Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Nie będzie wyższych składek na ZUS, będą niższe dla osób otwierających firmy

0
Podziel się:

Osoby rozpoczynające prowadzenie działalności gospodarczej przez pierwsze dwa lata będą mogły płacić niższą składkę na ubezpieczenie społeczne - zakłada projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Zamiast wpłacać co miesiąc do ZUS składki na ubezpieczenia społeczne w wysokości ponad 570 zł, osoby rozpoczynające działalność gospodarczą odprowadziłyby tylko 100,2 zł (do tego dochodzi składka na ubezpieczenie zdrowotne - ponad 150 zł). Warunkiem skorzystania z tego rozwiązania jest, aby osoba zakładająca firmę nie prowadziła działalności w ciągu ostatnich 5 lat i nie wykonywała jej na rzecz byłego pracodawcy.

Anna Bańkowska (SdPl) prezentując projekt powiedziała, że zostały z niego na etapie pracy w komisji usunięte zapisy, które podnosiły wysokość składki na ubezpieczenie dla przedsiębiorców.

Rząd w projekcie zaproponował wprowadzenie zwiększonej podstawy wymiaru składek dla niektórych osób prowadzących działalność gospodarczą - miałby on wynosić od 70 do 135 proc. przeciętnego wynagrodzenia, a nie - jak obecnie - 60 proc.

Według Bańkowskiej, projekt nowelizacji naprawia błąd z poprzedniej nowelizacji ustawy, który powodował, że nie wszyscy rolnicy, którzy prowadzą działalność pozarolniczą, mogli być ubezpieczeni w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

Posłowie pozytywnie ocenili możliwość płacenia niższych składek przez osoby rozpoczynające działalność gospodarczą.

Mieczysław Kasprzyk (PSL) zgłosił poprawkę, która przywraca jednorazowy zasiłek wypłacany dzieciom i innym domownikom rolników, gdy ulegną wypadkowi podczas pracy w gospodarstwie rolnym.

Portal Money.pl protestował przeciwko podwyższaniu składek na ubezpieczenia społeczne dla przedsiębiorców. Przeprowadziliśmy akcję "ZUS daj nam LUZ"

emerytury
firma
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)