opłat w okresach wcześniejszych.

Agnieszka Mitoraj jest managerem w zespole cen transferowych Deloitte (biuro w Poznaniu).
Rafał Sadowski jest senior managerem w zespole cen transferowych Deloitte (biuro w Warszawie).
Magdalena Szmulewska-Wich jest senior managerem w zespole cen transferowych Deloitte (biuro w Poznaniu.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)