Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Na zaległy urlop wyślemy pracownika bez jego zgody

0
Podziel się:

Zaległy urlop musi być udzielony do 31 marca roku następnego. Jego terminu nie musimy ustalać z pracownikiem.

Na zaległy urlop wyślemy pracownika bez jego zgody
(Theme Park Mom/CC/Flickr)

Pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Co więcej, urlop powinien być udzielany zgodnie z planem urlopów bądź w terminie uzgodnionym z pracownikiem. W przypadku jednak urlopu zaległego jego zgoda nie jest potrzebna.

Częstym zjawiskiem jest jednak niewykorzystywanie przez pracowników urlopów wypoczynkowych w przewidzianym przez art. 161 kodeksu pracy terminie, czyli do końca roku kalendarzowego. W takim przypadku urlop wypoczynkowy staje się urlopem zaległym i powinien zostać udzielony pracownikowi najpóźniej do końca pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego.

Nie potrzebujemy na to zgody pracownika. Powyższe stanowisko znajduje odzwierciedlenie w orzecznictwie Sądu Najwyższe, stwierdzającym że pracodawca ma możliwość wysłania pracownika na urlop zaległy bez uzgadniania i planowania terminu (wyrok SN z 2 września 2003 r., I PK 403/02).

Nieudzielenie zaległego urlopu wypoczynkowego w wyżej wskazanym terminie może stanowić wykroczenie przeciwko prawom pracownika (art. 282 § 2 k.p.) i wiązać się z karą grzywny od 1 tys. do 30 tys. zł. Należy zatem wskazać, że termin ten jest dochowany, gdy pracownik rozpoczął urlop przed upływem 31 marca danego roku kalendarzowego.

Po upływie powyższego terminu pracownik nie traci zaległego urlopu i może sądownie dochodzić jego udzielenia. Ostateczną granicą jest wtedy termin przedawnienia roszczenia o urlop, która to zgodnie z art. 291 k.p. wynosi 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/116/t74612.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/kadry/artykul/kto;placi;chorobowe;po;zakonczeniu;urlopu;bezplatnego,28,0,747036.html) Kto płaci chorobowe po zakończeniu urlopu bezpłatnego Zasiłek chorobowy, a więc także wynagrodzenie chorobowe, nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy przypadające w czasie urlopu bezpłatnego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/2/t111362.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/zwolnienie;spolecznego;inspektora;pracy,50,0,787250.html) Zwolnienie społecznego inspektora pracy Tylko za zgodą zakładowej organizacji związkowej możemy zwolnić pracownika, który jest społecznym inspektorem pracy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/19/t133651.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/roczny;urlop;dla;wypalonych;na;razie;mozemy;zapomniec,14,0,784654.html) Roczny urlop dla wypalonych. Na razie możemy zapomnieć Rząd dementuje. Nie pracuje nad planami wprowadzenia 12-miesięcznych urlopów.

Autorka jest aplikantką radcowską w Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna, Oddział w Gdańsku

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)